Dobrawaga
 

Wspólne EKO zakupy


Kto pozna i zasmakuje w produktach ekologicznych , będzie chciał je jadać częściej. Te produkty bronią się same i są dla siebie najlepszą reklamą. Przede wszystkim pachną i dobrze smakują, a co najważniejsze mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej chętniej nabywamy zdrowe produkty żywnościowe, wyhodowane metodami naturalnymi, a do ich produkcji nie używano żadnych dodatków chemicznych, takich jak choćby nawozy itp.

Jednak wielu z nas ma problemy z nabyciem zdrowej żywności, nie bardzo wiemy gdzie takowej szukać.

W dziale Wspólne EKO zakupy zaproponujemy rozwiązania problemów związanych z nabywaniem zdrowej i ekologicznej żywności.
Aby to było możliwe musimy przybliżyć takie pojęcia jak:

  1. Rolnictwo ekologiczne;
  2. Wymagania dla rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej;
  3. Wymagania i wskazówki dotyczące oznakowania żywności ekologicznej;
  4. Dlaczego warto kupować produkty ekologiczne.

Po przybliżeniu tematu zdrowej, ekologicznej żywności proponujemy przejść do meritum problemu, to jest do odpowiedzi na pytanie – gdzie i w jaki sposób kupować żywność ekologiczną?

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne – jest to sposób gospodarowania, w którym używa się wyłącznie środków naturalnych, nieprzetworzonych technologicznie.
Zamiast nawozów sztucznych stosuje się kompost, nawozy zielone, obornik, gnojówkę i minerały występujące w przyrodzie, a zamiast syntetycznych środków ochrony roślin – metody zapobiegawcze lub w razie konieczności środki roślinne i mineralne oraz różne metody biologiczne.
W uprawie roślin zasadniczą rolę odgrywa właściwie zaplanowany płodozmian i gospodarka nawozowa oparta na zasobach własnych gospodarstwa.

Wymagania dla Rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej

  1. Stałego kontaktu człowieka z naturą;
  2. Obserwacji procesów zachodzących w gospodarstwie;
  3. Rozumienia rytmów przyrody i użytkowania roślin i zwierząt zgodnie z prawami przyrody.

Żywność pochodząca z takich gospodarstw ekologicznych, czyli tzw. żywność ekologiczna, uprawiana i przetwarzana w sposób najbliższy naturalnemu, ma najwyższą wartość biologiczną, służy zdrowiu i jest smaczna.

Kryteria rolnictwa ekologicznego to rodzaj umowy między producentem a nabywcą żywności. Gwarancją dotrzymania warunków umowy jest certyfikat – świadectwo wystawione przez niezależną jednostkę kontrolną – w interesie producentów, dla których stanowi przepustkę na rynek produktów ekologicznych oraz konsumentów, dla których jest dowodem wiarygodności tych produktów.

Oznakowanie żywności ekologicznej

Produkty ekologiczne nie są anonimowe, gdyż produkcja jest kontrolowana i certyfikowana. Na etykiecie produktów ekologicznych powinny być umieszczone takie informacje jak:

  1. Nazwa produktu;
  2. Nazwisko i Adres producenta;
  3. Informacje o sposobie produkcji np. Gospodarstwo ekologiczne kontrolowane przez...
  4. Nazwa i numer jednostki certyfikującej.

Dlaczego warto kupować produkty ekologiczne

Z każdym dniem rośnie liczba konsumentów żywności ekologicznej, którzy poszukują na półkach sklepowych artykułów spożywczych, które zostały wyprodukowane bez użycia środków chemicznych, pochodzących z nieskażonego środowiska i są bogate w składniki odżywcze. Prawie połowa konsumentów szuka żywności ekologicznej w sklepach, ale już co czwarty – bezpośrednio w gospodarstwach ekologicznych.

Zalety żywności ekologicznej i rolnictwa ekologicznego

  1. Żywność ekologiczna jest mało przetworzona, jest wolna od nawozów sztucznych, antybiotyków, hormonów wzrostu i żywności zmodyfikowanej genetycznie (GMO), nie zawiera syntetycznych dodatków chemii spożywczej takich jak barwniki, emulgatory, przeciwutleniacze, stabilizatory i konserwanty.
  2. Żywność ekologiczna jest wysokiej jakości, ponieważ musi spełniać surowe wymogi, określone przez ustawodawstwo polskie i europejskie. Każde gospodarstwo ekologiczne przynajmniej raz w roku jest poddawane kontroli przez specjalne jednostki certyfikujące.
  3. Rolnictwo ekologiczne w jak najmniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne, ponieważ nie dopuszcza do niego substancji degradujących glebę. Cechuje je nie tylko redukcja zanieczyszczeń wynikających z działalności rolniczej, ale także długotrwała ochrona i poprawa jakości środowiska.
  4. Rolnictwo ekologiczne chroni i wspiera różnorodność organizmów żywych i zapewnia równowagę ekosystemów poprzez stosowanie kompostów, płodozmianu i odpowiedniego sąsiedztwa roślin.
  5. Rolnictwo ekologiczne w Polsce jest to ogromną szansą na utrzymanie niewielkich, tradycyjnych gospodarstw rodzinnych.

