Dobrawaga
 

Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania

Głosów: 0
poniedziałek, 28 grudnia 2015


Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania.

Źródło: bodyecology.com

 

Mięso z ziemniakami, zapiekanka z makaronem, jajecznica z grzankami – te smacznie brzmiące potrawy są także klasycznymi przykładami, dlaczego nasza dieta czyni nas grubszymi i bardziej podatnymi na choroby.

Po zjedzeniu jednej z nich możemy cierpieć na wzdęcia, odwodnienie lub zmęczenie organizmu. Nic dziwnego – łamią one wszystkie zasady łączenia żywności.

 

Posiłek może wyglądać zdrowo, ale w rzeczywistości powodować przyrost masy ciała i problemy trawienne. Dowiedz się, dlaczego połączenie skrobi – jak ryż czy ziemniaki, z mięsem może być szkodliwe dla zdrowia.

 

Wiele lat temu nasi przodkowie pracowali ciężko fizycznie i wracając do domu każdego dnia zjadali obfite posiłki złożone z mięsa, serów, pieczywa, a nawet słodyczy – bez negatywnych skutków. Mieli żołądki z żelaza, które trawiły wszystko. Mieli również zdrowsze wewnętrzne ekosystemy. Zdrowy wewnętrzny ekosystem składa się z przyjaznej mikroflory, która znajduje się w naszych jelitach i utrzymuje nas w zdrowiu i sile, a także pomaga trawić pokarmy, które zjadamy.

Z biegiem czasu, po upowszechnieniu się antybiotyków, pasteryzacji i przetworzonej żywności, a także zmianie stylu życia, ciągłego stresu, nasze wewnętrzne ekosystemy zostały uszkodzone. Niezdrowy wewnętrzny ekosystem może powodować uczucie przemęczenia, złego stanu zdrowia – a w szczególności kłopotów trawiennych.

Dzisiaj, bardziej  niż kiedykolwiek, musimy troszczyć się o nasze ciało, ponieważ nigdy do tej pory nie było ono tak źle odżywiane i przemęczone stresem. Dobrą wiadomością jest, że poprzez właściwe odżywianie możemy poprawić swój stan zdrowia i przy okazji osiągnąć naturalną, szczupłą sylwetkę.

Łączenie pokarmów to mało znany sekret odżywiania, który zwiększa zdolność organizmu do efektywnego trawienia, aby dodać nam energii i pomóc ograniczyć masę ciała. Możesz nauczyć się podstaw właściwego łączenia pokarmów przy pomocy trzech prostych wskazówek:

Owoce jedz bez dodatków, na pusty żołądek. Rozpocznij swój dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, aby nawodnić organizm i oczyścić ciało.
Łącz białka z warzywami bez skrobi. Kiedy jesz białka, takie jak drób, ryby, mięsa lub jajka, Twój żołądek wydziela kwas solny oraz enzym o nazwie pepsyna i trawienie odbywa się w bardzo kwaśnym środowisku. Kiedy zjadasz produkty skrobiowe, jak ziemniaki lub pieczywo, żołądek wydziela enzym o nazwie ptialina, który tworzy środowisko zasadowe. Gdy zjadamy białka i skrobię łącznie, enzymy wzajemnie się neutralizują i trawienie jest spowalniane. Słabo strawiony pokarm przemieszcza się z przewodu pokarmowego dalej do jelit, gdzie powoli się rozkłada i powoduje wzrost kwasu we krwi. Tworzy również korzystne warunki rozwoju różnych patogenów.
Łącz zboża i warzywa bogate w skrobię z warzywami bez skrobi. Ziarna zbóż zawierają sporo białka i witaminy gruby B, dostarczają też pokarmu dla korzystnych bakterii w naszym wewnętrznym ekosystemie.

 

Kilka uwag końcowych:

- Po zjedzeniu posiłku na bazie ziaren zbóż odczekaj 3 godziny przed zjedzeniem posiłku białkowego.

- Po posiłku białkowym daj swojemu organizmowi 4 godziny, aby go w pełni strawić.

- Staraj się nie pić zimnej wody podczas posiłków. Natomiast filiżanka ciepłej herbaty pomoże w trawieniu.

 

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Jak przygotowywać zdrowe posiłki?

Wiedza na temat różnych technik gotowania pomaga w przyrządzaniu odżywczych i smacznych posiłków. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przewodnik po stosowanych metodach przygotowywania żywności. Tłuszcz ze smażonego mięsa nie może być powtórnie użyty, gdyż stwarza ryzyko wielu chorób, a nawet działa karcinogennie (rakotwórcze)Zwykle, większość potraw przygotowuje się ze świeżych produktów. Ich ...

Jak ustrzec się raka - 10 zasad

"To niestety rak" – taka diagnoza paraliżuje, odbiera nadzieję, dla wielu oznacza po prostu wyrok śmierci. Niesłusznie! Lekarze podkreślają: śmierć niosą nowotwory zbyt późno wykryte, bardzo agresywne lub źle leczone. Zmiany rakowe wcześnie zdiagnozowane łatwo wyleczyć (wg danych WHO 30 proc. zgonów spowodowanych rakiem można uniknąć). Co więcej, my sami dbając o równowagę w naszym organizmie, możemy...

Sprawdź, co pijemy w oranżadzie

Dorosłym z kolei przypomina smak z dzieciństwa. Tymczasem okazuje się, taka oranżada jest bardzo niezdrowa, a nawet groźna dla naszych pociechOranżada to wręcz wymarzony ich napój. Tymczasem okazuje się, że jest bardzo niezdrowa. Wystarczy spojrzeć na etykietę na odwrocie. E 122, E 102 i E 124, które mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dziecka. Do tego aspartam i benzoesan sodu. – To czysta che...

Dieta a alergie

Naukowcy twierdzą, że w "śmieciowym" jedzeniu i wysokotłuszczowej diecie, kryje się przyczyna gwałtownego rozpowszechnienia się występowania alergii.Znaleziono potwierdzenie, że dieta w krajach zachodnich bogata w czerwone mięso, cukier i tłuszcze obniża liczbę zdrowych bakterii w naszym organizmie. Bez tych mikroorganizmów, spajających system immunologiczny, dzieci są narażone na astmę, egzemę i inne rodzaje alergii. L...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.