Dobrawaga
 

Diety - Przyczyny otyłości

Przyczyny otyłości - od czego zacząć odchudzanie?

Zachowanie zrównoważonego bilansu pomiędzy ilością dostarczanej energii wraz z pożywieniem i wykorzystywanej przez organizm, jest podstawa rozwoju fizycznego i zdrowia. U osoby dorosłej odstępstwo od tej zasady, które utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi do niedowagi albo do otyłości. Jeżeli dostarczymy do organizmu więcej kalorii niż jest on wstanie wykorzystać, to nadmiar odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłość jest dzisiaj problemem cywilizacyjnym. To, że otyłość stała się zagrożeniem dla zdrowia zrozumieli sami otyli. Otyłość, to nie jest tylko niezgrabna i otyła figura, to przede wszystkim choroba. Żeby walka z nią była skuteczna, trzeba poznać przyczyny, które ją wywołują. Najdziwniejsze jest to, że nadwagę powodują przede wszystkim nasze złe przyzwyczajenia, nasze nałogi. Jeśli je zlikwidujemy - przestaniemy tyć. Następnym krokiem będzie zlikwidowanie nadwagi, która już jest.

Wyniki badań potwierdzają, że najlepsze i najbardziej skuteczne odchudzanie, to odchudzanie stopniowe.

1

Zmień przyzwyczajenia! Jak szybko z tym się uporasz zależy jedynie od Ciebie.

1. Zrezygnuj z jedzenia wysoko-przetworzonej żywności, takiej jak Fast-foody, produkty rafinowane, napoje gazowane z wysoką zawartością cukrów. Są one pozbawione naturalnych witamin, mikro i makro-elementów. Nazywane potocznie "pustymi kaloriami" - stąd przy obfitości pożywienia odczuwa się ciągle głód. Spożywaj zdrową żywność, produkty wytworzone w możliwie najbardziej naturalny sposób, które nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników oraz sztucznych substancji zapachowych.

2. Nie podjadaj między posiłkami.

Gdy tylko coś trafia do ust, język jako organ smaku przekazuje polecenia do mózgu i od razu włącza się wiele różnych mechanizmów, min. mechanizm obronny wykonywany przez leukocyty. Podczas częstego dostarczania pokarmów leukocyty zamiast leczenia i oczyszczania organizmu stale trafiają do żołądka, w którym bezustannie trawione jest pożywienie.

3. Prawidłowo komponuj posiłki.

Do strawienia różnych grup produktów są wydzielane różne fermenty. Nieprawidłowe łączenie produktów z czasem osłabia aparat fermentacyjny. Pokarm jest trawiony z trudem, zbyt długo, część pokarmu zaczyna gnić, a część organizm przekształca w tłuszcz. Źle skomponowany posiłek zmusza organizm do zużycia nadmiernej ilości energii. Wielodaniowy posiłek zalega w żołądku wiele godzin i nigdy nie zostaje prawidłowo strawiony, a powinien zalegać nie dłużej niż 3 godziny.

4. Nie spiesz się przy spożywaniu pokarmów. Pośpiech podczas jedzenia oraz niewłaściwe przeżuwanie pokarmu, zakłóca proces trawienia. Pożywienie w jamie ustnej nie zdąży prawidłowo wymieszać się z enzymami śliny, dlatego też nie wykorzystuje w pełni wartości spożywanych produktów. Każdy kęs pożywienia powinien być przeżuty minimum 50 razy. Prawidłowość procesu trawienia zależy w znacznym stopniu od tempa, w jakim spożywamy pokarmy.

5. Nie popijaj podczas posiłków. Picie płynów w czasie jedzenia prowadzi do zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego i hormonalnego. Kto je w ten sposób, tyje nawet od wody. Należy się przyzwyczaić do picia na 20 minut przed jedzeniem, lub 1 - 1,5 godziny po jedzeniu. Pamiętaj ! - proces efektywnego spalania kalorii wymaga odpowiedniej ilości wody, a odwodnienie organizmu spowalnia spalanie tłuszczu.

6. Ogranicz spożywanie produktów mącznych i słodyczy. Skrobia, znajdująca się w produktach mącznych zmniejsza powierzchnię wchłaniającą przewodu pokarmowego, a słodycze powodują zwiększenie masy ciała. Więc zamień słodycze na suszone owoce, pestki słonecznika, dyni i niedużą ilość orzechów. Słodycze jedz tylko od święta.

7. Nie leż po posiłku. Zmiana pozycji pionowej ciała na poziomą "włącza" mechanizmy, które działają podczas snu i wtedy proces trawienia pokarmu odchodzi na "drugi plan". Pokarm nie jest trawiony, tylko zamieniany w tłuszcz. Po jedzeniu najlepiej dla organizmu jest pochodzić kilka minut na piętach. To zapewni dodatkowy dopływ krwi do żołądka, co spowoduje znacznie lepsze trawienie. Po posiłku możesz się również udać na spacer.

