Dobrawaga
 

6 częstych błędów początkujących biegaczy

Głosów: 1
wtorek, 06 maja 2014


Bieganie jest doskonałym sposobem na doprowadzenie swojego ciała do porządku. Tę formę aktywności prawie każdy może wykonywać. Wystarczy założyć buty i wyjść z domu pobiegać. Proste!

Ponieważ tak łatwo jest rozpocząć przygodę z bieganiem, wielu początkujących wskakuje od razu na głęboką wodę bez zasięgnięcia podstawowych informacji, jak powinny przebiegać treningi. Często popełniają oni sporo błędów, które mogą doprowadzić do kontuzji. Jeżeli właśnie zaczynasz treningi biegowe, zapamiętaj nasze wskazówki, które zwiększą szansę na ogólne zadowolenie z tej formy aktywności fizycznej.

Zbyt wiele treningów zbyt szybko

Jednym z największych błędów początkujących biegaczy jest wykonywanie zbyt wielu treningów zbyt szybko. Wybór nowego hobby, jakim jest bieganie, jest bez wątpienia ekscytujące, ale początkujący powinni pamiętać o zbudowaniu odpowiedniej bazy przed zwiększeniem dystansu, intensywności i częstotliwości biegów. Spokojne wejście w program treningowy pomoże ograniczyć ryzyko kontuzji. Wielu ekspertów sugeruje, żeby nie zwiększać całkowitego dystansu treningów o więcej niż 10% tygodniowo.

Zapominanie o dniach na regenerację

Początkujący często myślą, że powinni biegać codziennie (albo prawie codziennie), aby osiągnąć swoje cele treningowe. Jest to jednak błędne podejście. Bieganie jest treningiem bardzo absorbującym organizm, szczególnie dla początkujących biegaczy, których mięśnie i kości nie są przyzwyczajone do takiego wysiłku. Z tego powodu ważne jest aby dać swojemu ciału czas na pełny wypoczynek pomiędzy treningami.

Nie zakładanie odpowiedniego stroju

Chociaż prawdą jest, że do rozpoczęcia bieganie nie jest konieczna zbyt duża ilość drogiego sprzętu, jednak ważne jest zaopatrzenie się w odpowiedni strój. Oczywiście najważniejszą jego częścią jest para odpowiedniego obuwia biegowego. W celu zakupu udaj się do dobrze zaopatrzonego sklepu z obuwiem sportowym, w którym będzie możliwość przymierzenia butów kilku różnych producentów. Innym istotnym elementem jest sportowy biustonosz.

Brak urozmaicenia treningu

Początkujący biegacze zwykle koncentrują się tylko na treningach biegowych. Bieganie na pewno uczyni z Ciebie lepszego biegacza, ale tylko jeżeli w Twoim planie treningowym znajdzie się czas na urozmaicenie treningu. Ważny jest trening ogólnorozwojowy, aby rozwinąć równomiernie wszystkie grupy mięśni.

Bieganie pomimo bólu

Bieganie nie musi być komfortowe, szczególnie dla początkujących. Uczucie dyskomfortu towarzyszy naszemu rozwojowi biegowemu, ale gdy pojawia się ból powinniśmy przerwać treningi. Pamiętaj, aby słuchać głosów swojego ciała. Nie próbuj biegać pomimo bólu, gdyż może to spowodować kontuzję, która uniemożliwi treningi na dłuższy czas.

Porównywanie siebie do innych

Kiedy zaczynamy biegać, trudno jest nie porównywać się do innych. Często przeglądamy blogi i fora o tematyce biegowej. Informacje, które tam znajdziemy mogą spowodować, że uznamy swoje tempo lub pokonywany dystans za zbyt mały. Nie przejmujmy się tymi informacjami, pamiętajmy że każdy wytrawny biegacz był kiedyś na naszym poziomie i wykorzystajmy ich sukces do własnej motywacji.

Źródło: health.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Ten 'niewinny' napój zagraża twojemu życiu

Przemysł spożywczy chce byśmy wierzyli, że mleko jest napojem zdrowym i niewinnym. To trwa od czasu przyjaznego rozwoziciela mleka. Ale czytelnicy Health Watch znają prawdę. Teraz nowe badanie wykazuje, że picie mleka jest groźniejsze niż uważaliśmy. W rzeczywistości może pomóc cię zabić.Szwedzcy naukowcy chcieli dowiedzieć się czy mleko naprawdę jest "dobre dla organizmu", a szczególnie chcieli odkryć związek mi...

Dwie reguły żywieniowe dla Twojego zdrowia

Nie spożywaj żadnej przemysłowo przetworzonej żywności, żywności produkowanej w fabrykach, zazwyczaj z substancjami dodatkowymi takimi jak cukier, sól, tłuszcz, witaminy, konserwanty, polepszacze smaku itd.Jedz jedynie żywność wytworzoną biologicznie, tzn. bez udziału środków ochrony roślin, nawozów mineralnych, regulatorów wzrostu roślin oraz aktywnych biologicznie dodatków paszowych, żywność wytworzo...

6 efektów ubocznych gumy do żucia

Wiemy, co chcesz powiedzieć. „Teraz zabierzecie mi jeszcze gumę do żucia?!” Przecież żucie gumy wydaje się być nieszkodliwym, a nawet mądrym przyzwyczajeniem. Masz ochotę na coś słodkiego? Listek gumy do żucia ma mniej niż 5 kalorii (znacznie lepiej niż czekoladowy batonik, prawda?). Zestresowany? Kilka pastylek gumy do żucia pomoże rozładować emocje. Czujesz głód? Sięgnij po gumę, zanim skończysz z paczką chips&oacut...

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytryną

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytrynąŹródło: shape.com Próbujesz ograniczyć poranną kawę? Szklanka ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny jest idealną alternatywą, którą wielu dietetyków pije codziennie – i to nie tylko ze względu na orzeźwiający smak. Oto cztery powody, które być może skłonią Was do tego samego.1. Codzienne oczyszczanie organizmu: chociaż wydaje...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.