Dobrawaga
 

Wiek metaboliczny

Metabolizm to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w naszym organizmie.

Wiek metaboliczny to obraz tego, ile nasz organizm ma lat oraz czy jego kondycja jest dobra, czy wręcz odwrotnie słaba. Wiek metaboliczny wskazuje wiek charakterystyczny dla naszego tempa metabolizmu.

Parametry, które składają się na obliczenie wieku metabolicznego to: podstawowa przemiana materii, waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie.

Dobrze jest kontrolować wiek metaboliczny i znać skład własnego ciała. Takie informacje pozwolą na zastosowanie właściwej profilaktyki i diety, aby poczuć się młodziej i cofnąć swój zegar biologiczny.

Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż Twój rzeczywisty, musisz poprawić swoją podstawową przemianę materii. Zmiana diety, opartej na wynikach składu Twojego ciała oraz odpowiednie zwiększenie ilości i intensywności ćwiczeń, wytworzy w organizmie zdrowszą masę mięśniową, która w konsekwencji będzie spalała więcej kalorii, poprawiając ocenę wieku metabolicznego.

Wykonanie analizy składu ciała, pozwala na spersonalizowanie i zbilansowanie zasad dietetycznych dla Twojego organizmu.

Analizator Składu Ciała Tanita BC-601

Wdraża nowoczesną bezinwazyjną technikę pomiaru, opartą na patentach japońskiej firmy Tanita, pozwalającą na wczesne wykrycie czy badana osoba należy do grupy ryzyka, zagrożonej chorobami cywilizacyjnymi i postawienie prawidłowej diagnozy.

Dokładnie określi zawartość masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej, wody w organizmie, masę tkanki kostnej oraz zmierzy Twój wiek metaboliczny.

Badania za pomocą takiego urządzenia są dużo precyzyjniejsze niż np. pomiary fałdu skórnego. Pozwalają na bieżąco kontrolować, czy dieta jest odpowiednia, czy odchudzanie nie przebiega zbyt szybko i nie powoduje utraty tkanki mięśniowej, czy organizm się nie odwodnił itd. W pewnym momencie odchudzania waga staje, gdyż organizm ulega nawodnieniu. Badanie na analizatorze może wykazać, że tak naprawdę ten ktoś schudł, bo ubyło mu tkanki tłuszczowej, a jego masa ciała wynika po prostu z większej ilości wody w organizmie.

Komu zaleca się analizę składu ciała?

Polecany jest wszystkim osobom dbającym o utrzymanie swojego organizmu w dobrej kondycji, chcących poznać pełny obraz ich wewnętrznego zdrowia.

Osobom odchudzającym się pozwoli na bieżącą kontrolę czy stosowana dieta jest odpowiednia i proces odchudzania przebiega prawidłowo, czy nie następuje niekorzystna zbyt gwałtowna utrata tkanki mięśniowej czy też wody w organizmie.

Polecana również dla osób aktywnych, chcących prowadzić zdrowy tryb życia, dbających o ładną sylwetkę, by na bieżąco miały wpływ i świadomość zdrowego rozwoju swojego ciała.

Nie tylko puszystym. Czasem bowiem okazuje się, że ktoś pozornie bez nadwagi ma zbyt dużo tłuszczu wisceralnego i powinien zmienić sposób odżywiania. Bywa też tak, że badanie wykazuje odwodnienie organizmu.

Analizator Składu Ciała Tanita BC-601 daje Ci wgląd w kluczowe wskaźniki zdrowotne, które pozwolą Ci na monitorowanie wpływu zmian w stylu życia:

 • Możesz kontrolować wpływ diety na Twoje ciało, aby upewnić się czy dobrałeś odpowiedni sposób żywienia, dostosowany dla Ciebie.
 • Możesz obrać sobie cel dla Twojej sylwetki i monitorować postępy w dążeniu do niego.
 • Możesz kontrolować postępy w przybieraniu Twojej masy mięśniowej.
 • Możesz sprawdzić ilość tłuszczu trzewiowego, który jest głównym wskaźnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób serca.
 • Możesz sprawdzić swój wiek metaboliczny.

Czy jest możliwe, aby waga zmierzyła Twój wiek metaboliczny?

Jedną z funkcji analizatora Tanita jest pomiar wieku metabolicznego. Jest dość ciekawy pomiar składu ciała na podstawie, którego komputer Wagi Tanita oblicza ile Twój organizm hipotetycznie ma lat.

