Dobrawaga
 

O potrawach odtruwających organizm słów kilka

Głosów: 0
piątek, 24 stycznia 2014


Nasz świat jest pełen chemicznych i naturalnych toksyn, z którymi nasz organizm musi sobie radzić. Możesz sobie pomóc w tym procesie spożywając odpowiednie potrawy.

Czy istnieją potrawy prawdziwie odtruwające? Nasz świat jest pełen chemicznych i naturalnych toksyn (przykładowo kofeina), z którymi nasz organizm musi sobie radzić, aby podtrzymać optymalne funkcjonowanie. Na szczęście możesz sobie pomóc w tym procesie spożywając wybrane potrawy.

Warzywa kapustowate, takie jak brokuły, kapusta, kalafior i brukselka zawierają silne antyoksydanty, które pomagają komórkom walczyć z nowotworami, jak również odtruwać organizm. Dwa główne składniki o właściwościach odtruwających, które znajdują się w tych warzywach:

  1. Wapń D-glucarate. Twoja wątroba działa jako mózg metaboliczny i filtr. Identyfikuje składniki takie jak hormony, toksyny pochodzenia zewnętrznego, czy substancje rakotwórcze, które nie powinny znajdować się w organizmie (albo nie powinny się w nim znajdować w dużym stężeniu) i wysyła te składniki w drogę wydalania z organizmu – proces odtruwania. Jednym ze sposobów, w jaki Twoje ciało oznacza te trujące składniki do usunięcia jest połączenie ich z kwasem glukoronowym. Niestety w naszych organizmach znajduje się też enzym beta-glukoronidaza, który usuwa kwas glukoronowy z toksyn oznaczonych do wydalenia. W tym momencie rozpoczyna się rola wapnia D-glucarate, którego źródło znajdziemy w warzywach kapustowatych. Powstrzymuje on beta-glukoronidazę od działania, więc gdy wątroba oznacza toksyny do wydalenia, beta-glukoronidaza nie może odwrócić już tego procesu. W rezultacie toksyny mogą być szybciej wydalone z organizmu.
  2. Indolo-3-karbinol potrafi modulować grupę enzymów odtruwających nazywanych cytochromami P-450s (CYPs). CYPs odgrywają główną rolę odtruwającą w wątrobie w odniesieniu do metabolizowania lekarstw, estrogenów i toksyn pochodzenia zewnętrznego. Działanie Indolo-3-karbinolu aktywuje CYPs, pomagając organizmowi zainicjować proces wydalania toksyn z komórek.

Inne sposoby na odtruwanie organizmu

Być może słyszeliście, że picie dużej ilości wody pomaga w odtruciu organizmu. Jest to prawda, jednak woda odgrywa tylko pośrednią rolę w procesie odtruwania. Prawidłowo nawodniony organizm może efektywnie prowadzić proces odtruwania w wątrobie, nerkach czy innych częściach ciała. Prawidłowe nawodnienie powoduje, że każdy system w organizmie działa bardziej optymalnie.

Chociaż nie jest to coś, co można zjeść lub wypić, jeżeli naprawdę myślisz o ograniczeniu ilości toksyn, rozważ zmniejszenie wagi ciała. Niektóre toksyczne składniki, które znajdują się w organizmie są rozpuszczalne w tłuszczach i odkładają się w tkance tłuszczowej. Spalenie odkładającego się tłuszczu uwolni te toksyny, co pozwoli rozpocząć proces odtruwania w celu ich wydalenia.

Autor: Dr. Mike Roussell
Źródło: shape.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Ten 'niewinny' napój zagraża twojemu życiu

Przemysł spożywczy chce byśmy wierzyli, że mleko jest napojem zdrowym i niewinnym. To trwa od czasu przyjaznego rozwoziciela mleka. Ale czytelnicy Health Watch znają prawdę. Teraz nowe badanie wykazuje, że picie mleka jest groźniejsze niż uważaliśmy. W rzeczywistości może pomóc cię zabić.Szwedzcy naukowcy chcieli dowiedzieć się czy mleko naprawdę jest "dobre dla organizmu", a szczególnie chcieli odkryć związek mi...

Dwie reguły żywieniowe dla Twojego zdrowia

Nie spożywaj żadnej przemysłowo przetworzonej żywności, żywności produkowanej w fabrykach, zazwyczaj z substancjami dodatkowymi takimi jak cukier, sól, tłuszcz, witaminy, konserwanty, polepszacze smaku itd.Jedz jedynie żywność wytworzoną biologicznie, tzn. bez udziału środków ochrony roślin, nawozów mineralnych, regulatorów wzrostu roślin oraz aktywnych biologicznie dodatków paszowych, żywność wytworzo...

6 efektów ubocznych gumy do żucia

Wiemy, co chcesz powiedzieć. „Teraz zabierzecie mi jeszcze gumę do żucia?!” Przecież żucie gumy wydaje się być nieszkodliwym, a nawet mądrym przyzwyczajeniem. Masz ochotę na coś słodkiego? Listek gumy do żucia ma mniej niż 5 kalorii (znacznie lepiej niż czekoladowy batonik, prawda?). Zestresowany? Kilka pastylek gumy do żucia pomoże rozładować emocje. Czujesz głód? Sięgnij po gumę, zanim skończysz z paczką chips&oacut...

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytryną

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytrynąŹródło: shape.com Próbujesz ograniczyć poranną kawę? Szklanka ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny jest idealną alternatywą, którą wielu dietetyków pije codziennie – i to nie tylko ze względu na orzeźwiający smak. Oto cztery powody, które być może skłonią Was do tego samego.1. Codzienne oczyszczanie organizmu: chociaż wydaje...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.