Dobrawaga
 

Zdrowie w starszym wieku

Głosów: 0
sobota, 03 listopada 2012


Zapomnij o procesie starzenia: myśl młodo! To czeka nas wszystkich. Czy ta myśl napełnia Cię przerażeniem? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Tutaj znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci czuć się i wyglądać młodo przez długie lata!

Siwe włosy... pomarszczona skóra... skrzypiące stawy... brak energii!

Nikt nie chce myśleć o tym, że się zestarzeje.

 

Dużą pomocą może być zrozumienie procesu starzenia:

Twoje ciało składa się z milionów komórek: niektóre źródła sugerują, że ludzkie ciało składa się z 50 milionów milionów (50 trylionów) komórek, podczas gdy inne wskazują, że liczba ta jest większa niż 100 trylionów!

Liczba komórek nie jest statyczna, jako że niektóre są ciągle wymieniane – mnożone, aby stworzyć nowe komórki. Każda komórka może również mnożyć się tylko pewną ilość razy zanim umrze. Niektóre komórki, włączając w to komórki mózgowe, są rzadko wymieniane. Kiedy komórki giną lub są uszkodzone, zaczynasz zauważać oznaki starzenia się – skóra staje się cieńsza, kości bardziej kruche, a ilość masy mięśniowej zmniejsza się.

 

FAKT
Od 30 roku życia, Twój metabolizm w sposób naturalny zwalnia wraz z upływem lat z prędkością wynoszącą w przybliżeniu 5% na każde 10 lat. Podczas starzenia organizmu, ubywa masy mięśniowej, co spowalnia metabolizm – tak więc zwiększa się ilość tłuszczu. Mniejsza masa mięśniowa oznacza, że spalana jest mniejsza ilość kalorii. Jeżeli nadal jesz takie same ilości pożywienia, większa jego ilość zamienia się w tłuszcz i stosunek mięśni do tłuszczu staje się coraz mniej zadowalający. Twoje mięśnie będą musiały pracować znacznie ciężej, aby spalić tłuszcz. Dlatego zachowanie mięśni jest niezbędne!

 

 

Wiele czynników przyspiesza proces starzenia:

Stres jest głównym powodem przedwczesnego starzenia się. Kariera, wymagania rodziny, problemy finansowe, opieka nad starzejącymi się rodzicami, jedzenie w biegu – taki styl życia postarza Cię! Nie pozwala Ci również na regularne ćwiczenia, które są niezbędne, jeżeli chcesz spowolnić proces starzenia się.

Ubogie odżywianie: Możesz jeść dużo, ale to wcale nie oznacza, że Twój organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje do utrzymania dobrego zdrowia.

Nieodpowiednie diety niszczą Twój metabolizm oraz zdolność do na turalnej utraty zbędnych kilogramów. Jedyną naprawdę skuteczną metodą jest dostarczenie Twojemu organizmowi zdrowych składników odżywczych i włączenie regularnych, umiarkowanych ćwiczeń.

Mała ilość snu: Twój organizm potrzebuje czasu na naprawę i ponowną regenerację poprzez właściwy, regularny wypoczynek. 6-8 godzin dobrego snu może również pomóc w przeciwdziałaniu procesowi starzenia się.

 

Zrozum cholesterol

Cholesterol jest niezbędnym składnikiem naszego ciała – jest wytwarzany przez organizm i wykorzystywany do trawienia tłuszczy i wytwarzania błon komórkowych oraz niektórych hormonów. Istnieje dobry i zły cholesterol: tłuszcze nasycone znajdujące się w takim pożywieniu jak mięso, ser, śmietana, masło oraz wyroby cukiernicze mają tendencje do podnoszenia LDL, potocznie zwanego złym cholesterolem. Może on zatykać tętnice. Uważa się, że HDL, znany jako dobry cholesterol, utrzymuje drożność tętnic. Stwierdzono, że białko roślinne (np. sojowe), pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Więc, jeżeli Twój lekarz powiedział Ci, abyś zredukował poziom cholesterolu ze względów zdrowotnych, możesz osiągnąć to poprzez dostosowanie swojej diety i utrzymanie aktywności fizycznej.

