Dobrawaga
 

Hodowla zlecona

Głosów: 0
środa, 06 marca 2013


Ten sposób pozyskiwania zdrowej żywności wymaga znacznego zaangażowania i dużej odpowiedzialności osób zdecydowanych na zlecanie tego tupu usługi rolnikom.
Zapewne już spotkaliście się z tematem hoteli dla koni. W takich miejscach zapewniana jest opieka dla zwierząt, przechowywanych i doglądanych za ustaloną opłatą. Osoby, które są niewątpliwie miłośnikami zwierzą, chcą posiadać własne zwierze, ale nie koniecznie posiadają odpowiednie warunki do utrzymywania we własnym domu, nie zawsze mają odpowiednią ilość czasu, który stale potrzeba poświęcać zwierzęciu. Takie rozwiązanie jest już dość często stosowane.

Rozważmy na razie tylko teoretycznie - czy jest możliwe zlecenie rolnikowi nad opieką i utrzymaniem takiego zwierzęcia jak: krowa, koza, owca, kaczka, czy indyk.

Czym to się różni od hotelu dla koni?
Jak wiemy w Polsce rolnictwo jest wyjątkowo rozproszone, tzn. jest u nas duża ilość bardzo małych gospodarstw. W gospodarstwach tych nie ma produkcji rolnej na skalę przemysłową, a hodowla i uprawy rolne prowadzone są według starych wzorców, bez kupowania pasz i nawozów. Produkcja z tych gospodarstw w znacznej części zabezpiecza żywność jedynie rodzinom pracujących na nich rolników.
I to jest dla naszego pomysłu ogromną szansą, a może również poprawić opłacalność małych gospodarstw rolnych.
Jeżeli chcecie jeść zdrową żywność, rozumiecie, jak to jest ważne dla waszego zdrowia, macie dużą determinację w dążeniu do zapewnienia swojej rodzinie ekologicznych produktów, to musicie zrobić następny krok i podjąć się organizacji zleconej hodowli własnej.

Wyobraź sobie, że:

- Kupujesz od rolnika (lub zlecasz mu zakup) cielę czy jałówkę, kozę czy koźlęta, kurczątka i ... a rolnik za niewielką opłatą miesięczną i częścią pożytków będzie je doglądał i karmił. Ty będziesz odwiedzał swoje zwierzęta, przyglądając się pracy rolnika i regularnie odbierał część pożytków jak np. mleko prosto od Twojej krowy, czy Twojej kozy, serek wykonany z tego mleka, jajka Twoich kurek i...
- Zlecasz rolnikowi wytworzenie dla Ciebie określonej ilości warzyw za niewielką przedpłatą i gwarantujesz regularne odbiory tych warzyw. Odwiedzasz wybrane gospodarstwo rolne podpatrując proces produkcji, a w okresie zbiorów odbierasz swoje warzywa...
- Zamawiasz u rolnika, sadownika, najlepiej na wiosnę, zakup określonej ilości różnych owoców uprawianych ekologicznie, a następnie w okresie zbiorów sam odbierasz je bezpośrednio z sadu, sam je zrywasz, sam układasz w swoich skrzynkach i przywozisz do domu pachnące, świeże owoce i przede wszystkim wyjątkowo wartościowe.

Znasz źródło pochodzenia tych produktów i jesteś w stu procentach pewny sposobu hodowli, czy jakości upraw, bo są one kontrolowane osobiście przez Ciebie samego.

Jak to zorganizować?

Na początek musicie zdecydować - czy chcecie aby Hodowla Zlecona dotyczyły jedynie Waszej rodziny, czy też wybierzecie współpracę w tym zakresie w ramach Grupy Hodowli Zleconej, utworzonej przez kilka rodzin czy kilku znajomych.
Drugim krokiem będzie wyszukanie gospodarstwa rolnego (czym będzie ono położone bliżej waszego zamieszkania tym zorganizowanie Hodowli Zleconej będzie łatwiejsze i tańsze). Koniecznie należy wybrać małe gospodarstwo, gdzie jest kilka, maksymalnie kilkanaście krów, kóz czy owieczek, gdzie podstawą hodowli jest wykorzystanie pastwiska, na które zwierzęta codziennie wychodzą na wypas, nie trzymane są w oborach czy klatkach. Na tej samej zasadzie możecie wyszukać gospodarstwo rolne, hodujące drób na jaja, czy na mięso. Gdzie drób wypuszczany jest codziennie z kurnika na wypas jak bydło.

