Dobrawaga
 

Odpal metabolizm: Siedem wskazówek przyspieszających spalanie tłuszczu.

Głosów: 1
czwartek, 27 czerwca 2013


Poświęcasz się diecie i ćwiczeniom fizycznym, a wskazówka na wadze pokazuje tą samą liczbę dzień po dniu. Wydaje się, że nie ma dobrego wytłumaczenia, dlaczego nie widać efektów. W końcu ktoś podpowiada słowo na 'M' – Metabolizm.

Poświęcasz się diecie i ćwiczeniom fizycznym, a wskazówka na wadze pokazuje tą samą liczbę dzień po dniu. Wydaje się, że nie ma dobrego wytłumaczenia, dlaczego nie widać efektów. W końcu ktoś podpowiada słowo na "M" – Metabolizm.

 

1. Jedz mniej, ale nie głoduj

Często sabotujemy swój metabolizm już przy początkowych próbach odchudzania – poprzez drastyczne ograniczenie dziennej liczby kalorii.

Jeżeli organizm dostaje mniej niż 1000 kalorii dziennie jest to dla niego sygnał do gromadzenia zapasów substancji odżywczych i zwalniania metabolizmu w celu przygotowania się do głodówki. Może to spowodować początkowo lekki spadek wagi, ale gdy tylko ponownie zaczniesz dostarczać właściwej ilości kalorii do organizmu, waga wzrośnie z powrotem.

Charakterystycznym objawem po takim procesie jest całkowity brak energii. Kiedy ciało gromadzi składniki odżywcze na zapas, tylko niewielka ich część zostaje przekształcona na energię.

Zmniejszenie dawki dziennej kalorii jest istotne przy odchudzaniu, ale nie należy z tym przesadzać. Jedz w zamian zdrowsze i mniej kaloryczne potrawy, które Cię nasycą i dostarczą niezbędnej energii.

 

2. Jedz właściwe potrawy

Twoja dieta ma bardzo istotny wpływ na poziom metabolizmu. Stosowanie odpowiednio zbalansowanej diety zapewnia składniki odżywcze do właściwego przetwarzania spożywanych węglowodanów.

Doskonałym przykładem powyższej zależności jest białko. Białko buduje mięśnie, a ponieważ mięśnie spalają energię szybciej niż tłuszcz, większe spożycie białka przyspiesza metabolizm.

Kolejnym istotnym składnikiem jest wapń. Potrawy bogate w wapń pomagają ciału dużo wydajniej spalać tłuszcz.
Ostre przyprawy – takie jak ostra papryka – także przyspieszają okresowo proces metabolizmu. Papryka zawiera złożoną kapsaicynę, która wytwarza ciepło i napędza metabolizm.

 

3. Pij dużo wody

W połączeniu z właściwie zbalansowaną dietą istotne jest picie dużej ilości wody. Zimna woda zmienia wewnętrzną temperaturę ciała. Organizm zmuszany jest do pracy w celu zwiększenia swojej temperatury, czego efektem jest przyspieszenie metabolizmu i spalanie większej ilości kalorii.

Ta zaleta została potwierdzona w badaniach niemieckich naukowców. Wzięło w nich udział 14 uczestników, którzy pili jednorazowo 500 ml wody. W trakcie badania wskaźnik metabolizmu podskakiwał o 30% w ciągu 10 minut po wypiciu wody. Pozostawał wysoki przez kolejne 30-40 minut. Inne badania wykazały, że picie dodatkowego 1,5 litra wody dziennie powoduje spalanie dodatkowych 17 400 kalorii rocznie.

 

4. Stosuj ćwiczenia interwałowe

Wykonywanie rutynowo tych samych ćwiczeń dzień po dniu nie tylko spowoduje znudzenie treningiem, wprowadza także Twój metabolizm w stagnację. Trening interwałowy oznacza zmianę intensywności ćwiczeń podczas każdej sesji. Na przykład jeżeli ćwiczenia polegają na marszu, wypróbuj wprowadzenie 1 minuty biegu w odstępach co 5 minut. Jeżdżąc na rowerze zmień przełożenie na cięższe na minutę co 5 minut. Pływając w basenie spróbuj co któryś basen zwiększyć prędkość.

