Dobrawaga
 

Woda – najlepsze orzeźwienie nie tylko na lato!

Głosów: 0
czwartek, 16 lipca 2015


W upalne dni nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu! Często koncentrujemy się na wakacyjnej przyjemności omijając konieczność picia wody, która w tym gorącym okresie jest nam bardzo potrzebna. - W upalne dni bardziej się pocimy – w taki sposób organizm usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i utrzymuje stałą temperaturę. Jednak intensywne pocenie, bez uzupełniania wody, może doprowadzić nas do poważnych problemów zdrowotnych -  ostrzega Konrad Gaca – ekspert ds. żywienia i trener.

 

Woda, woda i jeszcze raz woda!

Często w czasie upałów nie zwracamy uwagi na to co pijemy. Do naszego organizmu dostarczamy płyny, które w żaden sposób nie wyrównują w nim poziomu wody. Sięgamy po soki, napoje wysokosłodzone, a zapominamy o wodzie, która w okresie wysokich temperatur powinna być naszym podstawowym sposobem na orzeźwienie. Dzienne spożycie wody powinno wynosić od 2,5 do 3,5 l.

 

Podczas upałów wraz z potem tracimy bardzo dużo składników mineralnych, dlatego – by zadbać o nasze samopoczucie i kondycję – powinniśmy regularnie je uzupełniać.  Osoby trenujące lub uprawiające jakąś aktywność fizyczną na świeżym powietrzu powinny w sposób szczególny zadbać o nawodnienie. Podczas dnia z dużym wysiłkiem fizycznym powinniśmy wypić dodatkowo nawet 1,5-2 litry podczas treningów, w zależności od  intensywności (dobrze żeby podczas ćwiczeń była to woda uzupełniona o cenne minerały). 

 

Woda to nie tylko orzeźwienie

Woda w kapitalny sposób przyspieszy metabolizm - to fakt potwierdzony naukowo. Woda średniozmineralizowana, niegazowana to klucz do sukcesu! Jej systematyczne picie przez cały dzień może pomóc nam zwiększyć tempo metabolizmu nawet o 30 proc. Oczywiście nie pijemy jej w zbyt dużych ilościach, wystarczy jednorazowo wypić ok. 0,2- 0,25 l. Pamiętajmy, że nie możemy dopuścić do sytuacji krańcowej tzn. do momentu, w którym sięgamy po wodę w chwili wielkiego pragnienia – takim działaniem możemy sobie tylko zaszkodzić.

 

Powinniśmy pić wodę systematycznie przez cały dzień. Dzięki temu nie tylko przyspieszymy swój metabolizm, ale także oczyścimy organizm.

 

Regularne posiłki!

Podczas upałów nie mamy zbyt dużego apetytu, dlatego wartościową alternatywą będą owoce, które zawierają dużą ilość wody, np. arbuzy, melony, gruszki czy kiwi oraz warzywa – np. kalarepa, papryka i marchewka.

 

- Dobre nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego mózgu, koncentracji, układu krążenia, układu pokarmowego i samopoczucia. Często spotykam się z pytaniem kiedy najlepiej pić wodę - przed, w trakcie czy po posiłku, zatem odpowiadam: powinniśmy pić wodę przed posiłkiem - to jest niezwykle cenna informacja dla osób, które mają wysokie łaknienie. Warto również pić wodę do 30 minut po posiłku. Natomiast w trakcie jedzenia nie powinniśmy popijać – podkreśla Konrad Gaca.

 

Nie zapomnijmy o pełnowartościowych posiłkach w ciągu dnia! Owszem, dbanie
o regularność jedzenia to nic odkrywczego, ale często o tej regularności zapominamy, zwłaszcza latem. W wielu przypadkach, nawet przy ogromnej dozie dobrej woli, trudno nazwać nasz system jedzenia chociaż odrobinę uporządkowanym. Unikanie śniadań, omijanie posiłków lub zastępowanie trzech mniejszych jednym olbrzymim, jedzonym najczęściej pod koniec dnia kiedy jest chłodniej – tak to często wygląda. Tymczasem musimy pamiętać, że regularność posiłków to klucz do tego, aby wyregulować swój metabolizm, przede wszystkim latem. Przestrzegając tej zasady, wysyłamy organizmowi komunikat, że nie musi on robić zapasów energii, czyli gromadzić tkanki tłuszczowej, a co więcej, będzie skłonny, aby ją spalić.

 

Wysoka temperatura motywacji! 

- Lato to okres szczególny dla naszego organizmu. Często na wakacjach, w trakcie odpoczynku fundujemy sobie dyspensę od zdrowego odżywiania i ruchu. Pamiętajmy! Nasz organizm nigdy na wakacjach nie będzie! A dbanie o zdrowie, właściwe odżywianie, nawadnianie i prawidłowy ruch są w stanie zapewnić nam regenerację organizmu – mówi Konrad Gaca.

 

 

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Gimnastyka oddechowa oczyszczająca A.N. Strielnikowej (paradoksalna)

W powietrzu atmosferycznym, które wdychamy zawartość tlenu wynosi 20 % , a dwutlenku węgla to jedynie 0,03 %. Natomiast prawidłowa zawartość dwutlenku węgla we krwi powinna wynosić 6,5 do 7 %., a tlenu zaledwie 1 do 2 %. Z uwagi na deficyt dwutlenku węgla w powietrzu atmosferycznym organizm człowieka nauczył się wzbogacać je w ten gaz bezpośrednio w płucach. Prawidłowa, zgodna z fizjologią wymiana gazowa w płucach jest podstawą z...

Palenie bierne może powodować przyrost masy ciała

Słyszymy często powtarzany mit, że palenie może powstrzymać nas przed złapaniem dodatkowych kilogramów. Nowe badanie całkowicie rozwiewa wątpliwości: naukowcy odkryli, że narażenie na dym tytoniowy prowadzi do zmian metabolicznych, które faktycznie powodują przyrost masy ciała, a palenie bierne może być pod tym względem jeszcze bardziej szkodliwe.W badaniu naukowcy poddali jedną grupę myszy codziennej ekspozycji na dym tyt...

Krzem pierwiastek życia

Prawidłowa zawartość krzemu w organizmie człowieka to jeden z podstawowych warunków naszego zdrowia i odporności naszego organizmu.Dostateczny poziom krzemu umożliwia przyswajanie 70-ciu innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór krzemu jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka.Rola krzemu w organizmie człowiekaPrzetwarzając energię odpowiada za komunikację i koordynacj...

Ten 'niewinny' napój zagraża twojemu życiu

Przemysł spożywczy chce byśmy wierzyli, że mleko jest napojem zdrowym i niewinnym. To trwa od czasu przyjaznego rozwoziciela mleka. Ale czytelnicy Health Watch znają prawdę. Teraz nowe badanie wykazuje, że picie mleka jest groźniejsze niż uważaliśmy. W rzeczywistości może pomóc cię zabić.Szwedzcy naukowcy chcieli dowiedzieć się czy mleko naprawdę jest "dobre dla organizmu", a szczególnie chcieli odkryć związek mi...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.