Do kontraktowania warzyw czy owoców można pozyskać inne gospodarstwa, ale kryteria wyboru muszą uwzględniać jedynie produkcję ekologiczną, gdzie do nawożenia ziemi używany jest kompost, obornik i gnojówka, a szkodniki zwalczane są metodami biologicznymi. Tańszą formą kontraktacji owoców będzie wasz udziału w zbiorach owoców, przy niewielkim udziale pracy rolnika. Znajdziecie więc takie sady, czy ogródki, w których zbiory owoców są nieopłacalne dla rolnika z uwagi na to, że oferowane ceny w skupie za owoce są bardzo niskie, szczególnie ze względu na wygląd owoców, znacznie odbiegający od przyjętych wizualnych standardów w sprzedaży owoców na półkach sklepowy. W sadach tych nie wykonuje się regularnych oprysków, a w owocach można znaleźć robaka. W owocach z półek sklepowych nie znajdziesz robaka, nie tyka on skażonych jabłek czy marchewki. To co smakuje robakowi jest znacznie bardziej wartościowe dla twojego organizmu, lepiej smakuje i wspaniale pachnie, a jedynie trochę gorzej wygląda. Takie owoce również zdecydowanie lepiej nadają się na przetwory.

Krok trzeci to wyznaczenie ilościowe potrzeb (waszej rodziny lub waszej Grupy Hodowli Zleconej) na produkty pozyskiwanych w ramach Hodowli Zleconej, gdzie musicie uwzględnić to, że niektóre produkty, np. mleko, sery, masło, jaja itp. będziecie odbierać często i regularnie (np. 2-3 razy w tygodniu), a inne, jak płody rolne i owoce będziecie odbierać jedynie w sezonie ich zbiorów. Jeżeli rolnik posiada szklarnię lub tunel foliowy to nowalijki, wczesne warzywa oczywiście można również odbierać regularnie, ważne zawsze będzie aby uprawy te były ekologiczne.

Te potrzeby określą ilości poszczególnych produktów pozyskiwanych z hodowli, czy z kontraktacji, tzn. będą wyznaczały wielkości do zlecenia konkretnej pracy rolnikowi, którą wykona dla was na terenie swojego gospodarstwa. Następnie z pomocą rolników z wytypowanych do współpracy gospodarstw, ustalicie ilość zwierząt do Hodowli Zleconej i szczegóły kontraktacji warzyw i owoców. Musicie wiedzieć, że np. krowa hodowana ekologicznie daje dziennie około 20 litrów wspaniałego mleka, a koza z ekologicznego gospodarstwa daje 2- 3 litów wyjątkowo zdrowego mleka i tak dalej, a z tego mleka możecie uzyskać wspaniałą śmietanę, ser, masło… diametralnie różniące się od tego typu produktów kupowanych w sklepach.
 

Krok czwarty to zakup zwierząt, kontraktacja płodów rolnych – warzyw i owoców (doradzam tu również skorzystać z wiedzy i pomocy rolników wybranych przez was gospodarstw). Przed zakupem musicie zapoznać się podstawowymi informacjami o hodowli ekologicznej wybranych zwierząt. Ta wiedza pozwoli wam lepiej monitorować pracę rolników przy waszych zwierzętach i lepiej poczuć odpowiedzialność za te zwierzęta.

Źródło: Dobrawaga.pl

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

7 produktów, które pomogą nam się wysypiać

Zmęczony i zestresowany? Witaj w klubie. Około 40% z nas każdego roku boryka się z problemami związanymi z bezsennością. Nie ważne, czy sen zakłóca nam zmiana czasu, stresująca praca czy problemy osobiste - zmęczenie wywołane niewyspaniem jest trudne do zniesienia. Może doprowadzić nas do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy depresja. Jednak zanim sięgniesz po najnowsze leki przepisane przez lekarz...

Woda – najlepsze orzeźwienie nie tylko na lato!

W upalne dni nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu! Często koncentrujemy się na wakacyjnej przyjemności omijając konieczność picia wody, która w tym gorącym okresie jest nam bardzo potrzebna. - W upalne dni bardziej się pocimy – w taki sposób organizm usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i utrzymuje stałą temperaturę. Jednak intensywne pocenie, bez uzupełniania wody, może doprowadzić nas do poważnych problem&...

Najważniejsze informacje na etykietach produktów (poza kaloriami)

Źródło: shape.comSięgając po produkty spożywcze, w pierwszej kolejności rejestrujemy zwykle ilość kalorii opisaną na etykiecie. To dobrze - pilnowanie sumy kalorii, którą konsumujemy i wiedza, jaki ładunek kaloryczny ma dana potrawa może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Jednak ilość kalorii to nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć. Kaloryczność potrawy nie powie nam, jak wpływa ona na poziom cukru we krwi, jak d...

Najgorsze napoje dla naszego organizmu

1. Napoje owocoweNazwa na etykiecie brzmiąca "Napój owocowy" niemal zawsze oznacza mocno posłodzoną wodę z dużym dodatkiem barwników. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zdrowy 100% sok owocowy.2. Kawa podana w wyszukany sposóbZmiksowana z 2% mlekiem i cukrem filiżanka kawy mrożonej może zawierać nawet 800 kalorii i 1/3 maksymalnej dziennej dawki zatykających tętnice tłuszczy nasyconych. A oto powód, ...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.