Dobrawaga

Dieta sokowa

Głosów: 0
niedziela, 21 października 2012


Owoce i warzywa są bogatym źródłem łatwo przyswajalnych witamin, minerałów, błonnika i innych składników przyczyniających się do ochrony organizmu przed wielu chorobami. Dlaczego jednak soki zamiast całych owoców?

Owoce i warzywa są bogatym źródłem łatwo przyswajalnych witamin, minerałów, błonnika i innych składników przyczyniających się do ochrony organizmu przed wielu chorobami. Dlaczego jednak soki zamiast całych owoców? Odpowiedź dr. Walkera jest prosta: na przyswojenie wartości odżywczych z żywność w postaci stałej organizm potrzebuje kilku godzin. Soki natomiast są bardzo szybko trawione i czasami w ciągu zaledwie kilku minut wartości odżywcze, jakie one oferują są przyswojone przez organizm. W skład całych owoców i warzyw wchodzi błonnik, którego nie ma w soku. Nie ma on wartości odżywczych stanowi jednak swego rodzaju „miotłę” czyszczącą jelita. Właśnie dlatego jest on potrzebny organizmowi i należy przynajmniej raz dziennie jeść sałatkę warzywną czy owocową.
Owoce i warzywa powinny być świeże, dojrzałe i bez konserwantów. Soki są wyśmienitym sposobem na dostarczenie wielu cennych składników, których organizm potrzebuje (witamin, mikro i makro elementów, enzymów, przeciwutleniaczy). Ich spożywanie w diecie sokowej oczyszcza organizm ze złogów i toksyn oraz dostarcza niezbędnych substancji ur****miających procesy uzdrawiające. Natomiast wprowadzenie soków do codziennego menu zdecydowanie wzmacnia układ immunologiczny, co pozwala zachować dobrą kondycję psychofizyczną, czyli pełnię zdrowia. Dieta sokowa to idealny sposób na osiągnięcie pięknej i wymarzonej sylwetki. Przynosi nie tylko szybkie i trwałe efekty, ale pozwala także pozbyć się toksyn i uzupełnić wszelkie niedobory żywieniowe. Jest smaczna, lekka i przyjemna, a także dobrze tolerowana przez organizm. Ponadto oczyszcza skórę, przywraca jej blask i poprawia samopoczucie.                                  

Zalety kuracji sokowej:

 • nie ma obaw przedawkowania którejś z witamin czy soli mineralnych, nawet, gdy pijemy bardzo dużo soków,
 • zawarte w sokach związki występują w postaci zjonizowanej, co zapewnia organizmowi utrzymanie właściwej równowagi kwasowo-zasadowej,
 • substancje zawarte w sokach trafiają do krwiobiegu już po 15 minutach i są przyswajalne prawie w 90%,
 • soki oczyszczają organizm z toksyn (także bakteryjnych) i szkodliwych produktów przemiany materii (złogów),
 • neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się, powstawanie nowotworów i wiele innych schorzeń,
 • regenerują krew i odmładzają gruczoły i organy wewnętrzne,
 • doskonale wpływają na oczy, zapobiegają m.in. zaćmie,
 • zapewniają właściwe nawilżenie skóry, dobrze wpływają na włosy i paznokcie.

Pamiętaj:

 • Kurację sokami należy zaczynać powoli, np. od wypicia 1 szklanki soku dziennie.
 • Nie wolno nigdy przymuszać się do wypicia soku.
 • Z wyciśniętych soków należy bezwzględnie zebrać pianę.
 • Soki trzeba pić powoli, przynajmniej na pół godziny przed posiłkiem.
 • Kurację stosować przez 2 tygodnie, następnie przerwać na miesiąc, następnie wznowić i stosować aż do otrzymania pozytywnego rezultatu.
 • Soków nie należy podgrzewać ani zbytnio schładzać.
 • Najlepiej spożywać je zaraz po wyciśnięciu.
 • Nie zrażaj się zbyt szybko do soków. W niektórych przypadkach w początkowej fazie mogą nastąpić mdłości, bóle głowy, mięśni, biegunka. Jest to objaw normalny, spowodowany oczyszczaniem się organizmu z toksyn. Po kilku dniach wszystkie te objawy miną.
 • Osoby, które muszą kontrolować poziom cukru we krwi powinny unikać soków owocowych i soku z marchwi.
 • Nie zaleca się podawania soków niemowlętom poniżej 6 miesiąca życia. Niektóre rodzaje soków mogą powodować nadmierne gazy objawiające się kolką.

