Dobrawaga
 

Świadome oddychanie

Głosów: 1
piątek, 01 lutego 2013


Co pozwala alpiniście dotrzeć do najwyższych miejsc na Ziemi, co pozwala baletnicy unieść się w powietrzu, jakby nic nie ważyła? Oddech.

Zmiana z oddychania nieświadomego na świadome i uważne może się okazać najważniejszą zmianą w całym twoim życiu po prostu dlatego, że oddech wpływa na wszystko, co robisz.

Al Lee i Don Campbell, Oddychanie doskonałe

... pożytkiem, jaki ta praktyka (świadomego oddychania) przynosi w sferze fizycznej, jest ogromne wzmocnienie układu odpornościowego. Jest to silny zabieg samoleczący.

Eckhart Tolle, Potęga teraźniejszości

Tu, na Ziemi, spędzamy większość życia zanurzeni w płytkim morzu tlenu otaczającym naszą małą błękitną planetę. Niemal całe rozwijające się na niej życie, aby przetrwać, wymaga powietrza w jakiejś postaci. Jest to pokarm, którym żywi się każda komórka naszego ciała. Każdy zaczerpnięty oddech ofiaruje nam kilka następnych chwil życia.

Jak na coś tak prostego, automatycznego i, w przypadku większości ludzi, nieświadomego, oddychanie ma w sobie wielką moc. Stanowi najbardziej dynamiczną przemianę energetyczną w ludzkim ciele i zasila każdą naszą komórkę. Płomień oddechu żywi każdy neuron, każdą synapsę, każdy mięsień.Oddychanie ma nie tylko decydujące znaczenie dla podtrzymywania życia, lecz gdy przebiega w sposób prawidłowy i świadomy, może stać się cennym narzędziem usprawniającym wszystkie ludzkie poczynania, od najbardziej wymagających zadań natury fizycznej po dążenie do zrozumienia najgłębszych tajemnic życia.

Oddychanie to proces, który przebiega bez udziału naszej woli, ale jednocześnie, jeśli chcemy, jesteśmy w stanie dokładnie i świadomie zainicjować wdech lub wydech, sterować jego przebiegiem, poczuć, doświadczyć, przeanalizować.
Lepiej dotleniony organizm lepiej funkcjonuje. To dlatego po długim spacerze na powietrzu ciało nabiera elastyczności, a mózg staje się bardziej trzeźwy.
Świadome oddychanie polega ona na świadomym łączeniu wdechu z wydechem.

Naucz się oddychać. Uwolnij się od stresu i bólu. Znajdź radość życia.

Czym jest Oddech doskonały?

Natura wymyśliła dla nas oddychanie doskonałe i tak oddychaliśmy wszyscy po przyjściu na świat. Ale z upływem czasu uporczywie zmienialiśmy ten mechanizm doskonały, aż doszliśmy do oddychania wykorzystującego jedynie 1/3 pojemności naszych płuc.
Tak więc oddech dziecka jest wzorem doskonałego oddechu. W czasie wdechu dolna partia brzucha unosi się i wypełnia, a w czasie wydechu opada. Doskonały oddech to każdy oddech, który bierzemy uważnie i w pełni świadomie. Podczas takiego jednego prostego oddechu można bardzo wiele osiągnąć. W istocie już następny Twój oddech może być doskonały.

Jak nauczyć się świadomego oddychania i odnaleźć oddech doskonały.

Naukę i ćwiczenia oddechowe należy zintegrować z codziennym trybem życia, bez poświęcania dodatkowego czasu na nową praktykę. Wystarczy zaledwie kilka minut aby wykorzystać w pełni nasz oddech dla polepszenia jakości naszego życia.

Świadome oddychanie to obserwacja i skupienie uwagi na tym, co się z nami dzieje w czasie oddechu. Już sama ta czynność sprawia, że nasz oddech zaczyna się zmieniać. Staje się wolniejszy i pogłębiony.

Oddech świadomy - ćwiczenia oddechowe

Poniższe ćwiczenie przypomni ciału na czym polega naturalne oddychanie. Ta prosta technika, regularnie praktykowana, stanie się stopniowo normą i będzie się zmieniać tylko w reakcji na stres, napięcie i emocje. Ale gdy będziecie świadomi swojego oddechu, natychmiast zauważycie zmiany w oddychaniu wywołane stresem, zmartwieniami, napięciami, niepokojem i wewnętrzną presją lub koncentracją. I będziecie wiedzieć, że nadszedł czas, aby zapanować nad oddechem, który pomoże odzyskać kontrolę nad umysłem i ciałem.

  1. Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem, zamkniętymi oczami i dłońmi złożonymi na podołku.

  2. Zacznij od wydechu, po czym zrób głęboki wdech, zatrzymaj powietrze na 1-2 sekundy i rozpocznij wydech od krótkiego dmuchnięcia, po którym następuje długie, powolne opróżnienie płuc z jednoczesnym całkowitym rozluźnieniem umysłu i ciała. Powtórz to trzy razy albo tyle, ile trzeba, aby uspokoić umysł i rozluźnić ciało.

  3. Zrób głęboki wdech aż do podstawy kręgosłupa, stopniowo wypełniając płuca - od dołu poprzez środek aż do góry.

  4. Przez chwile wstrzymaj oddech.

  5. Zrób powolny wydech, opróżniając płuca przez łagodne wypchnięcie powietrza od ich dolnych partii aż po górne.

  6. Przez chwilę wstrzymaj oddech, po czym przez pięć minut powtarzaj kroki od 3 do 6. Powtarzaj to ćwiczenie tyle razy, ile chcesz.