Połącz jakość z ilością: jedz, aby pozostać szczupłym i zdrowym

Oznacza to spożywanie wystarczającej ilości bogatych w składniki odżywcze pokarmów – a nie nieodpowiednie diety! Niektóre niskokaloryczne diety powodują utratę mięśni... katastrofa! Powiedz stanowcze „nie” niezdrowemu jedzeniu – po co zatruwać swój organizm odpadami, które są trudne do strawienia i dostarczają niewielkie ilości składników odżywczych lub są ich zupełnie pozbawione? Kiedy robisz zakupy, wypełniaj koszyk pożywieniem bogatym w zdrowe witaminy, minerały, enzymy i niezbędne kwasy tłuszczowe: świeżymi warzywami, sałatami, owocami, tłustymi rybami, chudym białkiem, produktami sojowymi i pełnoziarnistymi, one wszystkie mogą pomóc Ci zachować młodość.

 

Relaks

To konieczność. Wielu ludzi zapomniało, jak się właściwie relaksować. Wszyscy możemy czerpać korzyści ze zredukowanego poziomu stresu. Zajmij się swoim hobby i nawykami, które pomagają Ci się zrelaksować i cieszyć życiem. Na początek oddychaj głęboko przez 10 minut w relaksującej, wygodnej pozycji - dwa lub trzy razy dziennie. W ten prosty sposób odstresujesz się, dotlenisz krew i dasz chwilę przerwy swojemu ciężko pracującemu mózgowi.

 

Ćwiczenia

Zadbaj o swoją kondycję, elastyczność i siłę poprzez wzmocnienie kości i budowanie mięśni! Regularne ćwiczenia wpływają na gęstość kości przywracając ich elastyczność i siłę. Poprzez budowanie masy mięśniowej możesz przyspieszyć metabolizm, który z kolei pozwoli Ci jeść więcej! Chodzenie, taniec, jazda na rowerze, pływanie... spraw, by Twoje serce i kończyny uzyskiwały codziennie swoją porcję ćwiczeń. Dodaj trochę ćwiczeń siłowych, aby poprawić napięcie i zwiększyć siłę Twoich mięśni.

Jak tego dokonać: Mało i często – zacznij od 20 minut ćwiczeń siłowych oraz 20 minut ćwiczeń aerobowych*, trzy razy w tygodniu. Ważna jest różnorodność oraz wybór aktywności, która sprawia Ci przyjemność. Ma to istotne znaczenie, gdyż jeżeli nie lubisz swoich ćwiczeń porzucisz je, zanim zaczniesz odnosić jakiekolwiek korzyści. Aby zapobiec urazom pamiętaj o rozgrzewce przed każdą sesją. Po kilku tygodniach powinieneś zauważyć korzyści: więcej energii, lepsza elastyczność, luźniejsze ubrania, lepszy sen, jaśniejsza cera, możesz czuć się nawet 10 lat młodziej!

Teraz, kiedy wykształciłeś stały nawyk, rozważ przedłużenie każdej sesji ćwiczeń do 30-45 minut i dodaj jedną lub dwie dodatkowe sesje każdego tygodnia. Pamiętaj, że robisz to dla swojego dobrego samopoczucia i lepszego zdrowia. Ale nie przesadź! Nadmierny wysiłek fizyczny w rzeczywistości ma przeciwny efekt – szybciej postarza ciało. Zawsze daj swojemu organizmowi czas na odzyskanie sił i regenerację w postaci dużej ilości dobrego snu, relaksu i wypoczynku.

Dodatkowa korzyść! Ćwiczenia pomagają Ci również odzyskać prawidłową postawę – w wieku 60 lat można być sztywnym, skrzywionym i słabym lub dzięki regularnym ćwiczeniom giętkim, silnym i wyprostowanym.

 

Bardziej korzystaj z życia!

Co robisz w weekendy? Czy leniuc***esz na kanapie oglądając telewizję? Jeżeli tak właśnie jest i czujesz się nieco zawstydzony, że to Twój sposób na weekend... nigdy nie jest za późno! Tylko tymczasowo przestałeś być ciekawy przygód i spontaniczny – zabawa jest wciąż w zasięgu ręki! W życiu chodzi o nowe doświadczenia, naukę, kreatywność, podejmowanie ryzyka, spełnianie pragnień – bez względu na to, w jakim jesteś wieku. Możesz pozostać młody i podekscytowany jeżeli nie zgodzisz się na bycie starym i nudnym!

