Dobrawaga
 

Diety - Jak działają ?

Czym jest dieta ? Na czym polega bezpieczne i trwałe odchudzanie ?

Dieta jest racjonalnym sposobem odżywiania, uwzględniającym odpowiednią ilość i jakość pokarmu. Powinna dostarczać optymalnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb dla danego organizmu ilości niezbędnych składników przemiany materii i energii. Polega na właściwym dostosowaniu ilości i jakości produktów spożywczych do indywidualnych potrzeb każdego z nas. W zależności od oczekiwanych rezultatów bądź zaleceń zdrowotnych w diecie uwzględnia się wszelkie modyfikacje polegają na ograniczeniu lub zwiększeniu interesujących nas składników.

Dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, stan zdrowia, tryb życia oraz poziom aktywności fizycznej.

Oczywiście najczęściej stosowaną jest dieta mająca na celu zredukowanie masy ciała, jednak powinniśmy być świadomi istnienia innych diet, niekoniecznie odchudzających i tego, iż nie każdy z nas ma problem z nadwagą lub otyłością a wręcz przeciwnie z niedowagą, nie wspominając już o skrajnych przypadkach takich jak anoreksja bądź bulimia, które często wymagają współpracy dietetyka, psychologa i lekarza.

Nadwaga najczęściej spowodowana jest długotrwałym spożywaniem pokarmu zawierającego zbyt dużą ilość kalorii, w stosunku do potrzeb organizmu. Podstawowym założeniem diet jest ograniczenie kaloryczności posiłków, w tym zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i słodyczy, a zwiększenie spożycia warzyw, owoców i wody.

Dieta dobrze zaplanowana, rozłożona w czasie, przyniesie dużo lepsze i trwałe efekty. Trwałe odchudzanie to brak efektu jojo - powrotu do poprzedniej wagi. Natomiast szybka utrata wagi może być szkodliwa dla zdrowia i najczęściej wiąże się jedynie z odwodnieniem organizmu oraz utratą masy mięśniowej i kostnej - nie redukuje tkanki tłuszczowej.

Woda jest ważna dla nas wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy chcą stracić na wadze, stosując rozmaite diety. Podczas stosowania diet początkowa utrata wagi jest w znacznym stopniu spowodowana utratą wody, zatem aby uniknąć odwodnienia należy przyjmować w czasie stosowania diety jej odpowiednią ilość.

Nadwaga jest szkodliwa a ludzie z otyłością mają znacznie więcej problemów z własnym zdrowiem niż osoby szczupłe. Znaczna część społeczeństwa zaniedbała własne ciało, poprzez niewłaściwe odżywianie lub brak ćwiczeń fizycznych. Aby powrócić do zdrowego wyglądu trzeba przejść przez właściwy proces odchudzania.

Jeśli chcemy schudnąć musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Aby odchudzanie było skuteczne trzeba zrobić to trwale - zredukować ilość niezdrowych posiłków i usunąć niektóre elementy z naszego jadłospisu na zawsze. Jest to trudne i wymaga silnej woli.

Dieta powinna być stopniową zmianą nawyków żywieniowych, której efektem ma być spadek masy ciała i poprawa stanu zdrowia.

Jaką dietę wybrać ?

Zachowanie zrównoważonego bilansu pomiędzy ilością dostarczanej energii wraz z pożywieniem i wykorzystywanej przez organizm jest podstawą rozwoju fizycznego i zdrowia. U osoby dorosłej odstępstwo od tej zasady, które utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi do otyłości czy nadwagi. Zastosowana dieta powinna uwzględniać problem będący przyczyną Twojej otyłości.

Nie istnieje dieta uniwersalna. Dieta osób podjadających powinna kłaść nacisk na spożywanie posiłków jedynie w wyznaczonych porach. Osoby mające słabość do słodyczy muszą je ograniczyć, zamieniając słodycze stopniowo na owoce. Dieta stosowana z powodzeniem u jednej osoby może nie przynieść żadnych rezultatów w przypadku innej. Dieta powinna być inna dla każdej osoby.

Suplementy diety mogą pomóc w walce z otyłością czy nadwagą, jeśli stosując dietę nie zapomnisz o aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu.

Diety, które są pozbawione pewnych składników powodują ich niedobory, a to prowadzi do dysfunkcji organizmu i chorób. Jedząc wiele odpowiednich i urozmaiconych produktów, dostarczysz organizmowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania substancje. Większość problemów żywieniowych wynika ze spożywania zbyt dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, oraz cukry, obecne w wielu przetworzonych produktach spożywczych i napojach. Aby zwiększyć swoje szanse na pozbycie się zbędnych kilogramów, wybierz dietę, której będziesz przestrzegać i ustal realistyczną wagę, którą chcesz osiągnąć. Wsparcie ze strony innych pomoże Ci osiągnąć lepsze rezultaty niż odchudzanie w odosobnieniu. Aby utrzymywać wysoką motywację, znajdź osobę, która też chce zrzucić zbędne kilogramy i będzie gotowa ćwiczyć razem z Tobą lub dołącz do grupy terapeutycznej. Wybierz, więc taką dietę, która zagwarantuje Ci zarówno zrzucenie zbędnych kilogramów, jak i zdrowie.

Dobra dieta to taka, która uwzględnia indywidualne preferencje żywieniowe. Nie musisz rezygnować z ulubionych potraw, może warto ograniczyć częstotliwość ich spożycia albo wielkość porcji? Każdy posiłek powinien być skomponowany z uwzględnieniem różnego rodzaju składników odżywczych. Dieta to zmiana nawyków żywieniowych, którą należy polubić. Tylko wtedy istnieje realna szansa na sukces.

