Dobrawaga
 

Zdrowe odżywianie naszych dzieci

Głosów: 2
czwartek, 25 kwietnia 2013


W zasadzie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie naszych dzieci. Nie zawsze jednak rozumiemy, jakie są tego przyczyny. Oto mini poradnik. 

1. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał

Owoce, warzywa i pełnoziarniste pieczywo czy gotowe dania i fast food? Badania naukowców z dortmundzkiego Instytutu Badań Żywienia Dzieci (FKE) dowodzą, że już po drugim roku życia nawyki żywieniowe u dziecka są w zasadzie ukształtowane. Oznacza to, że „nawyki żywieniowe kształtują się w przeważającym stopniu w rodzinie” - mówi Mathilde Kersting, ekspert do spraw żywienia w FKE.

Szansa, by nauczyć dzieci zasad zdrowego odżywiania nigdy nie będzie tak wielka, jak w pierwszych latach życia. Ciekawe i żądne wiedzy dzieci wkraczają w świat smaków i zapachów: rodzice, również w kwestiach żywieniowych, są dla nich wzorem do naśladowania. W związku z powyższym, to rodzice mają za zadanie przedstawić swoim dzieciom różnorodność artykułów żywnościowych.

2. Smak się kształtuje

Gdy dziecko przychodzi na świat, rozpoznaje cztery smaki: słodki, kwaśny, słony i gorzki. „Posiada jednak wrodzoną preferencję smaku słodkiego, gdyż nawet pokarm matki ma słodkawą nutę“ - mówi Kersting. Ma to sens przynajmniej z ewolucyjnego punktu widzenia: bowiem rośliny trujące mają przeważnie gorzki smak, natomiast jadalne - raczej słodki.

„Od najmłodszych lat kształtują się odczucia smakowe, upodobania i niechęci do  pewnych smaków” – mówi Kersting. Dietetycy twierdzą, iż ogromne znaczenie ma proponowanie dzieciom różnorodnej żywności. „Jeśli dziecko pozna smak pełnoziarnistego pieczywa lub szpinaku, w przyszłości włączy te potrawy na stałe do swojego jadłospisu”

Próbowanie potraw w formie zabawy to nie tylko doskonałe ćwiczenie zmysłów, ale również świetna rozrywka: Czy gotowana marchewka smakuje inaczej niż surowa? Jak pachną świeże zioła? Kto rozpozna owoce z zamkniętymi oczami? Podczas podboju świata smaku ważne jest, aby „za wcześnie nie rezygnować z celu i nawet gdy dzieci odmawiają początkowo zjedzenia nowych potraw, próbować podawać je ponownie“ - tłumaczy Ursel Wahrburg z Wyższej Szkoły Zawodowej w Münster.

Zalecane jest powstrzymywanie się od produktów gotowych, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na upodobania smakowe młodego konsumenta. Kto jako dziecko zajada się jedynie przesłodzonymi i silnie aromatyzowanymi jogurtami truskawkowymi, ten przyzwyczaja się do tego smaku i „jogurt owocowy własnej roboty wydaje mu się mdły“ - mówi dietetyk Wahrburg.

3. Dzieciom do wzrostu potrzebne są składniki odżywcze

Żywność to paliwo dla naszego ciała. Brak składników odżywczych ma na nas negatywny wpływ: jesteśmy słabi, zmęczeni, mamy problemy z koncentracją. Prawidłowe odżywianie ma również ogromny wpływ na dzieci. Do zdrowego wzrostu i prawidłowego rozwoju organizm dziecka potrzebuje (oczywiście w odpowiedniej ilości): węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i minerałów.

Zasady zdrowego żywienia dzieci nie są trudne - są one w zasadzie takie same jak zasady obowiązujące dorosłych. „Na naszych stołach najwięcej powinno być produktów pochodzenia roślinnego, umiarkowanie tych pochodzenia zwierzęcego, a oszczędnie tych potraw, które są tłuste i bogate w cukier” - tłumaczy Kersting, która wraz z innymi specjalistami do spraw żywienia z Instytutu Badań Żywienia Dzieci w Dortmundzie opracowała koncepcję „diety mieszanej” (krótko „Optimix”). Jeśli dieta mieszana jest odpowiednio dobrana i realizowana, to dozwolone są też słodycze, takie jak szklanka lemoniady lub kawałeczek czekolady.

