Dobrawaga
 

Odbudowa równowagi wodno – elektrolitowej organizmu

Głosów: 0
piątek, 28 lutego 2014


Po dłuższym i intensywniejszym treningu istotne staje się odbudowanie utraconych mikroelementów. Oto, co powinno się znaleźć w posiłku regeneracyjnym....

Czy picie napoju elektrolitowego po treningu jest niezbędne? Wszystko zależy od długości treningu i jego intensywności. Jednak treningi większości z nas nie są wystarczająco intensywne, aby konieczne było popijanie go drogim napojem specjalistycznym. Popularny napój Gatorade, od którego rozpoczęła się moda na elektrolity, został stworzony na Uniwersytecie stanu Floryda z przeznaczeniem do nawodnienia i zasilenia elektrolitami graczy futbolu amerykańskiego podczas dwudniowych sesji treningowych przeprowadzanych w upalne dni. To zdecydowanie inny scenariusz, niż 45 minutowy trening jogi po całodziennej pracy za biurkiem.

Generalna zasada jest taka, że nie powinniśmy się martwić dodatkowym uzupełnianiem płynów czy zasobów elektrolitów przy treningach trwających mniej niż godzinę. Z jednym zastrzeżeniem – jeżeli trening odbywa się w gorącym otoczeniu i tracimy więcej niż 2% wagi ciała. W takim przypadku nawodnienie organizmu napojem zawierającym elektrolity może być korzystne aby utrzymać kondycję.

Oczywiście po dłuższym i intensywniejszym treningu istotne staje się odbudowanie utraconych mikroelementów. Oto, co powinno się znaleźć w posiłku regeneracyjnym:

  1. Magnez: znajdziesz go w ciemnozielonych liściach warzyw i orzechach, szczególnie w migdałach, szpinaku i orzechach nerkowca.
  2. Sód: dobrym źródłem jest sól kuchenna, pamiętaj jednak żeby nie spożywać jej za dużo, gdyż ma to negatywny wpływ na zdrowie.
  3. Potas: owoce i warzywa. Brokuły, owoce cytrusowe, pomidory i ziemniaki są doskonałym źródłem potasu.

Do posiłku zawierającego wybór z wyżej wymienionych składników wypij szklankę wody i uzupełnisz wszystko co potrzeba w organizmie bez stosowania wymyślnych napojów.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Ten 'niewinny' napój zagraża twojemu życiu

Przemysł spożywczy chce byśmy wierzyli, że mleko jest napojem zdrowym i niewinnym. To trwa od czasu przyjaznego rozwoziciela mleka. Ale czytelnicy Health Watch znają prawdę. Teraz nowe badanie wykazuje, że picie mleka jest groźniejsze niż uważaliśmy. W rzeczywistości może pomóc cię zabić.Szwedzcy naukowcy chcieli dowiedzieć się czy mleko naprawdę jest "dobre dla organizmu", a szczególnie chcieli odkryć związek mi...

Dwie reguły żywieniowe dla Twojego zdrowia

Nie spożywaj żadnej przemysłowo przetworzonej żywności, żywności produkowanej w fabrykach, zazwyczaj z substancjami dodatkowymi takimi jak cukier, sól, tłuszcz, witaminy, konserwanty, polepszacze smaku itd.Jedz jedynie żywność wytworzoną biologicznie, tzn. bez udziału środków ochrony roślin, nawozów mineralnych, regulatorów wzrostu roślin oraz aktywnych biologicznie dodatków paszowych, żywność wytworzo...

6 efektów ubocznych gumy do żucia

Wiemy, co chcesz powiedzieć. „Teraz zabierzecie mi jeszcze gumę do żucia?!” Przecież żucie gumy wydaje się być nieszkodliwym, a nawet mądrym przyzwyczajeniem. Masz ochotę na coś słodkiego? Listek gumy do żucia ma mniej niż 5 kalorii (znacznie lepiej niż czekoladowy batonik, prawda?). Zestresowany? Kilka pastylek gumy do żucia pomoże rozładować emocje. Czujesz głód? Sięgnij po gumę, zanim skończysz z paczką chips&oacut...

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytryną

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytrynąŹródło: shape.com Próbujesz ograniczyć poranną kawę? Szklanka ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny jest idealną alternatywą, którą wielu dietetyków pije codziennie – i to nie tylko ze względu na orzeźwiający smak. Oto cztery powody, które być może skłonią Was do tego samego.1. Codzienne oczyszczanie organizmu: chociaż wydaje...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.