Na czym polega metoda pomiaru analizatorem składu ciała?

Analizator składu ciała Tanita BC-601 oblicza skład ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej (BIA). Bezpieczne, o niskim poziomie sygnały elektryczne przechodzą przez ciało poprzez opatentowane elektrody Tanita, znajdujące się na platformie analizatora. Sygnały elektryczne z łatwością przepływają przez płyny w mięśniach i innych tkankach ciała, a przechodząc przez tkankę tłuszczową napotykają na znacznie większy opór, ponieważ tkanka tłuszczowa zawiera znacznie mniej wody. Opór ten nazywa się impedancją. Odczyty impedancji są następnie wprowadzane do medycznie ustalonych formuł matematycznych do obliczenia składu ciała.

Interpretacja wyników analizatora

Czym jest zawartość procentowa tłuszczu:

Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie ustalana jest w stosunku do masy ciała. Ograniczenie poziomu tłuszczu w organizmie wykazało, zmniejszenie ryzyka wystąpienia pewnych schorzeń, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzycy i nowotwory. Poniższy wykres pokazuje wahanie w tkance tłuszczowej.

Analizator Składu Ciała automatycznie porównuje zawartość tłuszczu w organizmie do prawidłowej zawartości na wykresie. Gdy wartość zostanie obliczona, czarny pasek zacznie migać w dolnej części ekranu, wskazując, gdzie mieści się zakres dla danego wieku i płci.

Zbyt mały poziom tłuszczu. Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
Odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej w stosunku do wieku i płci.
Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej. Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
Otyłość, znacznie przekroczona ilość tkanki tłuszczowej. Wysokie ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Czym jest procentowa zawartość wody w ciele:

Woda odgrywa istotną rolę w wielu procesach organizmu i występuje w każdej komórce, tkance i narządzie. Utrzymanie zdrowego poziomu wody zapewnia efektywne funkcjonowanie organizmu i zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych z tym związanych. Poziom wody w organizmie może naturalnie zmieniać się przez cały dzień i całą noc. Ciało ma tendencję do dehydratacji po długiej nocy stąd różnice w płynie między dniem i nocą. Jedzenie dużych posiłków, picie alkoholu, menstruacja, choroba, kąpiel mogą także powodować różnice w poziomie nawodnienia. Ważne jest, aby szukać długoterminowych zmian w całkowitej zawartości wody w organizmie i utrzymywać spójny, zdrowy procent wody w organizmie. Picie dużej ilości wody za jednym razem nie będzie zmienić poziomu wody. W rzeczywistości zwiększy się udział tkanki tłuszczowej w odczycie ze względu na dodatkowe zwiększenie masy ciała. Należy monitorować wszystkie odczyty w czasie gdy nastąpi względna zmiana. Każdy człowiek zmienia się, łączna zawartość wody waha się w organizmie. Średnia procentowa zawartość wody dla zdrowego dorosłego wynosi: Kobieta: 45 do 60% Mężczyzna: 50 do 65% Źródło: Na podstawie badań wewnętrznych Tanita Uwaga: całkowity procent wody w organizmie będzie miał tendencję do obniżania się z wiekiem, jednocześnie procent tkanki tłuszczowej w organizmie wzrasta

Czym jest zawartość wisceralnej tkanki tłuszczowej:

Ta funkcja pozwala na ocenę trzewnej tkanki tłuszczowej w organizmie. Trzewna tkanka tłuszczowa jest to tłuszcz, który jest zgromadzony wewnątrz jamy brzusznej, wokół najważniejszych organów w organizmie człowieka. Badania pokazują, że nawet jeśli masa ciała i tkanka tłuszczowa w organizmie pozostaje stała, z wiekiem następuje przesunięcie tkanki tłuszczowej w okolice brzucha. Zdrowy poziom tłuszczu trzewnego może zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych chorób, takich jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, wystąpienie cukrzycy typu 2. Analizator Składu Ciała określa zawartość tkanki tłuszczowej wisceralnej w skali 1- 59 Poziom 1—12 Wskazuje zdrowy poziom tkanki tłuszczowej. Dalsze monitorowanie można prowadzić w celu zapewnienia, że pozostanie na stałym poziomie Poziom 13- 59 Wskazuje podwyższony poziom tkanki tłuszczowej. Należy rozważyć wprowadzenie zmian w stylu życia, być może poprzez zmiany diety oraz wykonywanie ćwiczeń.

