Dobrawaga
 

8 sposobów na oczyszczenie organizmu

Źródło: fotolia.com © BillionPhotos
Głosów: 1
czwartek, 19 listopada 2015


Czujesz, że Twój organizm jest osłabiony?

Czujesz, że Twój organizm jest osłabiony? Borykasz się z problemami skórnymi, bólami lub problemami trawiennymi? Bez powodzenia próbujesz schudnąć? Być może nadszedł czas na oczyszczenie organizmu.

Praktykowana od wieków wśród różnych kultur na całym świecie - w tym również w medycynie ajuwerdyjskiej i chińskiej - detoksykacja polega na wypoczynku, oczyszczeniu i odżywieniu organizmu od wewnątrz. Oczyszczanie poprzez usunięcie i eliminację toksyn, a następnie podawanie organizmowi zdrowych składników odżywczych, może pomóc w ochronie przed chorobami i odnowić zdolność organizmu do utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

Jak działa detoksykacja?

Zasadniczo detoksykacja oznacza oczyszczenie krwi. Dokonuje się tego poprzez usunięcie zanieczyszczeń z krwi w wątrobie, poprzez którą toksyny są kierowane do eliminacji. Ciało eliminuje toksyny także poprzez nerki, jelita, płuca, limfę i skórę. Jednak kiedy funkcjonowanie organizmu jest upośledzone zanieczyszczenia nie są odpowiednio filtrowane i każda komórka w organizmie jest poddana niekorzystnemu wpływowi toksyn.

Detoksykacja może wspomóc naturalny proces oczyszczania organizmu wykorzystując:

 1. Odpoczynek narządów wewnętrznych poprzez post;
 2. Stymulowanie wątroby do usuwania toksyn z organizmu
 3. Wspieranie eliminacji toksyn poprzez jelita, nerki i skórę;
 4. Poprawę krążenia krwi;
 5. Dostarczenie organizmowi zdrowych składników odżywczych.

Skąd wiadomo, kiedy potrzebna jest detoksykacja?

Specjaliści sugerują, że każdy potrzebuje jej co najmniej raz w roku. Ostrzegają przed nią jedynie w przypadku matek karmiących, dzieci i pacjentów z przewlekłymi chorobami zwyrodnieniowymi, rakiem czy gruźlicą. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli masz wątpliwości czy detoksykacja jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak można rozpocząć detoksykację?

Po pierwsze, w miarę możliwości ograniczamy dopływ nowych toksyn do organizmu. Eliminujemy alkohol, kawę, papierosy, rafinowane cukry i tłuszcze nasycone. Wszystkie te produkty działają jak toksyny w naszym organizmie i utrudniają proces oczyszczania. Powinniśmy też starać się zminimalizować użycie chemicznych środków czyszczących w gospodarstwie domowym, a także produktów higieny osobistej (środki czyszczące, szampony, dezodoranty i pasty do zębów) i szukać zastępczych rozwiązań naturalnych.

Kolejną przeszkodą dla skutecznej detoksykacji jest stres, powodujący uwalnianie się hormonów stresu w organizmie. Chociaż hormony te mogą zapewnić nam zastrzyk adrenaliny konieczny do wygrania wyścigu lub wyrobienia się z pracą w terminie, w dużych ilościach tworzą toksyny spowalniające pracę enzymów oczyszczających w wątrobie.

Który program detoksykacji jest odpowiedni dla Ciebie?

Istnieje wiele programów i recept na oczyszczanie organizmu, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Większość z nich oparta jest na planie 7-dniowym, ponieważ mniej więcej tyle czasu potrzeba ciału, żeby oczyścić krew.

8 sposobów na wspomaganie detoksykacji

Po zakończeniu programu detoksykacji możesz oczyszczać swoje ciało każdego dnia - korzystając następujących nawyków żywieniowych:

 1. Jedz dużo błonnika, w tym brązowego ryżu, ekologicznie uprawianych i świeżych owoców i warzyw.
 2. Oczyść i chroń wątrobę poprzez przyjmowanie ziół, takich jak korzeń mniszka lekarskiego, łopian i ostropest, a także pij zieloną herbatę.
 3. Jedz produkty z dużą zawartością witaminy C, pomaga ona organizmowi w produkcji glutationu, związku obecnego w wątrobie, który pełni ważną funkcję w wydalaniu toksyn.
 4. Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie.
 5. Oddychaj głęboko, aby umożliwić lepszą cyrkulację tlenu w organizmie.
 6. Stosuj hydroterapię - biorąc gorący pięciominutowy prysznic, a następnie odkręć zimną wodę na 30 sekund. Powtórz to 3-krotnie, a następnie połóż się do łóżka na minimum 30 minut.
 7. Wypacaj się w saunie, aby twój organizm mógł wydalać toksyny z potem.
 8. Najważniejszy sposób detoksykacji - ćwiczenia fizyczne. Dobrym wyborem jest joga lub skakanie na skakance. Staraj się ćwiczyć około jedną godzinę dziennie.
Źródło: life.gaiam.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Jak przygotowywać zdrowe posiłki?

Wiedza na temat różnych technik gotowania pomaga w przyrządzaniu odżywczych i smacznych posiłków. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przewodnik po stosowanych metodach przygotowywania żywności. Tłuszcz ze smażonego mięsa nie może być powtórnie użyty, gdyż stwarza ryzyko wielu chorób, a nawet działa karcinogennie (rakotwórcze)Zwykle, większość potraw przygotowuje się ze świeżych produktów. Ich ...

Jak ustrzec się raka - 10 zasad

"To niestety rak" – taka diagnoza paraliżuje, odbiera nadzieję, dla wielu oznacza po prostu wyrok śmierci. Niesłusznie! Lekarze podkreślają: śmierć niosą nowotwory zbyt późno wykryte, bardzo agresywne lub źle leczone. Zmiany rakowe wcześnie zdiagnozowane łatwo wyleczyć (wg danych WHO 30 proc. zgonów spowodowanych rakiem można uniknąć). Co więcej, my sami dbając o równowagę w naszym organizmie, możemy...

Sprawdź, co pijemy w oranżadzie

Dorosłym z kolei przypomina smak z dzieciństwa. Tymczasem okazuje się, taka oranżada jest bardzo niezdrowa, a nawet groźna dla naszych pociechOranżada to wręcz wymarzony ich napój. Tymczasem okazuje się, że jest bardzo niezdrowa. Wystarczy spojrzeć na etykietę na odwrocie. E 122, E 102 i E 124, które mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dziecka. Do tego aspartam i benzoesan sodu. – To czysta che...

Dieta a alergie

Naukowcy twierdzą, że w "śmieciowym" jedzeniu i wysokotłuszczowej diecie, kryje się przyczyna gwałtownego rozpowszechnienia się występowania alergii.Znaleziono potwierdzenie, że dieta w krajach zachodnich bogata w czerwone mięso, cukier i tłuszcze obniża liczbę zdrowych bakterii w naszym organizmie. Bez tych mikroorganizmów, spajających system immunologiczny, dzieci są narażone na astmę, egzemę i inne rodzaje alergii. L...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

 • suplementy diety,
 • zdrowa żywność,
 • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
 • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
 • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.