Dobrawaga
 

Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania

Głosów: 0
poniedziałek, 28 grudnia 2015


Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania.

Źródło: bodyecology.com

 

Mięso z ziemniakami, zapiekanka z makaronem, jajecznica z grzankami – te smacznie brzmiące potrawy są także klasycznymi przykładami, dlaczego nasza dieta czyni nas grubszymi i bardziej podatnymi na choroby.

Po zjedzeniu jednej z nich możemy cierpieć na wzdęcia, odwodnienie lub zmęczenie organizmu. Nic dziwnego – łamią one wszystkie zasady łączenia żywności.

 

Posiłek może wyglądać zdrowo, ale w rzeczywistości powodować przyrost masy ciała i problemy trawienne. Dowiedz się, dlaczego połączenie skrobi – jak ryż czy ziemniaki, z mięsem może być szkodliwe dla zdrowia.

 

Wiele lat temu nasi przodkowie pracowali ciężko fizycznie i wracając do domu każdego dnia zjadali obfite posiłki złożone z mięsa, serów, pieczywa, a nawet słodyczy – bez negatywnych skutków. Mieli żołądki z żelaza, które trawiły wszystko. Mieli również zdrowsze wewnętrzne ekosystemy. Zdrowy wewnętrzny ekosystem składa się z przyjaznej mikroflory, która znajduje się w naszych jelitach i utrzymuje nas w zdrowiu i sile, a także pomaga trawić pokarmy, które zjadamy.

Z biegiem czasu, po upowszechnieniu się antybiotyków, pasteryzacji i przetworzonej żywności, a także zmianie stylu życia, ciągłego stresu, nasze wewnętrzne ekosystemy zostały uszkodzone. Niezdrowy wewnętrzny ekosystem może powodować uczucie przemęczenia, złego stanu zdrowia – a w szczególności kłopotów trawiennych.

Dzisiaj, bardziej  niż kiedykolwiek, musimy troszczyć się o nasze ciało, ponieważ nigdy do tej pory nie było ono tak źle odżywiane i przemęczone stresem. Dobrą wiadomością jest, że poprzez właściwe odżywianie możemy poprawić swój stan zdrowia i przy okazji osiągnąć naturalną, szczupłą sylwetkę.

Łączenie pokarmów to mało znany sekret odżywiania, który zwiększa zdolność organizmu do efektywnego trawienia, aby dodać nam energii i pomóc ograniczyć masę ciała. Możesz nauczyć się podstaw właściwego łączenia pokarmów przy pomocy trzech prostych wskazówek:

Owoce jedz bez dodatków, na pusty żołądek. Rozpocznij swój dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, aby nawodnić organizm i oczyścić ciało.
Łącz białka z warzywami bez skrobi. Kiedy jesz białka, takie jak drób, ryby, mięsa lub jajka, Twój żołądek wydziela kwas solny oraz enzym o nazwie pepsyna i trawienie odbywa się w bardzo kwaśnym środowisku. Kiedy zjadasz produkty skrobiowe, jak ziemniaki lub pieczywo, żołądek wydziela enzym o nazwie ptialina, który tworzy środowisko zasadowe. Gdy zjadamy białka i skrobię łącznie, enzymy wzajemnie się neutralizują i trawienie jest spowalniane. Słabo strawiony pokarm przemieszcza się z przewodu pokarmowego dalej do jelit, gdzie powoli się rozkłada i powoduje wzrost kwasu we krwi. Tworzy również korzystne warunki rozwoju różnych patogenów.
Łącz zboża i warzywa bogate w skrobię z warzywami bez skrobi. Ziarna zbóż zawierają sporo białka i witaminy gruby B, dostarczają też pokarmu dla korzystnych bakterii w naszym wewnętrznym ekosystemie.

 

Kilka uwag końcowych:

- Po zjedzeniu posiłku na bazie ziaren zbóż odczekaj 3 godziny przed zjedzeniem posiłku białkowego.

- Po posiłku białkowym daj swojemu organizmowi 4 godziny, aby go w pełni strawić.

- Staraj się nie pić zimnej wody podczas posiłków. Natomiast filiżanka ciepłej herbaty pomoże w trawieniu.

 

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Dieta wpływa na IQ dziecka

Dieta obfitująca w wysokoprzetworzone pokarmy może nieco obniżać iloraz inteligencji dzieci. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z jej wpływem na rozwój mózgu.Specjaliści z Uniwersytetu Bristolskiego czterokrotnie (w wieku 3, 4, 7 i 8,5 roku) odnotowywali zwyczaje żywieniowe 3966 maluchów, które brały udział w badaniu podłużnym rodziców i ich dzieci w hrabstwie Avon. Na tej podstawie wyodrębnili 3 ...

Ograniczenie spożycia słodzonych napojów

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy na wiosnę należy pamiętać, że większe znaczenie od tego, co jemy może mieć to, co pijemy. Niewinny soczek lub koktajl może dostarczyć nam wielu niechcianych kalorii - dowodzą badania opublikowane na łamach American Journal Of Clinical Nutrition. Amerykańscy naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zbadali zależność między rodzajem spożywanych kalorii a utratą wagi. W badaniach wzięło udzi...

Od czego najlepiej zacząć odchudzanie?

Tydzień pierwszy: trans bazowyTo jest podstawowe ćwiczenie, które będzie wykonywane także przed wszystkimi transami tematycznymi. Zadbaj o to, żeby w następnych minutach nikt ci nie przeszkadzał. Usiądź na wygodnym krześle albo w fotelu i pozwól, aby następujące zdania intensywnie na ciebie działały:"Biorę kilka powolnych, świadomych oddechów (wykonaj: wdech – wydech; wdech – wydech). Mówię d...

Mity wegetarianizmu – cz. 1

Badania medyczne dowodzą, że wegetariańska dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników, w związku z czym nie gwarantuje dobrego zdrowia.EWOLUCJA MITUWraz z niczym niezastąpionymi i nienaukowymi, rozpowszechnianymi w ostatnich dekadach lękami przed tłuszczami nasyconymi i cholesterolem, pojawił się pogląd, że wegetarianizm [1] stanowi znacznie zdrowszą dla ludzi opcję. Eksperci od spraw zdro...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.