Podstawowa Przemiana Materii:

PPM (BMR) jest to minimalny poziom energii jaki organizm potrzebuje podczas odpoczynku, aby skutecznie funkcjonować. Aby prawidłowo funkcjonował narząd układu oddechowego i układu krążenia, układu nerwowego, wątroby, nerek i inne. Około 70% kalorii spożywane na co dzień są zużywane dla podstawowej przemiany materii. Ponadto wykorzystywana jest energia, podczas wykonywania wszelkiego rodzaju aktywności. Zużycie ilości energii dostosowane jest do poziomu aktywności. Mięśnie szkieletowe zużywają dużą ilość energii (stanowią około 40% masy ciała). Na podstawowe przemiany metaboliczne znacznie wpływa ilość mięśni, zwiększenie ich masy pomoże zwiększyć podstawową przemianę materii. Dzięki badaniu osób zdrowych, naukowcy odkryli, że wiek wpływa na tempo metabolizmu. Przemiana materii wzrasta do 16- 17 roku życia, później zaczyna stopniowo spadać. Wyższy poziom przemiany materii powoduje zwiększenie zapotrzebowania na kalorie, przyczynia się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Niskie podstawowe tempo przemiany materii będzie utrudniała utratę tkanki tłuszczowej i całkowitą masę.

Jak obliczana jest Podstawowa Przemiana Materii?

Podstawowym sposobem obliczania PPM jest standardowe równanie przy użyciu masy i wieku. Tanita przeprowadziła pogłębione badanie nad powiązaniami z PPM i budową ciała, dając bardziej dokładne i indywidualne wyniki dla użytkownika w oparciu o pomiar impedancji. Metoda ta została medycznie potwierdzone za pomocą pośredniej kalorymetrii (pomiar składu oddechu).

Czym jest wiek metaboliczny?

Funkcja ta służy do obliczania PPM i wskazuje średni wiek związany z typem przemiany materii. Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż rzeczywisty wiek, oznacza to, że trzeba zwiększyć tempo przemiany materii poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, budowania zdrowej tkanki mięśniowej, które przyczynią się do poprawy przemiany materii, jak również przez zmianę sposobu odżywiania.

Czym jest zawartość masy kostnej:

Funkcja ta oznacza ilość kości (poziom mineralny kości, wapnia i innych minerałów) w organizmie. Badania wykazały, że rozwój tkanki mięśniowej związany jest ze wzmocnieniem kości. Chociaż jest mało prawdopodobne aby zauważyć zmiany w strukturze kości, w krótkim okresie czasu, ale ważne jest utrzymanie zdrowych kości poprzez zrównoważoną dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Ludzie zaniepokojeni chorobami kości powinni skonsultować się z lekarzem. Ludzie, którzy cierpią z powodu osteoporozy lub niskiej gęstości kości ze względu na zaawansowany wiek, młody wiek, ciążę, leczenie hormonalne lub z innych przyczyn, nie mogą uzyskać dokładnego oszacowania ich masy kostnej.

Szacunkowe masy kości dla osób w wieki 20-40 lat:

Kobiety:

Waga w kg
Mniej niż 50 kg
1,95 kg
50kg-75kg
2,40 kg
75kg i więcej
2,95 kg

Mężczyźni:

Waga w kg
Mniej niż 65 kg
2,66 kg
65kg-95kg
3,29 kg
95kg i więcej
3,69 kg

Czym jest zawartość masy mięśniowej:

Ta funkcja wskazuje na zawartość masy mięśniowej w organizmie. Masa mięśniowa obejmuje mięśnie szkieletowe, mięśnie gładkie (takie jak mięśnie serca i przewodu pokarmowego) i wody zawartej w tych mięśniach.

Wraz ze wzrostem masy mięśniowej, wzrasta zapotrzebowanie na energię, co pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej i masy ciała w zdrowy sposób.

Czym jest poziom aktywności fizycznej?