Dietetycy zalecają w ciągu dnia trzy dania główne i dwie przekąski. Przykładowy dzień z „Optimixem” mógłby wyglądać następująco: na śniadanie musli z jogurtem, owoce i płatki zbożowe lub kanapka z chudą wędliną, szklanka mleka i jabłko. Na obiad zapiekanka z makaronem i warzywami; trzy razy w tygodniu porcja chudego mięsa, a raz w tygodniu – ryby. Na kolację kanapka z serem i surówką. Jako przekąski poleca się owoce, warzywa lub produkty mleczne; od czasu do czasu zezwala się na słodycze lub ciasteczka. „Do każdego posiłku należy dołączyć niskokaloryczny napój, a najlepiej, jeśli będzie to bezkaloryczna woda. Ten, kto przestrzega tych zasad, dostarcza swojemu organizmowi wszystkich istotnych składników odżywczych” - mówi Kersting.

4. Sposób odżywiania ma wpływ na zdolności intelektualne

Wprawdzie dzięki samej zdrowej żywności z przeciętnie uzdolnionego dziecka nie wyrośnie Einstein, jednak jak przypuszczają naukowcy, żywność typu fast food nie tylko sprawia, że jesteśmy przygnębieni, ale może mieć także negatywny wpływ na naszą inteligencję. Ostatnie badania wykazały, że dzieci, które w wieku trzech lat odżywiały się zbyt tłusto i słodko, miały w wieku ośmiu lat nieco niższy iloraz inteligencji niż dzieci, które jadły głównie sałatę, ryż, makaron, ryby oraz owoce.

Pomimo, iż Kersting zaleca ostrożne podejście do tego typu badań, to w jednym punkcie zgadza się z nimi całkowicie: ważne jest, aby w okresie wczesnego dzieciństwa dzieci otrzymywały wszystkie ważne składniki odżywcze. „Niedobór żelaza lub jodu może doprowadzić bowiem do trwałych uszkodzeń organizmu” - podkreśla specjalistka.

Stosowanie zdrowej, ale krótkotrwałej diety, pojedynczych artykułów lub składników odżywczych nie wpływa niestety na poziom inteligencji. "Umiejętności poznawcze mogą być jednak zwiększone, gdy dla przykładu dzieci jedzą w szkole śniadanie", mówi Kresting.
 

5. Zdrowa dieta zapobiega chorobom

Dzieci nie zwracają uwagi na fakt, iż stosowanie zbilansowanej diety może zapobiec otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu. Jedzą to, co im smakuje. "Lecz ten, kto wybiera właściwe produkty spożywcze, zapobiega jednocześnie tym chorobom", wyjaśnia Kersting.

Źródło: Autor: Lea Wolz, tłumaczenie z języka niemieckiego: Sabina Joszko

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Sport dzieci i młodzieży - najistotniejsze korzyści

Sport nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny dzieci, wpływa również korzystnie na kształcenie ich cech psychicznych. Jak udowodniono, dzieci które uczestniczą regularnie w zajęciach sportowych są mniej skłonne do przedwczesnego porzucania nauki, rzadziej popadają w kłopoty związane z alkoholem i narkotykami, a także korzystnie wyróżniają się w nauce i są bardziej towarzyskie. Poniżej przedstawiamy naji...

Tylko będąc aktywnym można przeżyć sto lat

Jest takie miejsce, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Rzadziej zapadają na choroby, wolniej się starzeją, nie odchodzą na emeryturę. Nie chcą – ich życie wypełnione jest pasją. Pozostają aktywni seksualnie do późnego wieku. Są szczęśliwi i wydaje się, że doskonale wiedzą, czego chcą. To miejsce to Okinawa. To właśnie tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech s...

Trening ze skakanką

Skoki na skakance mogą być cennym elementem każdego treningu. Dodają energii, oczyszczają umysł, rozgrzewają ciało, spalają mnóstwo kalorii i przygotowują do innego rodzaju ćwiczeń lub zadań, jakie stawia przed tobą nie tyle sala treningowa, co samo życie. Wielu zawodowych sportowców ćwiczy ze skakanką i dzięki niej zyskują lepszą koordynację ruchową i poczucie równowagi.Trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ci...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.