Gdzie i jak kupować żywność ekologiczną?

Wielu z nas napotyka na problemy z nabyciem zdrowej żywności, nie bardzo wiemy gdzie znaleźć produkty odpowiadające surowym wymogom, stawianym przed żywnością ekologiczną.
Odpowiedź na pytanie: gdzie i jak kupować żywność ekologiczną ? Nie jest wcale prosta, wymaga zawsze większego wysiłku, niż w przypadku kupowania produktów spożywczych z produkcji wielkoprzemysłowej.

W zależności od Waszych możliwości, ale i chęci, proponujemy wybrać jedną z trzech dróg pozyskiwanie zdrowej i ekologicznej żywności.

1. Zakupy w Eko sklepach

To rozwiązanie najprostsze i powszechnie stosowane przez konsumentów żywności ekologicznej. Należy znaleźć tylko odpowiedni sklep ekologiczny, stoisko z żywnością ekologiczną w dużym markecie lub sklep internetowy ze zdrową żywnością. Następnie sprawdzić jakie produkty są w ofercie, gdzie i przez kogo zostały wyprodukowane i naturalnie jaki mają skład.

Pamiętajmy aby sięgać po zdrową żywność w specjalistycznych sklepach, w których sprzedawcy mają pełną wiedzę na temat produktów z ich oferty handlowej oraz mają pojęcie co nam sprzedają.

Zapraszamy społeczność portalu DobraWaga.pl do wymiany informacji dotyczących sklepów ekologicznych.

2. Zakupy grupowe – bezpośrednio od rolnika czy producenta

To rodzaj bezpośredniej sprzedaży, gdzie grupa osób w zorganizowany sposób nabywa świeże warzywa, owoce, mleko, przetwory domowe, czy mięso z zamówionego uboju, prosto z gospodarstw rolnych, najlepiej ekologicznych. Bezpośrednią sprzedażą są tu zainteresowane obie strony, rolnicy i grupy konsumenckie. Rolnicy oddają swoje produkty po cenach rynkowych a nie jak w skupie. Grupy konsumenckie nabywają żywność z wiadomego źródła w dobrej (niższej od sklepowej) cenie, również dla oszczędności domowych budżetów.
W ten sposób eliminuje się wszystkich pośredników, a kupuje się tanio i ekologicznie, świeżo, zdrowo i szybko.

Jak zorganizować taki zakupy? Wystarczy kilka osób (kilka rodzin) aby stworzyć lokalną grupę konsumentów zdrowej żywności. Podział obowiązków na uczestników takiej grupy ułatwi nawiązanie relacji z producentami zdrowej żywności dla całej grupy. Niezbędny będzie samochód do rozwożenia produktów i miejsce, gdzie grupa będzie się spotykać po odbiór zamówionych produktów. Zakupy, według uznania grupy będą dokonywane raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Zamówienia członkowie grupy będą składali elektronicznie, a osoba odpowiedzialna w danym tygodniu za zakupy wydrukuje wspólną listę zamówień i zakupi zamówione towary z wybranych źródeł zaopatrzenia grupy, bezpośrednio od producentów zdrowej żywności.
Następnie w ustalonym miejscu grupy następuje rozliczenie i wspólne rozdzielenie zakupów.

Taki rodzaj pozyskiwania zdrowej żywności daje dodatkowo poczucie wolności i niezależności od systemu.

Zapraszamy do wymiany doświadczeń na portalu DobraWaga.pl w zakresie tworzenia i funkcjonowania grup konsumenckich, pozyskujących żywność ekologiczną bezpośrednio od producentów.

3. Hodowla zlecona

Ten sposób pozyskiwania zdrowej żywności wymaga znacznego zaangażowania i dużej odpowiedzialności osób zdecydowanych na zlecanie tego tupu usługi rolnikom.
Zapewne już spotkaliście się z tematem hoteli dla koni. W takich miejscach zapewniana jest opieka dla zwierząt, przechowywanych i doglądanych za ustaloną opłatą. Osoby, które są niewątpliwie miłośnikami zwierząt, chcą posiadać własne zwierze, ale nie koniecznie posiadają odpowiednie warunki do utrzymywania ich we własnym domu, nie zawsze mają odpowiednią ilość czasu, który stale potrzeba poświęcać zwierzęciu. Takie rozwiązanie jest już dość często stosowane.

