Dobrawaga
 

Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania

Głosów: 0
poniedziałek, 28 grudnia 2015


Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania.

Źródło: bodyecology.com

 

Mięso z ziemniakami, zapiekanka z makaronem, jajecznica z grzankami – te smacznie brzmiące potrawy są także klasycznymi przykładami, dlaczego nasza dieta czyni nas grubszymi i bardziej podatnymi na choroby.

Po zjedzeniu jednej z nich możemy cierpieć na wzdęcia, odwodnienie lub zmęczenie organizmu. Nic dziwnego – łamią one wszystkie zasady łączenia żywności.

 

Posiłek może wyglądać zdrowo, ale w rzeczywistości powodować przyrost masy ciała i problemy trawienne. Dowiedz się, dlaczego połączenie skrobi – jak ryż czy ziemniaki, z mięsem może być szkodliwe dla zdrowia.

 

Wiele lat temu nasi przodkowie pracowali ciężko fizycznie i wracając do domu każdego dnia zjadali obfite posiłki złożone z mięsa, serów, pieczywa, a nawet słodyczy – bez negatywnych skutków. Mieli żołądki z żelaza, które trawiły wszystko. Mieli również zdrowsze wewnętrzne ekosystemy. Zdrowy wewnętrzny ekosystem składa się z przyjaznej mikroflory, która znajduje się w naszych jelitach i utrzymuje nas w zdrowiu i sile, a także pomaga trawić pokarmy, które zjadamy.

Z biegiem czasu, po upowszechnieniu się antybiotyków, pasteryzacji i przetworzonej żywności, a także zmianie stylu życia, ciągłego stresu, nasze wewnętrzne ekosystemy zostały uszkodzone. Niezdrowy wewnętrzny ekosystem może powodować uczucie przemęczenia, złego stanu zdrowia – a w szczególności kłopotów trawiennych.

Dzisiaj, bardziej  niż kiedykolwiek, musimy troszczyć się o nasze ciało, ponieważ nigdy do tej pory nie było ono tak źle odżywiane i przemęczone stresem. Dobrą wiadomością jest, że poprzez właściwe odżywianie możemy poprawić swój stan zdrowia i przy okazji osiągnąć naturalną, szczupłą sylwetkę.

Łączenie pokarmów to mało znany sekret odżywiania, który zwiększa zdolność organizmu do efektywnego trawienia, aby dodać nam energii i pomóc ograniczyć masę ciała. Możesz nauczyć się podstaw właściwego łączenia pokarmów przy pomocy trzech prostych wskazówek:

Owoce jedz bez dodatków, na pusty żołądek. Rozpocznij swój dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, aby nawodnić organizm i oczyścić ciało.
Łącz białka z warzywami bez skrobi. Kiedy jesz białka, takie jak drób, ryby, mięsa lub jajka, Twój żołądek wydziela kwas solny oraz enzym o nazwie pepsyna i trawienie odbywa się w bardzo kwaśnym środowisku. Kiedy zjadasz produkty skrobiowe, jak ziemniaki lub pieczywo, żołądek wydziela enzym o nazwie ptialina, który tworzy środowisko zasadowe. Gdy zjadamy białka i skrobię łącznie, enzymy wzajemnie się neutralizują i trawienie jest spowalniane. Słabo strawiony pokarm przemieszcza się z przewodu pokarmowego dalej do jelit, gdzie powoli się rozkłada i powoduje wzrost kwasu we krwi. Tworzy również korzystne warunki rozwoju różnych patogenów.
Łącz zboża i warzywa bogate w skrobię z warzywami bez skrobi. Ziarna zbóż zawierają sporo białka i witaminy gruby B, dostarczają też pokarmu dla korzystnych bakterii w naszym wewnętrznym ekosystemie.

 

Kilka uwag końcowych:

- Po zjedzeniu posiłku na bazie ziaren zbóż odczekaj 3 godziny przed zjedzeniem posiłku białkowego.

- Po posiłku białkowym daj swojemu organizmowi 4 godziny, aby go w pełni strawić.

- Staraj się nie pić zimnej wody podczas posiłków. Natomiast filiżanka ciepłej herbaty pomoże w trawieniu.

 

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Dieta – moje życie

Moje doświadczenia z szeroko pojętym odchudzaniem się.O grubych wszyscy mówią, że nie mają silnej woli. Każdy uważa, że jeśli by chcieli – schudliby. Czy ktokolwiek z was zdaje sobie sprawę, że schudnąć się udaje tylko dwóm procentom ludzi na świecie? A poza tym jak sprawdzić poziom silnej woli u każdego z nas. Tego nie wiem, za to wiem jak życie w nadwadze wpłynęło na moje życie.Od zawsze byłam okrągła, potem okrągł...

Jak przyspieszyć metabolizm?

Jest pani z wykształcenia dietetyczką oraz biologiem ze specjalizacją w zakresie fizjologii człowieka. Dlaczego, Pani zdaniem, tak wiele osób ma problemy z metabolizmem i tyje?Rzadko pamiętamy o tym, że jesteśmy naturalną częścią przyrody. Mechanizmy, które w nas występują, zostały wypracowane przez setki tysięcy lat w toku ewolucji. Problem polega na tym, że warunki, w jakich człowiek żyje, w ostatnim czasie bardzo się zm...

Mit: Diety wegetariańskie są 'zdrowsze'

Czy wiesz co i jak jeść żeby schudnąć? Czy dieta oparta na produktach mięsnych jest zawsze bardziej kaloryczna? Czy otyłość jest dziedziczna...Mit: Diety wegetariańskie są "zdrowsze" od diet bazujących na produktach mięsnychFakt: Wyróżnia się kilka form diet wegetariańskich mniej lub bardziej restrykcyjnych, poczynając od diet, w których unika się spożywania produktów mięsnych aż po diety ściśle wegetariań...

Suplementy

Minerały i witaminy są niezbędne do życia, ale przyjmowanie suplementów nie zawsze wychodzi na zdrowie - twierdzi dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dostarczania licznych pierwiastków. Częste są niedobory wapnia, magnezu czy potasu. Według brytyjskich badań nad sposobem odżywiania, w ostatnich 15 latach spadło spożycie witaminy A, miedzi, cynk...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.