8. Wprowadź aktywność fizyczną do Twojego siedzącego trybu życia. W ciągu dnia wygospodaruj czas na aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu, systematycznie zwiększając wysiłek fizyczny.

Nordic Walking to rodzaj spaceru pozwalający ćwiczyć i utrzymywać w dobrej kondycji całe ciało – angażuje około 90% mięśni ciała, (dla porównania: pływanie – 65%, joging – 60%, jazda na rowerze – 40%). Jest to wyjątkowo zdrowy rodzaj ruchu na świeżym powietrzu dla każdego. Przemiana materii przy uprawianiu Noric Walking podlega pozytywnej stymulacji, tak istotnej przy odchudzaniu. Nordic Walking stanowi najkorzystniejszy zakres wysiłkowy właśnie ze względu na odchudzanie i usprawnienie narządów ruchu. Jest sportem towarzyskim – można go uprawiać obcując w grupie osób z podobnymi problemami, czy podobnych entuzjastów. Jest ciekawą i przyjemną formą aktywnego wypoczynku.

9. Nie oglądaj programów telewizyjnych podczas posiłków.

Jedzenie jest procesem intymnym i nie należy go zakłócać innymi czynnościami, które zakłócają proces trawienia.

10. Nie jedz przed snem. Nocą organizm śpi, a wszystkie procesy są skierowane na regenerację komórek i odbudowywanie sił. Ostatni posiłek spożywaj na 2 godzimy przed snem.

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.

Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Nawyki żywieniowe we wczesnym dzieciństwie mogą mieć długoterminowe skutki - odpowiadają za nie rodzice. Nie dziedziczysz otyłości, a jedynie skłonność do jej powstawania.

2

Oczyść swój organizm z toksyn

Jeżeli uda Ci się zmienić złe przyzwyczajenia - przestaniesz tyć i możesz przystąpić do oczyszczenia organizmu i likwidacji nadwagi.

3

Oczyść swój organizm z pasożytów

Są najbardziej toksycznymi substancjami w organizmie człowieka, odchody pasożytów wchłaniane są przez krew, co osłabia cały układ odpornościowy organizmu.

4

Zdrowo się odżywiaj

Po osiągnięciu upragnionej wagi jedz zdrowo i smacznie. Ciesz się dobrym wyglądem i zdrowym życiem.

Polecane książki

Facebook

Wybrane artykuły

O potrawach odtruwających organizm słów kilka

Czy istnieją potrawy prawdziwie odtruwające? Nasz świat jest pełen chemicznych i naturalnych toksyn (przykładowo kofeina), z którymi nasz organizm musi sobie radzić, aby podtrzymać optymalne funkcjonowanie. Na szczęście możesz sobie pomóc w tym procesie spożywając wybrane potrawy.Warzywa kapustowate, takie jak brokuły, kapusta, kalafior i brukselka zawierają silne antyoksydanty, które pomagają komórkom walczy...

Aktywność fizyczna receptą na długowieczność

Dopóki jesteśmy zdrowi nie zastanawiamy się nad rolą ćwiczeń fizycznych i jaki jest ich wpływ na nasz organizm.Dlaczego należy dbać o własne mięśnie, dlaczego nasz organizm potrzebuje odpowiednich ćwiczeń?Czy brak ruchu przyspiesza procesy starzenia organizmu? Odpowiedź jest oczywista.Bezwzględnie dla każdego z nas ćwiczenia fizyczne mają bezpośredni związek z podstawowymi funkcjami życiowymi, wynikającymi z fizjologicznych właśc...

Odbudowa równowagi wodno – elektrolitowej organizmu

Czy picie napoju elektrolitowego po treningu jest niezbędne? Wszystko zależy od długości treningu i jego intensywności. Jednak treningi większości z nas nie są wystarczająco intensywne, aby konieczne było popijanie go drogim napojem specjalistycznym. Popularny napój Gatorade, od którego rozpoczęła się moda na elektrolity, został stworzony na Uniwersytecie stanu Floryda z przeznaczeniem do nawodnienia i zasilenia elektrolit...

Wibrogimnastyka

Nie na darmo kompleks porannych ćwiczeń fizycznych nazywa się zaprawą. Jest to rzeczywiście zaprawa rześkością, świeżością i aktywnością na cały dzień. Nawet ludzie wytrenowani, mocni fizycznie, zajmujący się intensywną pracą umysłową po kilku godzinach pracy zaczynają odczuwać ociężałość umysłową. Ich mózg jest zmęczony.Autor proponuje proste ćwiczenie, które mogą wykonywać nawet ludzie, którym zabroniono biegać cz...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.