Dobrawaga
 

Bieganie nie zawsze pomaga w odchudzaniu – 5 przyczyn

Głosów: 1
piątek, 18 października 2013


Jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych w procesie odchudzania jest przekonanie, że większość kalorii które spalamy jest spowodowane treningiem...

1. Twój trening jest zawsze taki sam

Twoje ciało jest doskonałym urządzeniem. Jest zaprojektowane do maksymalizacji wydajności. Oznacza to, że jeżeli powtarzasz wielokrotnie tę samą czynność, staje się ona dla Ciebie coraz łatwiejsza. Dotyczy to także treningów biegowych. Nie tylko będą one Cię kosztowały coraz mniej wysiłku, ale twój metabolizm „nauczy się” tego typu wysiłku i będzie minimalizował wydatek kaloryczny.

Z tego powodu tradycyjne bieganie stałym tempem zawodzi w długoterminowych planach odchudzania. Efekty są widoczne jedynie w początkowym okresie treningów. Później organizm dopasowuje się do nowego typu wysiłku i nie musi już pracować nadmiernie i w związku z tym wydatkować zwiększonej ilości energii.

2. Trenujesz coraz dłużej, ale nie zwiększasz intensywności

Jedna z najistotniejszych zmiennych związanych z każdego typu wysiłkiem fizycznym to intensywność. Jeżeli spojrzysz na przeciętną osobę, która biega, wybiera ona zwykle tempo, które może utrzymać w długim okresie. Jest to doskonały trening na wytrzymałość, ale nie na zmniejszenie wagi ciała.

Trening, którego celem jest spalanie tłuszczu powinien być przeprowadzony ze zwiększoną intensywnością, nawet kosztem długości. Zwiększona intensywność biegu spowoduje powstawanie mikrourazów w tkance mięśniowej. Organizm, aby je odbudować będzie zmuszony do wydatkowania zwiększonej ilości energii, którą w dużej części pobierze z tkanki tłuszczowej.

3. Za bardzo koncentrujesz się na kaloriach

Jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych w procesie odchudzania jest przekonanie, że większość kalorii które spalamy jest spowodowane treningiem. W rzeczywistości każdy funkcja, którą wykonuje nasz organizm – jedzenie, oddychanie, sen, trawienie i inne, wymagają ogromnych ilości energii. Ilość kalorii spalonych na treningu blednie w porównaniu do wydatku kalorycznego który jest zużywany na zwykłe procesy zachodzące w naszym ciele.
Czy oznacza to, że powinniśmy porzucić trening? Oczywiście, że nie. Trening ma przede wszystkim doskonały wpływ na nasze zdrowie.

4. Nie stosujesz innych ćwiczeń poza bieganiem

Kiedy już wiemy, że największy wydatek energetyczny nasz organizm zużywa na swoje normalne procesy, należy się zastanowić, jak można dodatkowo zwiększyć tą wartość. Znaczna część energii zużywana jest do zwykłej pracy mięśni.
Jeżeli chcemy zoptymalizować trening pod kątem odchudzania, powinniśmy dążyć do zwiększenia masy mięśniowej, której nie da się zbudować poprzez jednostajne bieganie czy maszerowanie. Nawet jeżeli zwiększymy znacznie intensywność biegu, to efekt w postaci budowy tkanki mięśniowej będzie mniejszy, niż przy ćwiczeniach na siłowni czy nawet treningu na rowerze.

5. Biegasz za dużo

Zabrzmi to dziwnie, ale może tak się zdarzyć, że cyfry na wadze nie zmieniają się, ponieważ biegasz za dużo.
Ćwiczenia do nieodłączny element zdrowego życia, ale wiążą się one z obciążeniem organizmu. Poziom tego obciążenia wpływa na gospodarkę hormonalną w naszym ciele, która kontroluje także zdolność do zmniejszania tkanki tłuszczowej. Bardziej szczegółowo, podczas treningu uwalniany jest hormon kortyzol. Chroniczne nadmierne obciążenie organizmu i związany z tym podwyższony poziom kortyzolu może prowadzić do insulinoodporności, która zmusza nasze ciało do odkładania tłuszczu.
Jeżeli wykonujesz jeden godzinny trening dziennie, jest to więcej niż wystarczające dla właściwego spalania tłuszczu. Jeżeli zaczniesz biegać dwie do czterech godzin, może to spowodować efekt odwrotny od zamierzonego – tkanka tłuszczowa zamiast się zmniejszyć, powiększy się.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Jaka woda służy zdrowiu?

Woda, aby mogła służyć zdrowiu, musi wyróżniać się odpowiednią czystością chemiczną i bakteriologiczną oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi. Takie warunki spełniają naturalne wody mineralne o określonym składzie chemicznym, wydobywane z pokładów podziemnych, pierwotnie czyste i zabezpieczone w odpowiednim opakowaniu przed skażeniem. Szczegółowe w...

Na problemy z dietą – zdjęcie pizzy?

Naukowcy ze szwajcarskiego Nestlé Research Centre przeprowadzili ciekawy eksperyment, który może pomóc osobom próbującym przestrzegać wielu rygorystycznych wymogów różnych diet. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą jeść zdrowo, ale odrzuca ich na widok sałatek i innych zdrowych przekąsek. Grupa badawcza sprawdziła swój pomysł na grupie 14 wolontariuszy. Do ich językó...

Nadwaga z recesji

Polacy należą do wąskiej czołówki najszczuplejszych narodów w Europie – tak wynika ze statystyk opublikowanych w Brukseli przez Komisję Europejską pod koniec 2006 r. Szczuplejsi od nas są tylko Francuzi i Włosi. Do zgrabnej czołówki należą jeszcze Austriacy, Holendrzy i Słowacy, którym również udaje się utrzymać przeciętną wagę w zdrowych proporcjach. Niestety, w pozostałych 19 krajach unijnych i...

Mleko nasz "wybawca" i inne ciekawostki

Moja historia z mlekiem zaczęła się dosyć dziwnie. Otóż jako niemowlę stale bywałem głodny. Ssałem zatem pierś w celu zaspokojenia pierwotnej potrzeby potocznie określanej głodem. Nieprawdaż, dosyć niespotykana historia?! A teraz bardziej poważnie… PRACA W MLECZARNI Jest rok 2007 i zdałem maturę, szukam pracy na wakacje. No i jest, trafiłem do OSM (Okręgowej spółdzielni Mleczarskiej – gdyby ktoś nie z...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.