Dobrawaga

Gimnastyka oddechowa oczyszczająca A.N. Strielnikowej (paradoksalna)

Głosów: 2
środa, 08 października 2014


Prawidłowa, zgodna z fizjologią wymiana gazowa w płucach jest podstawą zdrowia i zależy od składu gazów biorących udział w oddychaniu.

W powietrzu atmosferycznym, które wdychamy zawartość tlenu wynosi 20 % , a dwutlenku węgla to jedynie 0,03 %. Natomiast prawidłowa zawartość dwutlenku węgla we krwi powinna wynosić 6,5 do 7 %., a tlenu zaledwie 1 do 2 %. Z uwagi na deficyt dwutlenku węgla w powietrzu atmosferycznym organizm człowieka nauczył się wzbogacać je w ten gaz bezpośrednio w płucach. Prawidłowa, zgodna z fizjologią wymiana gazowa w płucach jest podstawą zdrowia i zależy od składu gazów biorących udział w oddychaniu.

Gimnastyka oddechowa Anny Strielnikowej bardzo szybko usuwa defekty ukrwienia mózgu i znacznie poprawia pamięć. Zdaniem Strielnikowej mechanizm pracy płuc z wdechem swobodnym i wdechem przy ściśniętych płucach ewidentnie się od siebie różnią. Kiedy powietrze wchodzi w płuca przy otwartej klatce piersiowej, rozchodzi się swobodnie i bez przeszkód po całych płucach. Mięśnie podtrzymujące oddychanie pozostają bierne, nie uaktywniają się i nie rozwijają swojej mocy. Natomiast na ściśniętych płucach umięśnienie narządów oddychania przeszkadza rozprężaniu się powietrza, przeciwstawia się mu, doświadcza obciążenia, a przy dobrym treningu bardzo szybko się rozwija.

Gimnastyka oddechowa A.N. Strielnikowej pomaga zatrzymać dwutlenek węgla w płucach, niwelując deficyt dwutlenku węgla w organizmie. Oddychanie paradoksalne to świadomie przeprowadzona seria głębokich wdechów w pozostającym w stanie skurczu płatem płucnym. Takie głębokie wdechy należy przeplatać z absolutnie biernym wydechem. Aktywny wdech wykonuje się w skrajnym punkcie każdego ruchy, który uciska dolną lub górną część płuc w wyniku ściśnięcia klatki piersiowej.

Przy schylaniu się robiąc wdech, powietrze rozchodzi się na maksymalną głębokość, wypełnia płuca aż do najdrobniejszych kanałów, a gdy przy wdechu obejmujemy swoje barki powietrze wypełnia płuca od samej góry aż do dna. W czasie tych ćwiczeń stężenie dwutlenku węgla we krwi zwiększa się ponad 20 krotnie, co powoduje rozszerzenie pustych w środku narządów i naczyń krwionośnych. Przede wszystkim naczyń krwionośnych w mózgu.

Stosowanie tych ćwiczeń prowadzi do przywrócenia prawidłowego oddychania. Przy ściśniętych płucach wdechy pomagają rozwojowi umięśnienia narządów oddychania. Częstotliwość wdechów przy wykonywaniu paradoksalnej gimnastyki oddechowej powinna wynosić 64 do 72 wdechów na minutę. Ćwiczenia należy wykonywać z zamkniętymi oczami, a wdechy zaleca się liczyć, to świetny sposób na przezwyciężanie sklerozy naczyń mózgu. Wdechy powinny następować rytmicznie 1, 2, 3, ..., 8 x 12 serii, a dla podstawowych ćwiczeń: pompa, obejmij ramiona i duże wahadło – 1, 2, 3, ..., 8 x 12 serii x 3 do 5 powtórzeń tych serii.

ZESTAW ĆWICZEŃ STRIELNIKOWEJ

A. Rozgrzewka (dwa proste ćwiczenia oddechowe po 96 powtórzeń, licząc każdy wdech)

 1. Wykonuj energicznie wdechy w tempie kroku spacerowego, tak aby nozdrza się stykały.
 2. Skręcaj energicznie głowę w prawo i w lewo w tempie kroków spacerowych wdychając powietrze przy każdym skręcie.

