Dobrawaga
 

Dieta rozdzielna dr. Haya

Głosów: 1
poniedziałek, 24 września 2012


Zasady diety rozdzielnej zostały opracowane przez dr Williama Howarda Haya jeszcze w latach trzydziestych. Nie jest ona typową dietą redukcyjną do stosowania przez kilka tygodni i zapomnienia - to raczej zdrowy sposób odżywiania na całe życie.

Zasady diety rozdzielnej zostały opracowane przez dr Williama Howarda Haya jeszcze w latach trzydziestych. Nie jest ona typową dietą redukcyjną do stosowania przez kilka tygodni i zapomnienia - to raczej zdrowy sposób odżywiania na całe życie. Założenia badań dr Haya opierają się na fakcie, iż białko oraz węglowodany cec***ą się innym czasem trawienia i przebywania w żołądku. Wszelkie mięsa trawią się w przeciągu 4 godzin, natomiast skrobia, wchodząca w skład pieczywa, makaronów czy ziemniaków, wymaga około 2-godzinnego czasu trawienia. Spalanie poszczególnych pokarmów jest zależne od współczynnika pH (alkalicznego lub kwaśnego), w którym są trawione. Białka wywołują reakcję kwaśną, natomiast węglowodany alkaliczną. Jeśli więc mieszamy oba składniki, wydłużamy czas trawienia nawet dwukrotnie, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie wydajności układu pokarmowego, prowadzące do problemów zdrowotnych.

 

Fundamentem diety rozdzielnej jest podział artykułów spożywczych na trzy grupy:

1.   neutralną: tłuszcze (oleje roślinne, masło, oliwa z oliwek), śmietana słodka i kwaśna, warzywa poza ziemniakami (szparagi, fasolka szparagowa, buraki, cebula, szpinak, brukselka, kapusta, kalafior, por, dynia, cukinia, seler, bakłażan, pieczarki, sałata, ogórek, rzodkiewki, koperek, czosnek, czosnek, kiełki, dymka, cykoria), owoc awokado, otręby, miód, wędliny, zioła.

2.   białkową: warzywa strączkowe, jaja, mleko, jogurt, mięso, owoce (jabłka, morele, kiwi, czereśnie, wiśnie, winogrona, grejpfruty, gruszki, ananasy, porzeczki, truskawki, maliny, brzoskwinie, mandarynki, cytryny, suszone śliwki), majonez, sos vinaigrette.

3.   węglowodanową: zbożowe (ziarna, chleb razowy, płatki owsiane), ziemniaki, karczochy, owoce słodkie (figi, banany, gruszki słodkie i dojrzałe, winogrona, rodzynki), piwo.

Podstawową zasadą diety rozdzielnej jest niełączenie w jednym posiłku produktów z grupy białkowej i grupy węglowodanowej. Produkty z obu grup można natomiast łączyć z grupą neutralną.

Co można łączyć

Mięso — zielone warzywa
Chleb, ziemniaki — zielone warzywa
Zielone warzywa — wszystkie białka
Orzechy — zielone warzywa, kwaśne owoce
Jaja — zielone warzywa
Tłuszcze zwierzęce — wszystkie rośliny zbożowe
Rośliny zbożowe — zielone warzywa
Rośliny strączkowe — zielone warzywa
Owoce niekwaśne — kwaśne mleko, jogurt
Kwaśne owoce — orzechy, kwaśne mleko, inne kwaśne owoce

Najgorsze połączenia

Mięso — Pieczywo, kasze, ziemniaki, cukier, miód
Chleb — wszystkie białka, owoce, cukry
Zielone warzywa – mleko
Jaja — mleko, skrobia, słodycze, kwaśne produkty
Tłuszcze zwierzęce – wszystkie białka
Rośliny zbożowe – wszystkie białka, słodycze, mleko