Kluczem do doskonałego oddechu jest przepona. Przy wdechu użyj wewnętrznych mięśni, aby pchać przeponę w dół, a przy wydechu pozwól jej powoli powrócić do pozycji neutralnej. Oddech wykonany w ten sposób będzie rozprzestrzeniał się wewnątrz ciała w kształcie połowy kuli o wklęsłym przekroju, usadawiając się solidnie w miednicy.

Według jogi prawidłowe jest oddychanie przez nos, z ustami zamkniętymi, obejmujące pełny wdech i wydech, z wykorzystaniem całych płuc. Podczas oddychania nosem powietrze ogrzewa się i oczyszcza. W czasie wydechu brzuch się kurczy, a przepona unosi, masując serce. Podczas wdechu brzuch się rozciąga, a przepona opada i wtedy masuje narządy jamy brzusznej. Głęboki wdech umożliwia pobranie niemal 3000 cm sześciennych powietrze - prawie 6 razy więcej niż przy normalnym wdechu. Oddychanie nosem jest zdrowsze od oddychania ustami, dotlenia mózg, natomiast oddech ustami, ułatwia uwalnianie spiętrzonych emocji.

Świadome oddychanie odświeża życiową energię, oczyszcza system nerwowy, pobudza krążenie krwi, odżywia wszystkie komórki w ciele, a także czyści i harmonizuje aurę.

Prawidłowe oddychanie podczas treningów

Oddychanie to niezwykle ważna czynność podczas każdego treningu i każdego wysiłku fizycznego. Także podczas treningu Nornic Walking, joggingu, czy jazdy na rowerze, prawidłowe oddychanie to więcej niż połowa sukcesu, czyli lepszej kondycji i mniejszego zmęczenia.

Podczas zwiększonego wysiłku fizycznego nasz organizm ma dużo większe zapotrzebowanie na tlen, potrzebny do pracy mięśni. Także mózg musi być dobrze dotleniony, abyśmy odczuwali większy komfort psychiczny. Dużo tlenu to po prostu większa wydajność naszego organizmu i o wiele więcej przyjemności czerpanej z treningu. Chcąc więc na poważnie zacząć treningi warto zastosować technikę, która nauczy nas prawidłowego oddychania właśnie podczas takiego wysiłku fizycznego.

Oddychając płytko, czyli klatką piersiową, nigdy nie jesteście dostatecznie dotlenieni, a organizm nie może pozbyć się całego dwutlenku węgla. W efekcie męczycie się naprawdę szybko. Warto nauczyć się głębokich oddechów, z pewnością szybko wejdzie nam on w nawyk.

Zacznij pracować nad swoim głębokim oddechem. Oddychaj spokojnie i delikatnie masuj swój brzuch. Szybko zauważysz, że zaczniesz czuć się dużo lepiej. Twoja krew będzie dobrze natleniona i tym samym cały organizm poczuje się znacznie lepiej. Także wydech staraj się robić bardzo powoli. To ważna część oddechu, gdyż wtedy pozbywasz się z organizmu całego dwutlenku węgla.

Teraz czas na wypróbowanie swoich umiejętności na treningu. Zacznij ćwiczenia stale starając się oddychać powoli i bardzo głęboko. Dopasuj rytm swojego oddechu do rytmu ćwiczeń, jakie wykonujesz, a bardzo szybko dostrzeżesz efekty. Po dłuższym treningu takie oddychanie stanie się dla Ciebie chlebem powszednim i nie będziesz musiał się na tym specjalnie skupiać.

Zobacz także

Polecane książki

Facebook

Wybrane artykuły

Dieta wpływa na IQ dziecka

Dieta obfitująca w wysokoprzetworzone pokarmy może nieco obniżać iloraz inteligencji dzieci. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z jej wpływem na rozwój mózgu.Specjaliści z Uniwersytetu Bristolskiego czterokrotnie (w wieku 3, 4, 7 i 8,5 roku) odnotowywali zwyczaje żywieniowe 3966 maluchów, które brały udział w badaniu podłużnym rodziców i ich dzieci w hrabstwie Avon. Na tej podstawie wyodrębnili 3 ...

Ograniczenie spożycia słodzonych napojów

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy na wiosnę należy pamiętać, że większe znaczenie od tego, co jemy może mieć to, co pijemy. Niewinny soczek lub koktajl może dostarczyć nam wielu niechcianych kalorii - dowodzą badania opublikowane na łamach American Journal Of Clinical Nutrition. Amerykańscy naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zbadali zależność między rodzajem spożywanych kalorii a utratą wagi. W badaniach wzięło udzi...

Od czego najlepiej zacząć odchudzanie?

Tydzień pierwszy: trans bazowyTo jest podstawowe ćwiczenie, które będzie wykonywane także przed wszystkimi transami tematycznymi. Zadbaj o to, żeby w następnych minutach nikt ci nie przeszkadzał. Usiądź na wygodnym krześle albo w fotelu i pozwól, aby następujące zdania intensywnie na ciebie działały:"Biorę kilka powolnych, świadomych oddechów (wykonaj: wdech – wydech; wdech – wydech). Mówię d...

Mity wegetarianizmu – cz. 1

Badania medyczne dowodzą, że wegetariańska dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników, w związku z czym nie gwarantuje dobrego zdrowia.EWOLUCJA MITUWraz z niczym niezastąpionymi i nienaukowymi, rozpowszechnianymi w ostatnich dekadach lękami przed tłuszczami nasyconymi i cholesterolem, pojawił się pogląd, że wegetarianizm [1] stanowi znacznie zdrowszą dla ludzi opcję. Eksperci od spraw zdro...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.