Jeśli zwiększy się aktywność fizyczną i zmniejszy się ilość tkanki tłuszczowej, poziom aktywności również ulega zmianie. Każda osoba powinna stworzyć własny cel budowy ciała jaki chciałaby osiągnąć, przestrzegać diety oraz wykonywać systematyczne ćwiczenia fizyczne.Wynik Poziom Wyjaśnienie
1 Ukryta otyłość Prawidłowa waga ciała, zbyt wysoka procentowa zawartość tłuszczu
2 Otyłość Wysoka zawartość tkanki tłuszczowej, niska masa mięśniowa
3 Solidna sylwetka Wysoka zawartość tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej
4 W trakcie budowania masy Niska masa mięśniowa, średnia zawartość tkanki tłuszczowej
5 Norma Średnia zawartość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej
6 Standardowa muskularność Niska masa mięśniowa, średnia zawartość tkanki tłuszczowej
7 Szczupłość Niska zawartość masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej
8 Szczupłość i muskularność Średnia masa mięśniowa, niska zawartość tkanki tłuszczowej
9 Wysoka muskularność Wysoka masa mięśniowa, niska zawartość tkanki tłuszczowej

Analizator Składu Ciała Tanita BC-601

Specyfikacja:

 • Metoda pomiaru - BIA (bioelektryczna analiza impedancji) - pomiar przez stopy i ręce
 • 8 elektrod umożliwiających segmentowy odczyt analizy ciała
 • Maksymalna nośność - 150kg
 • Dokładność ważenia - 100g
 • Dokładność - 0,1%

Analiza ciała:

 • Masa ciała [kg]
 • Zawartość tkanki tłuszczowej [%] - BF
 • Masa mięśniowa [kg]
 • Całkowita zawartość wody w organizmie [%] - TBW
 • Zawartość wisceralnej tkanki tłuszczowej
 • Masa kości [kg]
 • Wskaźnik BMI
 • DCI - dzienne zapotrzebowanie na kalorie
 • Wiek metaboliczny

Dodatkowe odczyty dla poszczególnych fragmentów ciała: rąk, nóg, tułowia

 • Zawartość tkanki tłuszczowej [%] - BF
 • Masa mięśniowa [kg]

Funkcje wagi:

 • Pamięć pomiarów dla 4 osób z możliwością przeniesienia danych do Excela za pomocą karty SD
 • Funkcja tylko waga – bez wykonania analizy cała
 • Funkcja gość – jednorazowe użycie
 • Funkcja przypomnienia – poprzednie odczyty
 • Data i godzina
 • Funkcja auto-off – automatyczne wyłączenie wagi po 10-20 sekundach

Dane techniczne:

 • Zasilanie bateryjne - 4 baterie 1,5V AA (baterie załączone w dostawie)
 • Pobór mocy 60mA maximum
 • Prąd 50kHz, 100µA
 • Graficzny wyświetlacz LCD
 • Obudowa z tworzywa z metalowymi elektrodami
Ty też możesz go mieć – Tel. 77 474 24 24

Wybrane artykuły

Globalne piętno otyłości

Negatywna ocena ludzi z nadwagą i otyłością staje się międzynarodową normą. Dzieje się tak nawet w rejonach świata i społecznościach, gdzie większe gabaryty były kiedyś, zgodnie z tradycją, cenione. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Arizony po przeprowadzeniu wywiadów z Meksykanami, Argentyńczykami, Paragwajczykami, Amerykanami, Brytyjczykami, a także obywatelami Portoryko, Samoa Amerykańskiego i ...

Profilaktyka nowotworów

Związki zawarte w śliwkach i brzoskwiniach niszczą komórki agresywnego raka piersi, oszczędzając zarazem komórki zdrowe - wynika z amerykańskich badań laboratoryjnych, o których informuje internetowy serwis EurekAlert. Naukowcy z ośrodka badawczego Texas AgriLife Research w College Station w Teksasie sprawdzali wpływ ekstraktu z ciemnej odmiany śliwek oraz ekstraktu z brzoskwiń na dwa rodzaje komórek raka pie...

Tłuszcze nasycone a choroba Alzheimera

Według najnowszych badań, nadmierne spożywanie czerwonego mięsa, masła oraz innych produktów zawierających tłuszcze nasycone może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.   Naukowcy współpracujący z Uniwersytetem Harvarda zauważyli, że starsze kobiety, które spożywały dużo tłuszczów nasyconych, miały słabszą pamięć. Natomiast te z pań, które zjadały więcej jednonienasyconych kwasó...

Program 'Wiem, co wybieram'

Wyniki badań zaprezentowane dzisiaj przez przedstawicieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie potwierdzają wyniki holenderskich badań z 2009 roku i dowodzą, że wybór produktów opatrzonych logo „Wiem, co wybieram” może mieć znaczny i pozytywny wpływ na zbilansowanie codziennej diety.Szczegółowe badania skuteczności znaku przeprowadzone w 2010 r. wśród 150 mieszkańców Wa...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

 • suplementy diety,
 • zdrowa żywność,
 • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
 • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
 • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.