Zalecenia diety Haya

1. Dużo pij, minimum 1,5 - 2 litrów płynów na dobę (niegazowanej wody źródlanej lub mineralnej, herbatek ziołowych i owocowych),
2. Na 20 minut przed każdym posiłkiem dobrze jest wypić szklankę soku ze świeżych warzyw, wody,
3. Spożywaj wyłącznie naturalne i pełnowartościowe produkty spożywcze,
4. Jeden posiłek w ciągu dnia powinien składać się wyłącznie z warzyw oraz owoców, w kolejnym mają dominować produkty skrobiowe, a w następnym - bogate w białko,
5. Pokarmy talie jak mleko i owoce najlepiej spożywać osobno, między innymi posiłkami. Źle się łączą z wszelkimi rodzajami żywności.                                                                                                                                                                                                          6. Podczas posiłków przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Dzięki temu pożywienie zostanie szybciej strawione, a do mózgu zdąży dotrzeć sygnał o tym, że jesteś najedzona.                                                                                                                                            7. Nie opuszczaj żadnego posiłku. Powodem nadwagi często są zbyt długie przerwy w jedzeniu, co powoduje napady wilczego głodu.
8. Z dziennego menu należy wyeliminować duże ilości alkoholu, mocną kawę, herbatę, napoje gazowane oraz nadmiar cukru. Czerwone mięso możemy spożywać sporadyczne, do tego lepiej je gotować, niż smażyć.

Zalety diety Dr Haya:

  • Oczyszcza organizmu z toksyn,
  • W ciągu miesiąca spodziewana utrata wagi (jedynie w przypadku nadwagi)   około 2 – 3 kilogramów,
  • Chudnięcie nie jest gwałtowne i nie wiąże się z utratą mięśni,
  • Polepsza samopoczucie i poprawia metabolizm organizmu,
  •  Łagodzi problemy żołądkowo – jelitowe typu wzdęcia, zgagę, biegunkę czy zaparcia ,
  • Zwiększona witalność organizmu,
  • Pozwala komponować posiłki według własnych upodobań. Nie wymaga rezygnacji z ulubionych produktów, wskazuje jedynie, jak je łączyć bez szkody dla zdrowia,
  • dzięki swojej różnorodności dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego możesz ją stosować przez całe życie.

Wady diety Dr Haya:

  • Dieta nie odchudzi, jeśli nie będziesz się więcej ruszać. Musisz regularnie maszerować lub ćwiczyć przez minimum pół godziny dziennie,
  • W trakcie diety nie wolno pić nie tylko kawy, ale nawet herbaty. Jeśli do tej pory piłaś dużo napojów z kofeiną, na początku możesz czuć się senna.

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Suplementy

Minerały i witaminy są niezbędne do życia, ale przyjmowanie suplementów nie zawsze wychodzi na zdrowie - twierdzi dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dostarczania licznych pierwiastków. Częste są niedobory wapnia, magnezu czy potasu. Według brytyjskich badań nad sposobem odżywiania, w ostatnich 15 latach spadło spożycie witaminy A, miedzi, cynk...

Twoje zdrowie w twoich dłoniach – zapomniana medycyna

Zastanawiałam się, czy faktycznie prekursorami dzisiejszej medycyny byli starożytni. Czy faktycznie do swoich sukcesów dochodzili przez tysiące lat metodą “prób i błędów”? Jak to wyglądało? Czy przypadkowym osobom podawano nieznany specyfik i czekano na efekt? Na kim próbowano? Na ochotnikach, więźniach, niewolnikach? A jak to jest, że my współcześni mamy tylko mgliste pojęcie o medycynie &...

Jak prawidłowo łączyć posiłki

Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia jest prawidłowy styl życia, w którym kluczową rolę odgrywa racjonalny sposób żywienia.  Zasady prawidłowego komponowania posiłków są bardzo proste. Jeść smacznie, niskokalorycznie i zdrowo. Wszystkie te aspekty ciężko połączyć w całość. Często co apetycznie wygląda na talerzu i na dodatek jest dietetyczne, nie zawsze bywa dobrym połączeniem dla naszego organizmu. Powode...

Zdrowy układ pokarmowy

uprość spożyciezwiększ spożycie składników odżywczychzwiększ spożycie błonnikawyeliminuj toksynywolniej i dokładnie przeżuwajjedz w regularnych odstępach czasujedz kiedy jesteś zrelaksowanydelektuj się jedzeniemzwiększ wydajność układu pokarmowego przy pomocy suplementówTwoja wątroba i nerki pełnią główną rolę w eliminowaniu toksyn – muszą ciągle radzić sobie z tłustym pożywieniem, alkoholem i podobnymi rzecza...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.