Rozważmy na razie tylko teoretycznie - czy jest możliwe zlecenie rolnikowi opieki i utrzymania takiego zwierzęcia jak: krowa, koza, owca, kaczka, czy indyk.

Czym to się różni od hotelu dla koni?
Jak wiemy w Polsce rolnictwo jest wyjątkowo rozproszone, tzn. jest u nas duża ilość bardzo małych gospodarstw. W gospodarstwach tych nie ma produkcji rolnej na skalę przemysłową, a hodowla i uprawy rolne najczęściej prowadzone są według starych wzorców, bez kupowania pasz i nawozów. Produkcja z tych gospodarstw w znacznej części zabezpiecza żywność jedynie rodzinom pracujących na nich rolników.
I to jest dla naszego pomysłu ogromną szansą, a może również poprawić opłacalność małych gospodarstw rolnych.
Jeżeli chcecie jeść zdrową żywność, rozumiecie, jak to jest ważne dla waszego zdrowia, macie dużą determinację w dążeniu do zapewnienia swojej rodzinie ekologicznych produktów, to musicie zrobić następny krok i podjąć się organizacji zleconej hodowli własnej.

Wyobraź sobie, że:

- Kupujesz od rolnika (lub zlecasz mu zakup) cielę czy jałówkę, kozę czy koźlęta, kurczątka i ... a rolnik za niewielką opłatą miesięczną i częścią pożytków będzie je doglądał i karmił. Ty będziesz odwiedzał swoje zwierzęta, przyglądając się pracy rolnika i regularnie odbierał część pożytków jak np. mleko prosto od Twojej krowy, czy Twojej kozy, serek wykonany z tego mleka, jajka Twoich kurek i...
- Zlecasz rolnikowi wytworzenie dla Ciebie określonej ilości warzyw za niewielką przedpłatą i gwarantujesz regularne odbiory tych warzyw. Odwiedzasz wybrane gospodarstwo rolne podpatrując proces produkcji, a w okresie zbiorów odbierasz swoje warzywa...
- Zamawiasz u rolnika, sadownika, najlepiej na wiosnę, zakup określonej ilości różnych owoców uprawianych ekologicznie, a następnie w okresie zbiorów sam odbierasz je bezpośrednio z sadu, sam je zrywasz, sam układasz w swoich skrzynkach i przywozisz do domu pachnące, świeże owoce i przede wszystkim wyjątkowo wartościowe. Potem sam robisz przetwory na zimę ze swoich owoców.

Znasz źródło pochodzenia tych produktów i jesteś w stu procentach pewny sposobu hodowli, czy jakości upraw, bo są one kontrolowane osobiście przez Ciebie samego.

Jak to zorganizować?

Na początek musicie zdecydować - czy chcecie aby Hodowla Zlecona dotyczyła jedynie Waszej rodziny, czy też wybierzecie współpracę w tym zakresie w ramach Grupy Hodowli Zleconej, utworzonej przez kilka rodzin czy kilku znajomych.
Drugim krokiem będzie wyszukanie gospodarstwa rolnego (czym będzie ono położone bliżej waszego zamieszkania tym zorganizowanie Hodowli Zleconej będzie łatwiejsze i tańsze). Koniecznie należy wybrać małe gospodarstwo, gdzie jest kilka, maksymalnie kilkanaście krów, kóz czy owieczek, gdzie podstawą hodowli jest wykorzystanie pastwiska, na które zwierzęta codziennie wychodzą na wypas, nie trzymane są w oborach czy klatkach. Na tej samej zasadzie możecie wyszukać gospodarstwo rolne, hodujące drób na jaja, czy na mięso. Gdzie drób wypuszczany jest codziennie z kurnika na wypas jak bydło.

Do kontraktowania warzyw czy owoców można pozyskać inne gospodarstwa, ale kryteria wyboru muszą uwzględniać jedynie produkcję ekologiczną, gdzie do nawożenia ziemi używany jest kompost, obornik i gnojówka, a szkodniki zwalczane są metodami biologicznymi. Tańszą formą kontraktacji owoców będzie wasz udziału w zbiorach owoców, przy niewielkim udziale pracy rolnika. Znajdziecie więc takie sady, czy ogródki, w których zbiory owoców są nieopłacalne dla rolnika z uwagi na to, że oferowane ceny w skupie za owoce są bardzo niskie. Szczególnie ze względu na wygląd owoców, znacznie odbiegający od przyjętych wizualnych standardów w sprzedaży owoców na półkach sklepowy. W sadach tych nie wykonuje się regularnych oprysków, a w owocach można znaleźć robaka. W owocach z półek sklepowych nie znajdziesz robaka, nie tyka on skażonych jabłek czy marchewki. To co smakuje robakowi jest znacznie bardziej wartościowe dla twojego organizmu, lepiej smakuje i wspaniale pachnie, a jedynie trochę gorzej wygląda. Takie owoce również zdecydowanie lepiej nadają się na przetwory.

