Dobrawaga
 

Dwie reguły żywieniowe dla Twojego zdrowia

Źródło: fotolia.com
Głosów: 0
wtorek, 17 lutego 2015


Wiemy wszyscy jak wielki wpływ na zdrowie ma pożywienie, które trafia do naszego żołądka. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem należy przestrzegać dwóch podstawowych reguł:

 1. Nie spożywaj żadnej przemysłowo przetworzonej żywności, żywności produkowanej w fabrykach, zazwyczaj z substancjami dodatkowymi takimi jak cukier, sól, tłuszcz, witaminy, konserwanty, polepszacze smaku itd.

Jedz jedynie żywność wytworzoną biologicznie, tzn. bez udziału środków ochrony roślin, nawozów mineralnych, regulatorów wzrostu roślin oraz aktywnych biologicznie dodatków paszowych, żywność wytworzoną z uwzględnieniem naturalnych metod produkcji. Najlepiej kupuj bezpośrednio od producentów, którym możesz zaufać.

Posiłki przygotowuj sam: krój, gotuj, piecz, kiś. Takie jedzenie będzie zawsze bezpieczniejsze, a zarazem łatwiej trawione i bardziej pożywne.

 1. Nie wprowadzaj do organizmu żadnych zanieczyszczeń chemicznych, gdyż działają one degradująco na wszystkie formy życia:
  • substancje zaabsorbowane ze środowiska przez rośliny i zwierzęta – pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin;
  • substancje stosowane w produkcji pasz oraz hodowli i lecznictwie zwierząt;
  • substancje wprowadzone do produktów żywnościowych, względnie powstające w nich przy procesach technologicznych, w tym migrujące z opakowań, urządzeń produkcyjnych, naczyń itp.;
  • chemiczne dodatki do żywności nienaturalne, dodawane w celu przedłużenia terminu przydatności do spożycia, w celu uzyskania odpowiedniego wrażenia smakowego, zapachu, podobnego do naturalnego, koloru czy konsystencji.

  Do najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia należą:

  • metale ciężkie takie jak rtęć, ołów, kadm, arsen, chrom, kobalt, miedź, nikiel, cynk i molibden;
  • pestycydy czyli związki chemiczne używane do niszczenia pasożytów roślin;
  • pozostałości weterynaryjnych środków leczniczych, np. antybiotyki, preparaty hormonalne;
  • dioksyny i polichlorowane bifenyle, azotany i azotyny i inne;
  • miko toksyny czyli różne gatunki pleśni rozwijających się na żywności, jak również w paszach dla zwierząt oraz pleśnie rozwijające się na roślinach uprawnych.

  Uważnie czytaj etykiety umieszczane na opakowaniach podczas robienia zakupów, aby przekonać się czy na liście składników nie ma substancji zagrażających zdrowiu.

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Jeszcze inaczej o dietach

Jeszcze inaczej o dietachMedycyna klasyczna każdy model odżywiania nazywa dietą, nawet dla ludzi wolnych od chorób. Ale nie ma się, czemu dziwić, bowiem propaganda medyczna, w dążeniu do kreowania pacjentów, na każdym polu stara się przekazać swoje przesłanie, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko źle zdiagnozowani, których należy leczyć. I tak chorym zaleca się diety „specjalistyczne”, wzorowane na specjal...

Medytacja zmienia strukturę mózgu

Richard Davidson, neurobiolog z Uniwersytetu Wisconsin-Madison przeprowadził badania na grupie buddyjskich mnichów i znalazł dowód na to, że medytacja nie tylko usprawnia funkcjonowanie mózgu, ale również na stałe zmienia jego strukturę.Naukowe spojrzenie na medytację dla wielu osób wciąż pozostaje mało wiarygodne, kojarzy się ona bowiem z duchową praktyką buddyjską. Co prawda, badacze twierdzą, że nau...

O perypetiach zdrowotnych Williama Dufty'ego

W dzieciństwie nagradzany słodyczami - przecież tak się postępuje na całym świecie - w szkole zamiast drugiego śniadania zajadał batoniki czekoladowe (proszę się przyjrzeć naszym sklepikom szkolnym!). Pił stale „pożywne" mleko z maltozą (malted milk). Był typowym przykładem amerykańskiego dziecka a później młodego chłopca. Typowe były też jego dolegliwości. W pierwszym rzędzie uporczywy trądzik młodzieńczy na całym cie...

Jak często powinniśmy jeść – mój plan posiłków

Jesteś podjadaczem? Przechodzisz przez cały dzień częstując się tu i ówdzie ciastkiem i innymi przekąskami, garścią chipsów, czekoladą. Niedawno tak wyglądał także mój dzień. Jadłam bezmyślnie, ponieważ nigdy nie czułam potrzeby, żeby posiłki usystematyzować. Najwięcej podjadałam wieczorami. Obecnie nie zachowuję się beztrosko w sprawach związanych z jedzeniem. Czytam napisy na opakowaniach, staram się wybierać produkty ekologiczne i...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

 • suplementy diety,
 • zdrowa żywność,
 • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
 • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
 • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.