Dietę sokową można stosować przez całą wiosnę, przez 1 dzień w tygodniu. Jest to znacznie bezpieczniejszy wariant w porównaniu z kuracją kilkudniową, gdyż na bieżąco uzupełniamy w organizmie brakujące składniki. Natomiast wprowadzenie soków do codziennego menu zdecydowanie wzmacnia układ immunologiczny, co pozwala zachować dobrą kondycję psychofizyczną, czyli pełnię zdrowia. Dieta sokowa pozwoli zamienić złe nawyki żywieniowe na zdrowe odżywianie. Dodatkowym wsparciem w dietach odchudzających są ćwiczenia fizyczne, które mogą gwarantować schudnięcie.

W nieco inny sposób do diety sokowej podchodzi prof. Michał Tombak, jeden z najbardziej znanych na świecie specjalistów od rosyjskiej filozofii leczenia naturalnego. Zaleca on przeprowadzanie intensywnych terapii z wykorzystaniem naturalnych substancji. Podczas diety prof.  Michała Tombaka codziennie rano pijesz wodę wymieszaną z tzw. solą gorzką (siarczan magnezu), delikatnym środkiem przeczyszczającym, stosowanym w medycynie. Według prof. Tombaka roztwór ten przyciąga wszelkie toksyny zatruwające organizm. Pomaga też transportować je do jelit i sprzyja ich usuwaniu. Picie słonej wody może jednak prowadzić do odwodnienia. Utratę płynów rekompensujesz więc, pijąc 4 litry specjalnej mieszanki soków z owoców cytrusowych. Dodatkowo dostarczasz w ten sposób organizmowi witaminy i składniki mineralne.
Czas trwania diety – 6 dni.

Po 6 dniach można spodziewać się poprawy samopoczucia i zdrowia. Jednak by w pełni dokonać oczyszczania organizmu po zakończeniu picia soków należy przeprowadzić dwumiesięczną  kurację. Polega ona na zmianie nawyków żywieniowych. Wyeliminować należy produkty, które zawierają biały cukier i białą mąkę. Zrezygnować trzeba też ze słodyczy, dżemów i mleka. Polecane są sałatki, kasze, warzywa, owoce i świeżo wyciśnięte soki. Jako dodatek do nich, w niewielkich ilościach można spożywać masło, ser, jajka , mięso i ryby. Podczas posiłku nie wolno łączyć produktów węglowodanowych i białkowych.        Jak dokładnie wygląda ta dieta?
Pierwsze 3 dni
Rano wypij na czczo szklankę ciepłej wody z łyżką gorzkiej soli stołowej. Zaraz po wypiciu roztworu ciepło się ubierz.
Przygotuj mieszankę soków: wyciśnij 900 ml (ok. 3,5 szklanki) soku z grejpfrutów. Dodaj 900 ml soku ze świeżych pomarańczy, 200 ml (niepełna szklanka) soku z cytryn i 2 l wody.
Co 30 minut wypijaj po 100 ml mieszanki (niepełne pół szklanki), dopóki się nie skończy.
Gdy pojawi się uczucie głodu, można jeść pomarańcze lub grejpfruty.
Przed snem koniecznie wypij napar z ziół przeczyszczających.