 

B. Ćwiczenia podstawowe

 1. "Uszka" – 96 wdechów
  Stojąc w postawie zasadniczej kiwaj jedynie głową do prawego i lewego ramienia. Prawe ucho do prawego ramienia – wdech, lewe uch do lewego ramienia – wdech. Wydechy w pozycji zasadniczej.
   
 2. "Małe wahadło" – 96 wdechów
  Kiwaj głową w przód – wdech w momencie gdy broda znajduje się najbliżej obojczyka, w tył – wydech.
   
 3. "Kot" – 96 wdechów
  Rozstaw nogi na szerokość ramio i troszkę ugnij w kolanach. Następnie skręcaj cały tułów naprzemiennie w lewo i w prawo. Wdech zawsze przy pełnym zwrocie. Wdychaj głośno powietrze jakbyś je wąchał.
   
 4. "Pompa" – 300 do 500 wdechów
  Weź w ręce kijek i poruszaj się jak przy pompowaniu samochodu. Wdech - w momencie maksymalnego pochylenia tułowia. Powtarzaj wdechy jednocześnie ze skłonem rytmicznie i lekko.
   
 5. "Obejmij ramiona" – 300 do 500 wdechów
  Unieś ramiona do pozycji barków i zegnij je w łokciach. Skręć dłonie do siebie i ustaw je przed piersią. Wyrzucaj ręce jedna naprzeciw drugiej, tak by lewa obejmowała prawe ramię, a prawa lądowała pod prawą pachą. Wraz z wyrzutem rąk, w chwili gdy łączą się ze sobą najściślej, wykonaj krótki głośny wdech.
   
 6. "Duże wahadło" – 200 wdechów
  Ćwiczenie to łączy w sobie elementy „ pompy” i „obejmij ramiona”. Skłon w przód, ręce wyciągnięte ku ziemi – wdech. Wyprost, ręce obejmują ramiona – również wdech.

 

Zobacz także

Komentarze

Brak komentarzy.
Badź pierwszy - dodaj komentarz!
Nazwa użytkownika:

Komentarz:

Dodaj komentarz

Facebook

Wybrane artykuły

Na problemy z dietą – zdjęcie pizzy?

Naukowcy ze szwajcarskiego Nestlé Research Centre przeprowadzili ciekawy eksperyment, który może pomóc osobom próbującym przestrzegać wielu rygorystycznych wymogów różnych diet. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą jeść zdrowo, ale odrzuca ich na widok sałatek i innych zdrowych przekąsek. Grupa badawcza sprawdziła swój pomysł na grupie 14 wolontariuszy. Do ich językó...

Nadwaga z recesji

Polacy należą do wąskiej czołówki najszczuplejszych narodów w Europie – tak wynika ze statystyk opublikowanych w Brukseli przez Komisję Europejską pod koniec 2006 r. Szczuplejsi od nas są tylko Francuzi i Włosi. Do zgrabnej czołówki należą jeszcze Austriacy, Holendrzy i Słowacy, którym również udaje się utrzymać przeciętną wagę w zdrowych proporcjach. Niestety, w pozostałych 19 krajach unijnych i...

Mleko nasz "wybawca" i inne ciekawostki

Moja historia z mlekiem zaczęła się dosyć dziwnie. Otóż jako niemowlę stale bywałem głodny. Ssałem zatem pierś w celu zaspokojenia pierwotnej potrzeby potocznie określanej głodem. Nieprawdaż, dosyć niespotykana historia?! A teraz bardziej poważnie… PRACA W MLECZARNI Jest rok 2007 i zdałem maturę, szukam pracy na wakacje. No i jest, trafiłem do OSM (Okręgowej spółdzielni Mleczarskiej – gdyby ktoś nie z...

Odżywianie kłamstwem

“Szaleństwo diety nisko-tłuszczowych jest z nami od dwóch dekad, jednak Amerykanie wciąż przybierają na wadze. Dlaczego? Powód jest prosty: diety nisko-tłuszczowe po prostu nie działają.” (Kevin Vigilante, Mary Flynn, “Low-Fat Lies, High-Fat Frauds”, 1999)Pojęcie „dieta” pochodzi z łaciny i greki, jej znaczenie to rutyna, nawyk – droga życia. Lecz nowoczesne pojęcie tego terminu zm...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

 • suplementy diety,
 • zdrowa żywność,
 • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
 • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
 • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.