Dobrawaga
 

Śmiech to zdrowie

Głosów: 3
wtorek, 13 sierpnia 2013


W artykule o tym skąd bierze się śmiech, jak wpływa na nasze ciało i życie oraz zaskakujące wyniki badań nad uśmiechem.

Najbardziej straconym dniem jest ten, w którym się nie śmiałeś.

Nicolas de Chamfort

Śmiech niewątpliwe należy do jednego z najprzyjemniejszych ludzkich zachowań. Mimo, że każdy z nas czuje pozytywne efekty śmiechu, to jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści może nam on dać. W artykule o tym skąd bierze się śmiech, jak wpływa na nasze ciało i życie oraz zaskakujące wyniki badań nad uśmiechem.

Skąd bierze się śmiech?

Śmiech jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli lub działaniem przez nas zaplanowanym (np. śmiech z kiepskiego dowcipu szefa). Proces powstawania śmiechu jest wieloetapowy. Najpierw w naszym mózgu musi powstać określony impuls nerwowy, który następnie dociera do przepony. Pod wpływem tego impulsu przepona zaczyna drgać i unosić się. Efektem takiej pracy przepony jest gwałtowne wydychanie powietrza z płuc. Powietrze to przechodzi przez krtań i powoduje powstawanie dźwięków śmiechu. Każdy z nas śmieje się na swój własny sposób i dlatego poszczególne osoby wydają różne dźwięki związane ze śmiechem. Badania wykazały, że śmiech może wyłaniać się m.in., jako dźwięk śpiewany, kwiczenie lub chrapanie. Mężczyźni częściej emitują dźwięki kwiczenia, a kobiety częściej tworzą śpiewny chichot. Struktura śmiechu (cha,cha, hi-hi, he-he, ho-hoho) zależy od ułożenia podniebienia, warg, języka i ściany gardła.

Śmiech to zdrowie

Każdy z nas na pewno zna powiedzenie, że śmiech to zdrowie. Jednak większość osób nawet nie podejrzewa, jak wiele prawdy się w nim kryje. Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała usprawniając ich funkcjonowanie.

Przeciętny człowiek oddycha bardzo płytko, tylko górną częścią płuc. Jest to oczywiście sposób oddychania nieprawidłowy. Powoduje on, że wdychamy niewielką ilość powietrza i przez to nasz organizm zostaje słabo dotleniony. Ponadto po płytkim wdechu następuje płytki wydech. To z kolei oznacza, że zalegające w głębi płuc dwutlenek węgla i toksyny nie są z nich usuwane.
Co się dzieje, jeśli osoba oddychająca tak płytko, zaczyna się śmiać? Wtedy, zamiast średnio pół litra powietrza, wdycha go aż półtora litra. Dzięki temu jej organizm, w tym i mózg, zostaje lepiej dotleniony a co za tym idzie lepiej pracuje, poprawia nam się koncentracja, sprawność i refleks.

Podczas śmiania się szybciej bije nasze serce, co nie tylko wpływa pozytywnie na pracę samego serca, ale również na cały organizm, gdyż krew wtedy szybciej krąży i dostarcza większą ilość tlenu do organizmu.

Gdy się śmiejemy, wprawiamy w ruch mięśnie klatki piersiowej, w tym m.in. mięśnie żebrowe i brzucha. Praca tych mięśni powoduje, że z jamy brzusznej krew przetacza się w kierunku serca, w ten sposób wspomagając krwiobieg. Oczywiście podczas śmiechu w ruch zostają wprawione mięśnie twarzy. Jest to dla nich świetny masaż. Dzięki niemu nasza skóra staje się jędrniejsza.

Dzięki śmiechowi lepiej funkcjonuje nasz system odpornościowy. Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje niepożądane napięcie hamując wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych, jako hormony szczęścia. Łagodzą one takie dolegliwości jak bóle zębów, głowy czy mięśni, a dodatkowo poprawiają nam samopoczucie. Śmiech redukuje także chrapanie, gdyż oddziałuje bardzo dobrze na mięśnie podniebienia i gardła.

Śmiech jest namiastką ćwiczeń fizycznych. Bardzo intensywny śmiech wprawia w ruch całe nasze ciało - ruszamy ramionami, rękami, nogami i głową. Być może pamiętasz sytuację, gdy ty lub ktoś inny niemal zwijał się ze śmiechu po ziemi. Tak, tak. Śmiech potrafi przejąć kontrolę nad całym naszym ciałem. Specjaliści odkryli, że godzina chichotu działa jak wewnętrzny aerobik i pozwala spalić około 500 kilokalorii!

Śmiech przyspiesza także trawienie i pobudza przemianę materii. Skurcze mięśni korzystnie wpływają na pracę śledziony, wątroby i jelit.

Zaskakujące wyniki badań nad uśmiechem

Naukowcy z Uniwersytetu Kansas dowiedli, że nawet najmniejsze starania podniesienia kogoś na duchu nie są bezużyteczne. Udowodnili, że nawet wymuszony grymas działa pozytywnie na nas i zwalcza stres. Badanie przeprowadzili na 169 studentach, którzy nie mieli pojęcia, co jest celem badania. Naukowcom zależało na niewiedzy badanych, aby ich reakcje były spontaniczne. Studenci myśleli, że biorą udział w eksperymencie polegającym na ustaleniu zdolności poszczególnych osób do wykonywania różnych czynności w tym samym czasie.

