Dobrawaga
 

Dieta wegetariańska

Głosów: 0
wtorek, 18 września 2012


Rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego i ewentualnie jaj lub nabiału z pobudek moralnych, zdrowotnych bądź ekonomicznych.

Wegetarianizm (jarstwo) – rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego i ewentualnie jaj lub nabiału z pobudek moralnych, zdrowotnych bądź ekonomicznych . W języku potocznym wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Klasyczny wegetarianizm to dieta jarska, polegająca na ograniczeniu się tylko do pokarmów pochodzenia roślinnego, których źródłem są rośliny zbożowe, strączkowe, okopowe i oleiste oraz warzywa, owoce i grzyby.

Dietetycy są zgodni, że dla osób dorosłych prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska ma korzystny wpływ na zdrowie. U wegetarian rzadziej występują: otyłość, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, rak okrężnicy, uchyłkowatość jelita grubego, osteoporoza, oraz kamica żółciowa i nerkowa. Badania wykazują, że diety wegetariańskie obniżają zawartość cholesterolu całkowitego w surowicy krwi nawet o 20-30%, w porównaniu do osób żywiących się tradycyjnie.

Istnieje kilka rodzajów diet dla wegetarian, które określają rodzaje środków spożywczych, które konsumujemy:

1. Lakto-wegetariańska dieta wyklucza mięso, ryby, drób i jajka, a także produkty żywnościowe, które je zawierają. Dairy products, such as milk, cheese, yogurt and butter, are included.Mleko jego przetwory takie jak ser, jogurt, masło, są dopuszczane do spożywania.

2. Lakto-ovo diety wegetariańskie wyklucza mięsa, ryby i drób, ale dopuszcza produkty mleczne i jaja. Jest to najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu

3. Ovo-wegetariańska wyklucza mięso, drób, owoce morza i produkty mleczne, ale dopuszcza jaja.

4. Diety wegańskie wykluczają wszelkie pokarmy wytwarzane przez zwierzęta: mięso, drób, ryby, jaja, produkty mleczne oraz pokarmy zawierających te produkty.

5. Diety frutariańskie – najbardziej rygorystyczne formy wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa

Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska pozwala na takie dobranie produktów spożywczych, które pozwoli uzyskać jak najpełniejszy skład odżywczy. Cennym źródłem białka są rośliny strączkowe, jak fasola, groch, soja, soczewica. Jednak proporcje między aminokwasami nie są tak idealne jak we wzorcowym białku w dietetyce, czyli białku jaja.  Produkty zbożowe - kasze, ryże, makarony należy łączyć z roślinami strączkowymi, oraz mlekiem i jajami. Bardzo dobrym połączeniem jest też zebranie w jednym posiłku zielonego groszku, brukselki, kalafiora, fasolki szparagowej z kukurydzą i ryżem.
Osoby stosujące dietę wegetariańską jako dodatek do warzyw powinny dodawać ryż, kaszę jaglaną, ziarno sezamu i orzechy.


Wegetarianie muszą zwracać szczególną uwagę na zapotrzebowanie witaminy B12, która znajduje się głównie w mleku, produktach mlecznych i jajach. Witaminę A znajdziemy głównie w produktach zwierzęcych. Nasz organizm potrafi wytworzyć ją sam z karotenu (źródło: szpinak, botwina, sałata, pomidory, marchew, dynia).

Wapń podczas diety wegetariańskiej znajdziemy przede wszystkim w produktach mlecznych, ciemnozielonych warzywach liściastych, orzechach, pestkach słonecznika i chlebie razowym.
Źródłem cynku w diecie wegetariańskiej są produkty mleczne i jaja, orzechy, pełne ziarna, rośliny strączkowe i warzywa. Kwas foliowy w diecie wegetariańskiej zawiera fasola, zielone warzywa liściaste, owoce, orzechy ziemne. Skuteczna dieta wegetariańska nie zawiera produktów wysoko przetworzonych, zawierających środki konserwujące i sztuczne barwniki. Dieta wegetariańska ogranicza ilość spożycia soli i cukru.
Dieta wegetariańska jest bogata w błonnik, który ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom. Wegetarianie spożywają pełnoziarnisty chleb, makarony, ziemniaki, kasze i łączą je z całą gamą warzyw, owoców, orzechów oraz pestek słonecznika, dyni i ziarna sezamowego. Dieta wegetariańska mimo braku mięsa jest bardzo urozmaicona i przede wszystkim bardzo zdrowa - należy do lekkostrawnych.