Znajdź taką dietę, której zalecenia potrafisz zaakceptować i polubić.

Przygotuj listę produktów ubogich w tłuszcz i cukier, które Ci smakują i staraj się mieć je zawsze w zapasie. Ćwicz systematycznie. Zaplanuj wcześniej, jak utrzymać osiągnięty spadek masy ciała. Nadwaga może osłabiać odporność, ale nie próbuj poprawić swojej sytuacji, decydując się na drakońską dietę, bo ona może jeszcze bardziej pogorszyć Twoje zdrowie.
Jeżeli wskazane jest dla Ciebie zrzucenie nadwagi, dietę odchudzania zaplanuj tak, aby przez tydzień zrzucić nie więcej niż jeden kilogram. Dwa dni diety w tygodniu jest lepszym rozwiązaniem niż ciągły reżim.

Uważnie czytaj etykiety kupowanych produktów. Wybieraj te, które zawierają składniki naturalne i nie wywołują skutków ubocznych dla Twojego zdrowia.

W skutecznym odchudzaniu najbardziej przeszkadza brak silnej woli oraz konsekwencji w zmianie nawyków żywieniowych.

Odchudzanie zaczyna się w umyśle!

Kontrola masy ciała

Największy wpływ na masę ciała ma zawarta w niej woda, tkanka tłuszczowa i mięśnie.

Należy zauważyć, iż tkanka tłuszczowa z wymienionych składników masy ciała jest najlżejsza co oznacza, że taka sama objętość tkanki tłuszczowej jest lżejsza od takiej samej objętości tkanki mięśniowej. Często też zdarza się, że osoby odchudzające się, które zaczynają intensywnie ćwiczyć nie tracą wcale na wadze, ale za to chudną objętościowo. Wyjaśnienie jest proste - zmienia się proporcja zawartości tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie na korzyść tej pierwszej. Lekkość tkanki tłuszczowej związana jest z tym, że zawiera ona bardzo mało wody (ok. 10 - 15 procent). Sprawa ma się odwrotnie z tkanką mięśniową.

Sprawa ma się odwrotnie z tkanką mięśniową, która jest znacznie lepiej uwodniona (70 - 75 proc. wody). Tym samym wzrost masy mięśniowej wymusza większe wiązanie wody w organizmie, co pociąga za sobą wzrost masy ciała. Zawartość wody w ciele ludzkim waha się od 45 - 75 procent. Jej udział w organizmie uzależniony jest przede wszystkim od wieku i płci. U noworodka woda stanowić może nawet 80 procent, a u osoby starszej ok. 50 proc., czyli wraz z wiekiem organizm traci wodę. Kobiety ze względu na większy udział tkanki tłuszczowej w ciele w porównaniu do mężczyzn mają procentowo mniej wody. Podobnie ma się rzecz z osobami mającymi nadwagę bądź otyłymi.

Kontrola masy ciała na wadze powinna odbywać się rano na czczo, by nie dochodziło do przekłamania związanego z wypełnieniem jelit treścią pokarmową. Oczywiście nie bez wpływu na wynik ważenia jest racja pokarmowa spożyta dnia poprzedniego - jeśli była wyjątkowo obfita trzeba wziąć to pod uwagę, co nie oznacza od razu, że przytyliśmy.

Polecane książki

Facebook

Wybrane artykuły

Globalne piętno otyłości

Negatywna ocena ludzi z nadwagą i otyłością staje się międzynarodową normą. Dzieje się tak nawet w rejonach świata i społecznościach, gdzie większe gabaryty były kiedyś, zgodnie z tradycją, cenione. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Arizony po przeprowadzeniu wywiadów z Meksykanami, Argentyńczykami, Paragwajczykami, Amerykanami, Brytyjczykami, a także obywatelami Portoryko, Samoa Amerykańskiego i ...

Profilaktyka nowotworów

Związki zawarte w śliwkach i brzoskwiniach niszczą komórki agresywnego raka piersi, oszczędzając zarazem komórki zdrowe - wynika z amerykańskich badań laboratoryjnych, o których informuje internetowy serwis EurekAlert. Naukowcy z ośrodka badawczego Texas AgriLife Research w College Station w Teksasie sprawdzali wpływ ekstraktu z ciemnej odmiany śliwek oraz ekstraktu z brzoskwiń na dwa rodzaje komórek raka pie...

Tłuszcze nasycone a choroba Alzheimera

Według najnowszych badań, nadmierne spożywanie czerwonego mięsa, masła oraz innych produktów zawierających tłuszcze nasycone może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.   Naukowcy współpracujący z Uniwersytetem Harvarda zauważyli, że starsze kobiety, które spożywały dużo tłuszczów nasyconych, miały słabszą pamięć. Natomiast te z pań, które zjadały więcej jednonienasyconych kwasó...

Program 'Wiem, co wybieram'

Wyniki badań zaprezentowane dzisiaj przez przedstawicieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie potwierdzają wyniki holenderskich badań z 2009 roku i dowodzą, że wybór produktów opatrzonych logo „Wiem, co wybieram” może mieć znaczny i pozytywny wpływ na zbilansowanie codziennej diety.Szczegółowe badania skuteczności znaku przeprowadzone w 2010 r. wśród 150 mieszkańców Wa...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.