Powyższe rady przyspieszą Twój metabolizm i spowodują spalenie większej ilości kalorii w tym samym czasie.
Aby osiągnąć najlepsze wyniki trenuj 5-7 razy w tygodniu po 30-60 minut.

 

5. Buduj masę mięśniową na siłowni

Mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz. Zwiększając czystą masę mięśniową stosując trening siłowy poprawiasz swój metabolizm i zwiększasz ilość spalanych kalorii.

Najlepszym sposobem na to jest trening siłowy oparty na ćwiczeniach złożonych, z krótkim odpoczynkiem pomiędzy seriami. Skup się na treningu o wysokiej intensywności angażującym duże grupy mięśni.

 

6. Pamiętaj o śnie

Prawie każdy aspekt Twojego stanu fizycznego jest ograniczany, jeżeli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej porcji snu. Chociaż rekomendowane jest, aby dorośli ludzie spali co najmniej 7 godzin w ciągu nocy, to dla najlepszego funkcjonowania metabolizmu potrzebne jest 9 godzin. Niestety większość ludzi przesypia dziś średnio siedem i pół godziny.

Sen jest podstawą funkcji metabolicznej, ponieważ w czasie snu ciało uwalnia ważne hormony, które regulują różnymi procesami – od systemu immunologicznego do procesu rozkładu białek. Jeśli w organizmie nie znajdzie się odpowiednia ilość tych hormonów, ciało nie będzie w stanie wykonywać podstawowych funkcji metabolicznych.

 

7. Umiar we wszystkim

Pamiętaj, że metabolizm to tylko jedna część układanki składającej się na zmniejszenie wagi. Twoim ogólnym celem powinno być zdrowe ciało. Jeżeli nawet nie spalasz założonej sobie ilości kalorii, ale Twoje ciało jest zdrowe, powinnaś być szczęśliwa.

Aby to osiągnąć stosuj zbalansowaną dietę, ćwicz regularnie, bądź optymistą i zapewnij sobie odpowiednią dawkę snu. Zmiany w Twoim ciele mogą zaskoczyć Cię w sposób, którego nie oczekiwałaś.

Źródło: healthmeup.com, Autor: Renita Tisha Pinto

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Jeszcze inaczej o dietach

Jeszcze inaczej o dietachMedycyna klasyczna każdy model odżywiania nazywa dietą, nawet dla ludzi wolnych od chorób. Ale nie ma się, czemu dziwić, bowiem propaganda medyczna, w dążeniu do kreowania pacjentów, na każdym polu stara się przekazać swoje przesłanie, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko źle zdiagnozowani, których należy leczyć. I tak chorym zaleca się diety „specjalistyczne”, wzorowane na specjal...

Medytacja zmienia strukturę mózgu

Richard Davidson, neurobiolog z Uniwersytetu Wisconsin-Madison przeprowadził badania na grupie buddyjskich mnichów i znalazł dowód na to, że medytacja nie tylko usprawnia funkcjonowanie mózgu, ale również na stałe zmienia jego strukturę.Naukowe spojrzenie na medytację dla wielu osób wciąż pozostaje mało wiarygodne, kojarzy się ona bowiem z duchową praktyką buddyjską. Co prawda, badacze twierdzą, że nau...

O perypetiach zdrowotnych Williama Dufty'ego

W dzieciństwie nagradzany słodyczami - przecież tak się postępuje na całym świecie - w szkole zamiast drugiego śniadania zajadał batoniki czekoladowe (proszę się przyjrzeć naszym sklepikom szkolnym!). Pił stale „pożywne" mleko z maltozą (malted milk). Był typowym przykładem amerykańskiego dziecka a później młodego chłopca. Typowe były też jego dolegliwości. W pierwszym rzędzie uporczywy trądzik młodzieńczy na całym cie...

Jak często powinniśmy jeść – mój plan posiłków

Jesteś podjadaczem? Przechodzisz przez cały dzień częstując się tu i ówdzie ciastkiem i innymi przekąskami, garścią chipsów, czekoladą. Niedawno tak wyglądał także mój dzień. Jadłam bezmyślnie, ponieważ nigdy nie czułam potrzeby, żeby posiłki usystematyzować. Najwięcej podjadałam wieczorami. Obecnie nie zachowuję się beztrosko w sprawach związanych z jedzeniem. Czytam napisy na opakowaniach, staram się wybierać produkty ekologiczne i...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.