Krok trzeci to wyznaczenie ilościowe potrzeb (Waszej rodziny lub waszej Grupy Hodowli Zleconej) na produkty pozyskiwanych w ramach Hodowli Zleconej, gdzie musicie uwzględnić to, że niektóre produkty, np. mleko, sery, masło, jaja itp. będziecie odbierać często i regularnie (np. 2-3 razy w tygodniu), a inne, jak płody rolne i owoce będziecie odbierać jedynie w sezonie ich zbiorów. Jeżeli rolnik posiada szklarnię lub tunel foliowy to nowalijki, wczesne warzywa oczywiście można również odbierać regularnie, ważne zawsze będzie aby uprawy te były ekologiczne.

Te potrzeby określą ilości poszczególnych produktów pozyskiwanych z hodowli, czy z kontraktacji, tzn. będą wyznaczały wielkości do zlecenia konkretnej pracy rolnikowi, którą wykona dla was na terenie swojego gospodarstwa. Następnie z pomocą rolników z wytypowanych do współpracy gospodarstw, ustalicie ilość zwierząt do Hodowli Zleconej i szczegóły kontraktacji warzyw i owoców. Musicie wiedzieć, że np. krowa hodowana ekologicznie daje dziennie około 20 litrów wspaniałego mleka, a koza z ekologicznego gospodarstwa daje 2- 3 litów wyjątkowo zdrowego mleka i tak dalej, a z tego mleka możecie uzyskać wspaniałą śmietanę, ser, masło… diametralnie różniące się od tego typu produktów kupowanych w sklepach.

Krok czwarty to zakup zwierząt, kontraktacja płodów rolnych – warzyw i owoców (doradzam tu również skorzystać z wiedzy i pomocy rolników wybranych przez was gospodarstw). Przed zakupem musicie zapoznać się podstawowymi informacjami o hodowli ekologicznej wybranych zwierząt. Ta wiedza pozwoli wam lepiej monitorować pracę rolników przy waszych zwierzętach i lepiej poczuć odpowiedzialność za te zwierzęta.

Zapraszamy gorąco do wymiany Waszych doświadczeń, związanych z realizacją Hodowli Zleconej na naszym portalu DobraWaga.pl. Szczególnie mile widziane będzie prowadzenie tematycznego bloga o realizacji Hodowli Zleconej.

Facebook

Wybrane artykuły

O potrawach odtruwających organizm słów kilka

Czy istnieją potrawy prawdziwie odtruwające? Nasz świat jest pełen chemicznych i naturalnych toksyn (przykładowo kofeina), z którymi nasz organizm musi sobie radzić, aby podtrzymać optymalne funkcjonowanie. Na szczęście możesz sobie pomóc w tym procesie spożywając wybrane potrawy.Warzywa kapustowate, takie jak brokuły, kapusta, kalafior i brukselka zawierają silne antyoksydanty, które pomagają komórkom walczy...

Aktywność fizyczna receptą na długowieczność

Dopóki jesteśmy zdrowi nie zastanawiamy się nad rolą ćwiczeń fizycznych i jaki jest ich wpływ na nasz organizm.Dlaczego należy dbać o własne mięśnie, dlaczego nasz organizm potrzebuje odpowiednich ćwiczeń?Czy brak ruchu przyspiesza procesy starzenia organizmu? Odpowiedź jest oczywista.Bezwzględnie dla każdego z nas ćwiczenia fizyczne mają bezpośredni związek z podstawowymi funkcjami życiowymi, wynikającymi z fizjologicznych właśc...

Odbudowa równowagi wodno – elektrolitowej organizmu

Czy picie napoju elektrolitowego po treningu jest niezbędne? Wszystko zależy od długości treningu i jego intensywności. Jednak treningi większości z nas nie są wystarczająco intensywne, aby konieczne było popijanie go drogim napojem specjalistycznym. Popularny napój Gatorade, od którego rozpoczęła się moda na elektrolity, został stworzony na Uniwersytecie stanu Floryda z przeznaczeniem do nawodnienia i zasilenia elektrolit...

Wibrogimnastyka

Nie na darmo kompleks porannych ćwiczeń fizycznych nazywa się zaprawą. Jest to rzeczywiście zaprawa rześkością, świeżością i aktywnością na cały dzień. Nawet ludzie wytrenowani, mocni fizycznie, zajmujący się intensywną pracą umysłową po kilku godzinach pracy zaczynają odczuwać ociężałość umysłową. Ich mózg jest zmęczony.Autor proponuje proste ćwiczenie, które mogą wykonywać nawet ludzie, którym zabroniono biegać cz...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.