Poza zmianą sposobu odżywiania dieta wegańska wiąże się ze zmianą stylu życia - większym poszanowaniem zwierząt (z tego względu osoby wierne tej filozofii nie kupują produktów pochodzenia zwierzęcego, np. futer, odzieży skórzanej, wełnianej, kosmetyków).

Ubytek wagi podczas diety wegetariańskiej jest spowodowany zmianą sposobu odżywiania i wynosi około 2 kg w ciągu 4 tygodni.

 

Zalety diety wegetariańskiej:

· pomaga schudnąć, bo zawiera mniej kalorii,

· zapobiega wystąpieniu nadciśnienia tętniczego,

· stabilizuje poziom cholesterolu we krwi - z powodu wykluczenia tłuszczów zwierzęcych (brak lub niska zawartość cholesterolu w pożywieniu),

· zawiera dużo błonnika, więc reguluje procesy trawienia i ułatwia wypróżnianie,

· zwiększony w pożywieniu udział NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe),

· Wegetarianie posiadają zazwyczaj większą wiedzę na temat pożywienia, dlatego ich dzieci zwykle nie dostają jedzenia typu chipsy, fast foody itp. - nie są narażone na nadwagę czy otyłość,

· badania wykazują, że wegetarianie są bardziej wytrzymali fizycznie i sprawni.

Wady diety wegetariańskiej:

· źle realizowany wegetarianizm może doprowadzić do powstania  niedoborów żywieniowych, ·przygotowywanie dań wegetariańskich wymaga więcej czasu i pracy,

· posiłki są dość kosztowne, jeśli kupuje się produkty ekologiczne.

Zobacz także

Polecane książki

Facebook

Wybrane artykuły

Suplementy

Minerały i witaminy są niezbędne do życia, ale przyjmowanie suplementów nie zawsze wychodzi na zdrowie - twierdzi dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dostarczania licznych pierwiastków. Częste są niedobory wapnia, magnezu czy potasu. Według brytyjskich badań nad sposobem odżywiania, w ostatnich 15 latach spadło spożycie witaminy A, miedzi, cynk...

Twoje zdrowie w twoich dłoniach – zapomniana medycyna

Zastanawiałam się, czy faktycznie prekursorami dzisiejszej medycyny byli starożytni. Czy faktycznie do swoich sukcesów dochodzili przez tysiące lat metodą “prób i błędów”? Jak to wyglądało? Czy przypadkowym osobom podawano nieznany specyfik i czekano na efekt? Na kim próbowano? Na ochotnikach, więźniach, niewolnikach? A jak to jest, że my współcześni mamy tylko mgliste pojęcie o medycynie &...

Jak prawidłowo łączyć posiłki

Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia jest prawidłowy styl życia, w którym kluczową rolę odgrywa racjonalny sposób żywienia.  Zasady prawidłowego komponowania posiłków są bardzo proste. Jeść smacznie, niskokalorycznie i zdrowo. Wszystkie te aspekty ciężko połączyć w całość. Często co apetycznie wygląda na talerzu i na dodatek jest dietetyczne, nie zawsze bywa dobrym połączeniem dla naszego organizmu. Powode...

Zdrowy układ pokarmowy

uprość spożyciezwiększ spożycie składników odżywczychzwiększ spożycie błonnikawyeliminuj toksynywolniej i dokładnie przeżuwajjedz w regularnych odstępach czasujedz kiedy jesteś zrelaksowanydelektuj się jedzeniemzwiększ wydajność układu pokarmowego przy pomocy suplementówTwoja wątroba i nerki pełnią główną rolę w eliminowaniu toksyn – muszą ciągle radzić sobie z tłustym pożywieniem, alkoholem i podobnymi rzecza...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.