Dobrawaga
 

Syndrom chronicznego zmęczenia organizmu

Źródło: fotolia.com © baranq
Głosów: 0
wtorek, 26 lipca 2016


Odczuwasz ciągłe przemęczenie? Przyczyną może być niekorzystna flora bakteryjna jelit.

Ostatnie badania wskazują, że nasza dieta i proces trawienia może być przyczyną syndromu chronicznego zmęczenia organizmu.

Czujesz nieustające wyczerpanie? Nie jesteś sama. Według najnowszych amerykańskich rządowych danych z Centrali Kontroli i Prewencji Chorób, powyżej miliona obywateli USA cierpi na syndrom chronicznego zmęczenia. W większości dotyczy on kobiet. Wielu pacjentów informuje, że walka z chorobą jest trudna do zniesienia, nie tylko z powodu charakterystycznego bólu, ale przede wszystkim w związku z trudnym procesem przekonania lekarzy, że ból faktycznie odczuwają. Jednak ostatnie badania opublikowane w magazynie "Microbiome" wskazują, że przyczyny syndromu chronicznego zmęczenia nie tkwią w naszych głowach, a raczej znajdują się w naszych jelitach.

Kiedy pacjenci zgłaszają się do lekarza z objawami syndromu chronicznego zmęczenia - depresją, bólami stawów, nadmierną sennością, osłabioną pamięcią, ogólnym osłabieniem organizmu - najczęściej badanie sprowadza się do oceny ich stanu psychicznego. Jednak w wyniku opisywanych badań naukowcy sugerują zmianę tego podejścia i przyjrzeniu się jelitom pacjenta.

Odkryto, że można zidentyfikować grupę ponad 80% ludzi cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia na podstawie badania próbek kału w kierunku bakterii. Wyniki badań wskazały, że osoby z syndromem chronicznego zmęczenia mają inne rodzaje bakterii w jelitach, niż osoby zdrowe.

"Nasze badania pokazują, że flora bakteryjna jelit u osób cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia nie jest normalna i może powodować negatywne objawy żołądkowo - jelitowe i zapalne", mówi Maureen Hanson, doktor biologii molekularnej i genetyki na uniwersytecie w Cornell, główna autorka badań. Hanson podsumowuje, że syndrom chronicznego zmęczenia jest zupełnie prawdziwym schorzeniem biologicznym, a na pewno nie jedynie czyjąś wymówką do spędzenia dnia w łóżku.

Stwierdzenie, że bakterie jelitowe mogą powodować zmęczenie może wydawać się naciągany, ale naukowcy wskazują, że po przeanalizowaniu wyników badań staje się to oczywiste. Po pierwsze osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia miały większy udział złych bakterii i mniej gatunków bakterii "przeciwzapalnych", co prowadziło do stanów zapalnych, bólu i słabego trawienia w jelitach. To wszystko skutkuje ogólnym obniżeniem odporności. Po drugie, kiedy naukowcy zbadali próbki krwi pacjentów, odnaleźli w nich niektóre markery zapalne, co doprowadziło ich do stwierdzenia, że osoby z syndromem chronicznego zmęczenia cierpią na zespół nieszczelnego jelita, stan w którym jelito jest bardziej przepuszczalne i znajdujące się w nim bakterie mogą dostać się do krwiobiegu. Proces ten tworzy niebezpieczny cykl, w którym złe bakterie namnażają się i wypierają te korzystne, wpychają się go naszego krwiobiegu, co z kolei pobudza nasz system obronny do walki z nimi. Skutkuje to wyczerpaniem organizmu i innymi objawami syndromu chronicznego zmęczenia.

Naukowcy sugerują, że poprawa mikrobiomu w jelitach poprzez dodanie zdrowych bakterii do naszej diety doprowadzi do poprawy stanu zdrowia i poprawy naszego samopoczucia.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Palenie zwiększa ryzyko powikłań cukrzycy

Zgodnie z nowymi badaniami palenie może być szczególnie niebezpieczne u osób z cukrzycą. Naukowcy twierdzą, że nikotyna – substancja uzależniająca zawarta w papierosach może zwiększać poziom cukru we krwi, a ponadto u palaczy z cukrzycą zwiększyć ryzyko komplikacji choroby.Jeśli jesteś palaczem i masz cukrzycę, powinieneś być zaniepokojony i dołożyć wszelkich starań, aby rzucić palenie. Wcześniejsze badania wskazywał...

Odpal metabolizm: Siedem wskazówek przyspieszających spalanie tłuszczu.

Poświęcasz się diecie i ćwiczeniom fizycznym, a wskazówka na wadze pokazuje tą samą liczbę dzień po dniu. Wydaje się, że nie ma dobrego wytłumaczenia, dlaczego nie widać efektów. W końcu ktoś podpowiada słowo na "M" – Metabolizm. 1. Jedz mniej, ale nie głodujCzęsto sabotujemy swój metabolizm już przy początkowych próbach odchudzania – poprzez drastyczne ograniczenie dziennej liczby ...

3 napoje, które pomagają chronić naszą skórę

1. Zielona herbataNajnowsze badania wskazują na całkiem nowy powód, który powinien nas skłonić do picia zielonej herbaty. Wśród kobiet, które wypijały 4 kubki zielonej herbaty dziennie przez 12 tygodni, o 25% zmniejszyło się ryzyko poparzeń słonecznych. Dodatkowo skóra badanych wyglądała młodziej - poprawiła się jej gęstość i elastyczność.Przyczyną tego są katechiny - silne przeciwutleniacze, któ...

Warto pić kozie mleko

Do niedawna ten, kto hodował kozy, uważany był za człowieka biednego, a że tej biedoty nie chciano ukazywać w pełnym blasku w czasach PRL-u, to też nie propagowano hodowli kóz i niewiele pisano o niezwykłych właściwościach koziego mleka. A mleko to, spożywane w swej nieprzetworzonej postaci, zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich gatunków mleka nieprzetworzonego, spożywanego na świecie. Zawiera ono wszystkie ważn...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.