Dzień 4-5
Rano wypij na czczo szklankę ciepłej wody z łyżką gorzkiej soli stołowej. Oprócz mieszanki soków wolno pić sok z jabłek i marchwi (proporcje dowolne). Jako przegryzka (tylko gdy odczuwasz głód) mogą służyć warzywa i owoce.

Dzień 6
Rano wypij na czczo szklankę ciepłej wody z łyżką gorzkiej soli stołowej. Nadal możesz pić mieszankę soków lub sok z marchwi i jabłek. Gdy odczuwasz głód możesz przegryzać owoce i warzywa. Dodatkowo możesz wprowadzić w minimalnych ilościach kaszę, jajka i ryby.

Zdaniem prof. Tombaka kuracja ta przeznaczona jest dla osób zestresowanych, przemęczonych. Powinna pomóc również osobom, którym często dokucza ból głowy i zaparcia. Poprawę poczują też osoby z wrzodami żołądka, dwunastnicy i hemoroidami. Według prof. Tombaka słona woda i soki owocowe mają moc, która pomoże oczyścić jelita z toksyn i złogów. Jako wzmocnienie efektu zaleca nawet lewatywę i płukanie jelita grubego.

Zobacz także

Komentarze

~Lola: Bardzo cenne informacje. Nie wiedziałam, że owoce i warzywa dostarczane w postaci soków są szybciej trawione. Muszę chyba na własnej skórze przetestować taką kurację sokową i zobaczyć, jakie zmiany zajdą w moim organizmie. A co lepsze, wyciskarki czy sokowirówki?
2016-09-29 15:58:03
~Elżbieta: Wg mnie wyciskarki! Mój Kuvings potrafi rozprawić się z każdym rodzajem owoców i warzyw (i nie tylko), radzi sobie nawet z tymi zamrożonymi. Sok jest gęsty i pełen witamin.
2016-10-05 10:20:55
~Lola: a co to ten Kuvings? :)
2016-10-20 14:04:11
~Elżbieta: To taka wyciskarka :) Na stronie prowity możesz sobie zobaczyć różne modele i poczytać o parametrach. Ja ze swojej strony mogę dodać, że wyciskarkę się bardzo szybko czyści, a zrobienie soku dla całej rodzinki to kwesta kilku minut.
2016-10-24 10:43:55
Nazwa użytkownika:

Komentarz:

Dodaj komentarz

Facebook

Wybrane artykuły

Sport dzieci i młodzieży - najistotniejsze korzyści

Sport nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny dzieci, wpływa również korzystnie na kształcenie ich cech psychicznych. Jak udowodniono, dzieci które uczestniczą regularnie w zajęciach sportowych są mniej skłonne do przedwczesnego porzucania nauki, rzadziej popadają w kłopoty związane z alkoholem i narkotykami, a także korzystnie wyróżniają się w nauce i są bardziej towarzyskie. Poniżej przedstawiamy naji...

Tylko będąc aktywnym można przeżyć sto lat

Jest takie miejsce, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Rzadziej zapadają na choroby, wolniej się starzeją, nie odchodzą na emeryturę. Nie chcą – ich życie wypełnione jest pasją. Pozostają aktywni seksualnie do późnego wieku. Są szczęśliwi i wydaje się, że doskonale wiedzą, czego chcą. To miejsce to Okinawa. To właśnie tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech s...

Trening ze skakanką

Skoki na skakance mogą być cennym elementem każdego treningu. Dodają energii, oczyszczają umysł, rozgrzewają ciało, spalają mnóstwo kalorii i przygotowują do innego rodzaju ćwiczeń lub zadań, jakie stawia przed tobą nie tyle sala treningowa, co samo życie. Wielu zawodowych sportowców ćwiczy ze skakanką i dzięki niej zyskują lepszą koordynację ruchową i poczucie równowagi.Trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ci...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

 • suplementy diety,
 • zdrowa żywność,
 • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
 • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
 • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.