Zabawa i śmiech: Ludzie zazwyczaj wyglądają o wiele młodziej, kiedy się uśmiechają, więc rób to jak najczęściej! Przerwij rutynę i odważ się na robienie czegoś innego. Wyjdź na świeże powietrze, poznaj nowych przyjaciół, szukaj więcej zabawy i śmiechu. W ostateczności, kiedy wypoczywasz przed telewizorem ogranicz się do oglądania jedynie zabawnych filmów – zmarszczki mimiczne od śmiechu są o wiele bardziej atrakcyjne niż zmarszczone czoło!

 

PRAWDZIWA młodość

Kiedy dzieci się bawią, wiedzą jak mieć z tego uciechę. Obserwuj je i ucz się – postaraj się przypomnieć sobie jak to jest nie mieć zahamowań, obaw (zanim zostałeś zmuszony do zobowiązań dorosłości), przyłącz się i nawiąż kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem!

 

Jesteś tym, co MYŚLISZ...

Twój umysł nie zna różnicy pomiędzy tym, co realne a tym, co wymyślone – czyż nie pozwala to wytłumaczyć, dla czego niektórzy ludzie są wiecznymi optymistami, a inni kompletnie nieszczęśliwi? Jedni wierzą i ufają, że życie jest po to, by się cieszyć. Inni martwią się i myślą, że życie jest przeciwko nim. Więc wykorzystaj pracę mózgu na swoją korzyść – MYŚL MŁODO i rób to często! Mózg można wzmocnić i uelastycznić poprzez regularne „ćwiczenia”: konwersacje, czytanie codziennej prasy i książek, puzzle, granie w szachy, piękną muzykę – to wszystko może pomóc w stymulowaniu Twojego umysłu i utrzymaniu jego ostrości.

 

Młodość – wybór jest Twój!

Mógłbyś mieć ciało i umysł osoby o 20 lat młodszej... Tak wiele zależy od Twojego nastawienia wobec diety, aktywności fizycznej oraz od tego, jak radzisz sobie z codziennym stresem. Od dzisiaj zacznij myśleć młodo!

 

Twoją sekretną bronią jest suplementacja

Antyoksydanty pomagają zneutralizować działanie wolnych rodników, które powstają w wyniku ubogiej diety, stresu, zanieczyszczeń i nadmiernego wysiłku fizycznego. Wolne rodniki są wrogiem młodości, więc neutralizuj ich negatywne działanie siłą antyoksydantów.

Źródło: inspiracje TODAY, WYDANIE POLSKIE 146

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Dieta wpływa na IQ dziecka

Dieta obfitująca w wysokoprzetworzone pokarmy może nieco obniżać iloraz inteligencji dzieci. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z jej wpływem na rozwój mózgu.Specjaliści z Uniwersytetu Bristolskiego czterokrotnie (w wieku 3, 4, 7 i 8,5 roku) odnotowywali zwyczaje żywieniowe 3966 maluchów, które brały udział w badaniu podłużnym rodziców i ich dzieci w hrabstwie Avon. Na tej podstawie wyodrębnili 3 ...

Ograniczenie spożycia słodzonych napojów

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy na wiosnę należy pamiętać, że większe znaczenie od tego, co jemy może mieć to, co pijemy. Niewinny soczek lub koktajl może dostarczyć nam wielu niechcianych kalorii - dowodzą badania opublikowane na łamach American Journal Of Clinical Nutrition. Amerykańscy naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zbadali zależność między rodzajem spożywanych kalorii a utratą wagi. W badaniach wzięło udzi...

Od czego najlepiej zacząć odchudzanie?

Tydzień pierwszy: trans bazowyTo jest podstawowe ćwiczenie, które będzie wykonywane także przed wszystkimi transami tematycznymi. Zadbaj o to, żeby w następnych minutach nikt ci nie przeszkadzał. Usiądź na wygodnym krześle albo w fotelu i pozwól, aby następujące zdania intensywnie na ciebie działały:"Biorę kilka powolnych, świadomych oddechów (wykonaj: wdech – wydech; wdech – wydech). Mówię d...

Mity wegetarianizmu – cz. 1

Badania medyczne dowodzą, że wegetariańska dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników, w związku z czym nie gwarantuje dobrego zdrowia.EWOLUCJA MITUWraz z niczym niezastąpionymi i nienaukowymi, rozpowszechnianymi w ostatnich dekadach lękami przed tłuszczami nasyconymi i cholesterolem, pojawił się pogląd, że wegetarianizm [1] stanowi znacznie zdrowszą dla ludzi opcję. Eksperci od spraw zdro...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.