Dobrawaga
 

Syndrom chronicznego zmęczenia organizmu

Źródło: fotolia.com © baranq
Głosów: 0
wtorek, 26 lipca 2016


Odczuwasz ciągłe przemęczenie? Przyczyną może być niekorzystna flora bakteryjna jelit.

Ostatnie badania wskazują, że nasza dieta i proces trawienia może być przyczyną syndromu chronicznego zmęczenia organizmu.

Czujesz nieustające wyczerpanie? Nie jesteś sama. Według najnowszych amerykańskich rządowych danych z Centrali Kontroli i Prewencji Chorób, powyżej miliona obywateli USA cierpi na syndrom chronicznego zmęczenia. W większości dotyczy on kobiet. Wielu pacjentów informuje, że walka z chorobą jest trudna do zniesienia, nie tylko z powodu charakterystycznego bólu, ale przede wszystkim w związku z trudnym procesem przekonania lekarzy, że ból faktycznie odczuwają. Jednak ostatnie badania opublikowane w magazynie "Microbiome" wskazują, że przyczyny syndromu chronicznego zmęczenia nie tkwią w naszych głowach, a raczej znajdują się w naszych jelitach.

Kiedy pacjenci zgłaszają się do lekarza z objawami syndromu chronicznego zmęczenia - depresją, bólami stawów, nadmierną sennością, osłabioną pamięcią, ogólnym osłabieniem organizmu - najczęściej badanie sprowadza się do oceny ich stanu psychicznego. Jednak w wyniku opisywanych badań naukowcy sugerują zmianę tego podejścia i przyjrzeniu się jelitom pacjenta.

Odkryto, że można zidentyfikować grupę ponad 80% ludzi cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia na podstawie badania próbek kału w kierunku bakterii. Wyniki badań wskazały, że osoby z syndromem chronicznego zmęczenia mają inne rodzaje bakterii w jelitach, niż osoby zdrowe.

"Nasze badania pokazują, że flora bakteryjna jelit u osób cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia nie jest normalna i może powodować negatywne objawy żołądkowo - jelitowe i zapalne", mówi Maureen Hanson, doktor biologii molekularnej i genetyki na uniwersytecie w Cornell, główna autorka badań. Hanson podsumowuje, że syndrom chronicznego zmęczenia jest zupełnie prawdziwym schorzeniem biologicznym, a na pewno nie jedynie czyjąś wymówką do spędzenia dnia w łóżku.

Stwierdzenie, że bakterie jelitowe mogą powodować zmęczenie może wydawać się naciągany, ale naukowcy wskazują, że po przeanalizowaniu wyników badań staje się to oczywiste. Po pierwsze osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia miały większy udział złych bakterii i mniej gatunków bakterii "przeciwzapalnych", co prowadziło do stanów zapalnych, bólu i słabego trawienia w jelitach. To wszystko skutkuje ogólnym obniżeniem odporności. Po drugie, kiedy naukowcy zbadali próbki krwi pacjentów, odnaleźli w nich niektóre markery zapalne, co doprowadziło ich do stwierdzenia, że osoby z syndromem chronicznego zmęczenia cierpią na zespół nieszczelnego jelita, stan w którym jelito jest bardziej przepuszczalne i znajdujące się w nim bakterie mogą dostać się do krwiobiegu. Proces ten tworzy niebezpieczny cykl, w którym złe bakterie namnażają się i wypierają te korzystne, wpychają się go naszego krwiobiegu, co z kolei pobudza nasz system obronny do walki z nimi. Skutkuje to wyczerpaniem organizmu i innymi objawami syndromu chronicznego zmęczenia.

Naukowcy sugerują, że poprawa mikrobiomu w jelitach poprzez dodanie zdrowych bakterii do naszej diety doprowadzi do poprawy stanu zdrowia i poprawy naszego samopoczucia.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Globalne piętno otyłości

Negatywna ocena ludzi z nadwagą i otyłością staje się międzynarodową normą. Dzieje się tak nawet w rejonach świata i społecznościach, gdzie większe gabaryty były kiedyś, zgodnie z tradycją, cenione. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Arizony po przeprowadzeniu wywiadów z Meksykanami, Argentyńczykami, Paragwajczykami, Amerykanami, Brytyjczykami, a także obywatelami Portoryko, Samoa Amerykańskiego i ...

Profilaktyka nowotworów

Związki zawarte w śliwkach i brzoskwiniach niszczą komórki agresywnego raka piersi, oszczędzając zarazem komórki zdrowe - wynika z amerykańskich badań laboratoryjnych, o których informuje internetowy serwis EurekAlert. Naukowcy z ośrodka badawczego Texas AgriLife Research w College Station w Teksasie sprawdzali wpływ ekstraktu z ciemnej odmiany śliwek oraz ekstraktu z brzoskwiń na dwa rodzaje komórek raka pie...

Tłuszcze nasycone a choroba Alzheimera

Według najnowszych badań, nadmierne spożywanie czerwonego mięsa, masła oraz innych produktów zawierających tłuszcze nasycone może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.   Naukowcy współpracujący z Uniwersytetem Harvarda zauważyli, że starsze kobiety, które spożywały dużo tłuszczów nasyconych, miały słabszą pamięć. Natomiast te z pań, które zjadały więcej jednonienasyconych kwasó...

Program 'Wiem, co wybieram'

Wyniki badań zaprezentowane dzisiaj przez przedstawicieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie potwierdzają wyniki holenderskich badań z 2009 roku i dowodzą, że wybór produktów opatrzonych logo „Wiem, co wybieram” może mieć znaczny i pozytywny wpływ na zbilansowanie codziennej diety.Szczegółowe badania skuteczności znaku przeprowadzone w 2010 r. wśród 150 mieszkańców Wa...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.