Badanym studentom polecono, aby podczas wykonywania zadań, które wywoływały u nich stres, przybierali minę neutralną, bądź uśmiechali się w różny sposób - tylko ustami (tzw. uśmiech standardowy) lub za pomocą mięśni całej twarzy, szczególnie wokół ust i oczu (tzw. szczery uśmiech). Z kolei niektórzy z uczestników badania musieli zachować kamienną twarz, podczas gdy trzymane w ustach bagietki zmuszały ich twarze do imitowania uśmiechu.
Podczas doświadczenia monitorowano ciśnienie oraz puls ochotników, aby sprawdzić ich poziom stresu. Rezultaty były zaskakujące. U osób uśmiechających się stwierdzono wolniejszą pracę serca niż u tych, którzy okazywali obojętność. Najwolniej biło serce tych, którzy uśmiechali się promiennie. Częstotliwość uderzeń serca jest wskaźnikiem reakcji na stres. Badanie amerykańskich naukowców dowiodło, że uśmiech (nawet sztuczny, wymuszony, nieautentyczny) obniża poziom stresu, poprawia samopoczucie, obniża ciśnienie krwi i tętno.

Wpływ uśmiechu na nasze życie

Uśmiech wzbudza niesamowitą sympatię u drugiej osoby, dzięki niemu wyrażamy nasze zadowolenie i nastrój. Pozwala nam czuć się i wyglądać młodziej i piękniej, zwłaszcza jeśli - musimy to przypomnieć :) - dbamy o nasze zęby, bo piękne zęby to piękny uśmiech. Ludzie smutni, zdenerwowani i zasępieni oceniani są na o wiele starszych niż ludzie uśmiechnięci. Naukowcy wyjaśniają to tym, że zadowolone twarze wydają się o wiele bardziej atrakcyjniejsze od tych smutnych. Zmarszczki mimiczne, które tworzą się podczas intensywnego uśmiechu są odbierane ponadto przez innych ludzi zaskakująco pozytywnie.

Śmiech sprzyja sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki, zjednuje akceptację otoczenia. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy. 96 procent amerykańskich szefów firm bardziej wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia. W Europie Zachodniej pracodawcy coraz częściej organizują dla pracowników kursy rozwijające poczucie humoru.

Podsumowując, uśmiech to samo zdrowie, dobry nastrój, lepsze perspektywy do życia oraz poczucie piękna i młodości. Nie bójmy się zatem okazywać tego uczucia innym i zarażać drugie osoby dobrym nastrojem, który może odmienić wszystko co trapiące w naszej codzienności.

Na koniec anegdota, która być może, wywoła u Państwa uśmiech na twarzy.
Do pewnej 102-letniej kobiety przyjechała ekipa telewizyjna, aby spytać o tajemnicę długowieczności. Kobieta nie mogła powstrzymać się od śmiechu. Na pytanie, czemu się tak śmieje, odpowiedziała:
- Gdy sąsiedzi zobaczą tyle samochodów przed moim domem będą przekonani, że umarłam...

 

W opracowaniu wykorzystano:

Badania: uśmiech redukuje wpływ stresu na serce [Dok. elektr.] (2012). (odczyt 13.08.2013) Link
Czy wiesz, że?... O śmiechu na poważnie [Dok. elektr.] (2012). (odczyt 13.08.2013) Link
Terapia śmiechem [Dok. elektr.] (2012). (odczyt 13.08.2013) Link
Śmiech to zdrowie [Dok. elektr.] (2012). (odczyt 13.08.2013) Link
Uśmiech łagodzi niekorzystne skutki stresu. [Dok. elektr.] (2012). (odczyt 13.08.2013) Link
Uśmiech przedłuża życie! [Dok. elektr.] (2012). (odczyt 13.08.2013) Link
Uśmiech to zdrowie [Dok. elektr.] (2012). (odczyt 13.08.2013) Link

Źródło: Klub Galerii Uśmiechu - Kraków

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Sport dzieci i młodzieży - najistotniejsze korzyści

Sport nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny dzieci, wpływa również korzystnie na kształcenie ich cech psychicznych. Jak udowodniono, dzieci które uczestniczą regularnie w zajęciach sportowych są mniej skłonne do przedwczesnego porzucania nauki, rzadziej popadają w kłopoty związane z alkoholem i narkotykami, a także korzystnie wyróżniają się w nauce i są bardziej towarzyskie. Poniżej przedstawiamy naji...

Tylko będąc aktywnym można przeżyć sto lat

Jest takie miejsce, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Rzadziej zapadają na choroby, wolniej się starzeją, nie odchodzą na emeryturę. Nie chcą – ich życie wypełnione jest pasją. Pozostają aktywni seksualnie do późnego wieku. Są szczęśliwi i wydaje się, że doskonale wiedzą, czego chcą. To miejsce to Okinawa. To właśnie tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech s...

Trening ze skakanką

Skoki na skakance mogą być cennym elementem każdego treningu. Dodają energii, oczyszczają umysł, rozgrzewają ciało, spalają mnóstwo kalorii i przygotowują do innego rodzaju ćwiczeń lub zadań, jakie stawia przed tobą nie tyle sala treningowa, co samo życie. Wielu zawodowych sportowców ćwiczy ze skakanką i dzięki niej zyskują lepszą koordynację ruchową i poczucie równowagi.Trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ci...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.