Dobrawaga
 

Trening ze skakanką

Źródło: flickr.com /mikenusbaum/
Głosów: 0
poniedziałek, 13 marca 2017


Skakanka - rekwizyt z dzieciństwa, o którym warto sobie przypomnieć. Jest tanim przyborem gimnastycznym, który pomoże ci zadbać o figurę i kondycję.

Skoki na skakance mogą być cennym elementem każdego treningu. Dodają energii, oczyszczają umysł, rozgrzewają ciało, spalają mnóstwo kalorii i przygotowują do innego rodzaju ćwiczeń lub zadań, jakie stawia przed tobą nie tyle sala treningowa, co samo życie. Wielu zawodowych sportowców ćwiczy ze skakanką i dzięki niej zyskują lepszą koordynację ruchową i poczucie równowagi.

Trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ciało. Podczas skoków pracują wszystkie mięśnie: ramiona, barki, przedramiona, pośladki, łydki, uda, brzuch, plecy i klatka piersiowa, a krew i limfa zaczynają szybciej krążyć. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby odnosić korzyści ze skakania przez skakankę to prawidłowy dobór jej długości. Idealna skakanka, gdy staniesz na jej środku, sięga do pach. Zbyt długą skakankę z łatwością można skrócić, zawiązując węzełki tuż pod uchwytami lub, o ile jest to możliwe, wysuwając linkę z rączek i na jej końcach wiążąc supły. Zbyt krótką skakankę należy wymienić na dłuższą, chyba że jest minimalnie za krótka i pozwala skakać bez utrudniania ćwiczeń.

Skoki przez skakankę potrafią solidnie zmęczyć. Jeśli dopiero zaczynasz zabawę z nią, nie denerwuj się więc, gdy po pierwszych kilku minutach zasapiesz się i spocisz. Jak w przypadku każdego treningu kondycyjnego, budowanie formy wymaga czasu, dlatego liczbę minut spędzaną na skokach zwiększaj stopniowo. Na początek skacz do utraty tchu, odpoczywaj 1-3 minuty i ponownie skacz do zmęczenia. Powtórz taki cykl 4-8 razy. Możesz także skakać przez 30 s, odpoczywać przez 15 s i cykl powtarzać 10-15 razy. Zobaczysz, że już po 1-2 tygodniach takiego treningu będziesz zdolny do dłuższego wysiłku ze skakanką.

Zaczynaj od skoków w wolnym tempie, z nogi na nogę, zmieniając co pewien czas nogę z której się wybijasz i na której lądujesz. Opanuj też skoki obunóż. Gdy dojdziesz już do wprawy w tych dwóch technikach, będziesz mógł urozmaicać trening innymi sposobami skakania: sprintem przez skakankę (bieg w miejscu, na każde uniesienie nogi przypada jedno okrążenie skakanki - linka wędruje na zmianę pod prawa i lewą nogą), dwa obroty skakanki w czasie jednego podskoku, skoki ze skrzyżowaniem rąk przed sobą i trudne koordynacyjnie przechodzenia z jednej techniki do drugiej, podskoki ze skrzyżnym machaniem skakanką po bokach ciała i na wiele innych sposobów.

Tego o skakance nie wiedziałeś:

  1. Skoki na skakance potrafią poprawić jędrność tylnych część ramion, które wraz z wiekiem "flaczeją".
  2. Trening ze skakanką pomaga w uzyskaniu płaskiego brzucha - w czasie skoków przez skakankę mięśnie brzucha pracują, aby ustabilizować tułów i pomóc w utrzymaniu równowagi. Ponadto podskoki spalają mnóstwo kalorii - w minutę do 0,2 kcal na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że kobieta ważąca 65 kg, spali w godzinę 780 kcal!
  3. Pięć minut skoków na skakance tak samo skutecznie ujędrnia nogi, co przebiegnięcie ok. 800 metrów.
Źródło: http: lionfitness.pl

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania

Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania.Źródło: bodyecology.com Mięso z ziemniakami, zapiekanka z makaronem, jajecznica z grzankami – te smacznie brzmiące potrawy są także klasycznymi przykładami, dlaczego nasza dieta czyni nas grubszymi i bardziej podatnymi na choroby.Po zjedzeniu jednej z nich możemy cierpieć na wzdęcia, odwodnienie lub zmęczenie organizmu. Nic dziwnego – łamią one ...

Aktywność fizyczna osób starszych

Źródło: Centers for Disease Control and Prevention cdc.govAktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowego starzenia się.Będąc osobą starszą, jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla dobra swojego zdrowia jest regularna aktywność fizyczna. Może ona uchronić przed wieloma problemami zdrowotnymi, które wydają się nieuniknione wśród osób starszych. Pomoże także wzmocnić mięśnie, tak abyś m&oa...

Radiowitalność

Żywe komórki na skutek wibracji cząstek w nich zawartych, emitują promieniowanie, które z śmiercią tych komórek zanika.Tę tajemniczą, nie dość jeszcze poznaną właściwość ustrojów żywych, jak również pokarmów, francuski inżynier Simoneton nazwał radiowitalnością. Chroni ona ciało i podtrzymuje czynności układów i narządów płynąc poprzez kanały energetyczne (meridiany) w organizmie.O...

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jak zmniejszać, zapobiegać i radzić sobie ze stresem Często wydaje nam się, że na uczucie stresu nic nie można poradzić. Poczta nie przestanie przynosić rachunków, dzień się nie wydłuży, a praca i obowiązki rodzinne zawsze będą wymagające. Jednak nad odczuwaniem stresu możemy mieć większą kontrolę, niż sądzimy. Zarządzenie stresem polega na wzięciu w swoje ręce spraw związanych: ze swoim stylem życia, myślami, emocjami i sposobem radze...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.