Dobrawaga
 

8 sposobów na oczyszczenie organizmu

Źródło: fotolia.com © BillionPhotos
Głosów: 1
czwartek, 19 listopada 2015


Czujesz, że Twój organizm jest osłabiony?

Czujesz, że Twój organizm jest osłabiony? Borykasz się z problemami skórnymi, bólami lub problemami trawiennymi? Bez powodzenia próbujesz schudnąć? Być może nadszedł czas na oczyszczenie organizmu.

Praktykowana od wieków wśród różnych kultur na całym świecie - w tym również w medycynie ajuwerdyjskiej i chińskiej - detoksykacja polega na wypoczynku, oczyszczeniu i odżywieniu organizmu od wewnątrz. Oczyszczanie poprzez usunięcie i eliminację toksyn, a następnie podawanie organizmowi zdrowych składników odżywczych, może pomóc w ochronie przed chorobami i odnowić zdolność organizmu do utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

Jak działa detoksykacja?

Zasadniczo detoksykacja oznacza oczyszczenie krwi. Dokonuje się tego poprzez usunięcie zanieczyszczeń z krwi w wątrobie, poprzez którą toksyny są kierowane do eliminacji. Ciało eliminuje toksyny także poprzez nerki, jelita, płuca, limfę i skórę. Jednak kiedy funkcjonowanie organizmu jest upośledzone zanieczyszczenia nie są odpowiednio filtrowane i każda komórka w organizmie jest poddana niekorzystnemu wpływowi toksyn.

Detoksykacja może wspomóc naturalny proces oczyszczania organizmu wykorzystując:

 1. Odpoczynek narządów wewnętrznych poprzez post;
 2. Stymulowanie wątroby do usuwania toksyn z organizmu
 3. Wspieranie eliminacji toksyn poprzez jelita, nerki i skórę;
 4. Poprawę krążenia krwi;
 5. Dostarczenie organizmowi zdrowych składników odżywczych.

Skąd wiadomo, kiedy potrzebna jest detoksykacja?

Specjaliści sugerują, że każdy potrzebuje jej co najmniej raz w roku. Ostrzegają przed nią jedynie w przypadku matek karmiących, dzieci i pacjentów z przewlekłymi chorobami zwyrodnieniowymi, rakiem czy gruźlicą. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli masz wątpliwości czy detoksykacja jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak można rozpocząć detoksykację?

Po pierwsze, w miarę możliwości ograniczamy dopływ nowych toksyn do organizmu. Eliminujemy alkohol, kawę, papierosy, rafinowane cukry i tłuszcze nasycone. Wszystkie te produkty działają jak toksyny w naszym organizmie i utrudniają proces oczyszczania. Powinniśmy też starać się zminimalizować użycie chemicznych środków czyszczących w gospodarstwie domowym, a także produktów higieny osobistej (środki czyszczące, szampony, dezodoranty i pasty do zębów) i szukać zastępczych rozwiązań naturalnych.

Kolejną przeszkodą dla skutecznej detoksykacji jest stres, powodujący uwalnianie się hormonów stresu w organizmie. Chociaż hormony te mogą zapewnić nam zastrzyk adrenaliny konieczny do wygrania wyścigu lub wyrobienia się z pracą w terminie, w dużych ilościach tworzą toksyny spowalniające pracę enzymów oczyszczających w wątrobie.

Który program detoksykacji jest odpowiedni dla Ciebie?

Istnieje wiele programów i recept na oczyszczanie organizmu, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Większość z nich oparta jest na planie 7-dniowym, ponieważ mniej więcej tyle czasu potrzeba ciału, żeby oczyścić krew.

8 sposobów na wspomaganie detoksykacji

Po zakończeniu programu detoksykacji możesz oczyszczać swoje ciało każdego dnia - korzystając następujących nawyków żywieniowych:

 1. Jedz dużo błonnika, w tym brązowego ryżu, ekologicznie uprawianych i świeżych owoców i warzyw.
 2. Oczyść i chroń wątrobę poprzez przyjmowanie ziół, takich jak korzeń mniszka lekarskiego, łopian i ostropest, a także pij zieloną herbatę.
 3. Jedz produkty z dużą zawartością witaminy C, pomaga ona organizmowi w produkcji glutationu, związku obecnego w wątrobie, który pełni ważną funkcję w wydalaniu toksyn.
 4. Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie.
 5. Oddychaj głęboko, aby umożliwić lepszą cyrkulację tlenu w organizmie.
 6. Stosuj hydroterapię - biorąc gorący pięciominutowy prysznic, a następnie odkręć zimną wodę na 30 sekund. Powtórz to 3-krotnie, a następnie połóż się do łóżka na minimum 30 minut.
 7. Wypacaj się w saunie, aby twój organizm mógł wydalać toksyny z potem.
 8. Najważniejszy sposób detoksykacji - ćwiczenia fizyczne. Dobrym wyborem jest joga lub skakanie na skakance. Staraj się ćwiczyć około jedną godzinę dziennie.
Źródło: life.gaiam.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Suplementy

Minerały i witaminy są niezbędne do życia, ale przyjmowanie suplementów nie zawsze wychodzi na zdrowie - twierdzi dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dostarczania licznych pierwiastków. Częste są niedobory wapnia, magnezu czy potasu. Według brytyjskich badań nad sposobem odżywiania, w ostatnich 15 latach spadło spożycie witaminy A, miedzi, cynk...

Twoje zdrowie w twoich dłoniach – zapomniana medycyna

Zastanawiałam się, czy faktycznie prekursorami dzisiejszej medycyny byli starożytni. Czy faktycznie do swoich sukcesów dochodzili przez tysiące lat metodą “prób i błędów”? Jak to wyglądało? Czy przypadkowym osobom podawano nieznany specyfik i czekano na efekt? Na kim próbowano? Na ochotnikach, więźniach, niewolnikach? A jak to jest, że my współcześni mamy tylko mgliste pojęcie o medycynie &...

Jak prawidłowo łączyć posiłki

Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia jest prawidłowy styl życia, w którym kluczową rolę odgrywa racjonalny sposób żywienia.  Zasady prawidłowego komponowania posiłków są bardzo proste. Jeść smacznie, niskokalorycznie i zdrowo. Wszystkie te aspekty ciężko połączyć w całość. Często co apetycznie wygląda na talerzu i na dodatek jest dietetyczne, nie zawsze bywa dobrym połączeniem dla naszego organizmu. Powode...

Zdrowy układ pokarmowy

uprość spożyciezwiększ spożycie składników odżywczychzwiększ spożycie błonnikawyeliminuj toksynywolniej i dokładnie przeżuwajjedz w regularnych odstępach czasujedz kiedy jesteś zrelaksowanydelektuj się jedzeniemzwiększ wydajność układu pokarmowego przy pomocy suplementówTwoja wątroba i nerki pełnią główną rolę w eliminowaniu toksyn – muszą ciągle radzić sobie z tłustym pożywieniem, alkoholem i podobnymi rzecza...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

 • suplementy diety,
 • zdrowa żywność,
 • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
 • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
 • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.