Dobrawaga
 

Woda – najlepsze orzeźwienie nie tylko na lato!

Głosów: 0
czwartek, 16 lipca 2015


W upalne dni nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu! Często koncentrujemy się na wakacyjnej przyjemności omijając konieczność picia wody, która w tym gorącym okresie jest nam bardzo potrzebna. - W upalne dni bardziej się pocimy – w taki sposób organizm usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i utrzymuje stałą temperaturę. Jednak intensywne pocenie, bez uzupełniania wody, może doprowadzić nas do poważnych problemów zdrowotnych -  ostrzega Konrad Gaca – ekspert ds. żywienia i trener.

 

Woda, woda i jeszcze raz woda!

Często w czasie upałów nie zwracamy uwagi na to co pijemy. Do naszego organizmu dostarczamy płyny, które w żaden sposób nie wyrównują w nim poziomu wody. Sięgamy po soki, napoje wysokosłodzone, a zapominamy o wodzie, która w okresie wysokich temperatur powinna być naszym podstawowym sposobem na orzeźwienie. Dzienne spożycie wody powinno wynosić od 2,5 do 3,5 l.

 

Podczas upałów wraz z potem tracimy bardzo dużo składników mineralnych, dlatego – by zadbać o nasze samopoczucie i kondycję – powinniśmy regularnie je uzupełniać.  Osoby trenujące lub uprawiające jakąś aktywność fizyczną na świeżym powietrzu powinny w sposób szczególny zadbać o nawodnienie. Podczas dnia z dużym wysiłkiem fizycznym powinniśmy wypić dodatkowo nawet 1,5-2 litry podczas treningów, w zależności od  intensywności (dobrze żeby podczas ćwiczeń była to woda uzupełniona o cenne minerały). 

 

Woda to nie tylko orzeźwienie

Woda w kapitalny sposób przyspieszy metabolizm - to fakt potwierdzony naukowo. Woda średniozmineralizowana, niegazowana to klucz do sukcesu! Jej systematyczne picie przez cały dzień może pomóc nam zwiększyć tempo metabolizmu nawet o 30 proc. Oczywiście nie pijemy jej w zbyt dużych ilościach, wystarczy jednorazowo wypić ok. 0,2- 0,25 l. Pamiętajmy, że nie możemy dopuścić do sytuacji krańcowej tzn. do momentu, w którym sięgamy po wodę w chwili wielkiego pragnienia – takim działaniem możemy sobie tylko zaszkodzić.

 

Powinniśmy pić wodę systematycznie przez cały dzień. Dzięki temu nie tylko przyspieszymy swój metabolizm, ale także oczyścimy organizm.

 

Regularne posiłki!

Podczas upałów nie mamy zbyt dużego apetytu, dlatego wartościową alternatywą będą owoce, które zawierają dużą ilość wody, np. arbuzy, melony, gruszki czy kiwi oraz warzywa – np. kalarepa, papryka i marchewka.

 

- Dobre nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego mózgu, koncentracji, układu krążenia, układu pokarmowego i samopoczucia. Często spotykam się z pytaniem kiedy najlepiej pić wodę - przed, w trakcie czy po posiłku, zatem odpowiadam: powinniśmy pić wodę przed posiłkiem - to jest niezwykle cenna informacja dla osób, które mają wysokie łaknienie. Warto również pić wodę do 30 minut po posiłku. Natomiast w trakcie jedzenia nie powinniśmy popijać – podkreśla Konrad Gaca.

 

Nie zapomnijmy o pełnowartościowych posiłkach w ciągu dnia! Owszem, dbanie
o regularność jedzenia to nic odkrywczego, ale często o tej regularności zapominamy, zwłaszcza latem. W wielu przypadkach, nawet przy ogromnej dozie dobrej woli, trudno nazwać nasz system jedzenia chociaż odrobinę uporządkowanym. Unikanie śniadań, omijanie posiłków lub zastępowanie trzech mniejszych jednym olbrzymim, jedzonym najczęściej pod koniec dnia kiedy jest chłodniej – tak to często wygląda. Tymczasem musimy pamiętać, że regularność posiłków to klucz do tego, aby wyregulować swój metabolizm, przede wszystkim latem. Przestrzegając tej zasady, wysyłamy organizmowi komunikat, że nie musi on robić zapasów energii, czyli gromadzić tkanki tłuszczowej, a co więcej, będzie skłonny, aby ją spalić.

 

Wysoka temperatura motywacji! 

- Lato to okres szczególny dla naszego organizmu. Często na wakacjach, w trakcie odpoczynku fundujemy sobie dyspensę od zdrowego odżywiania i ruchu. Pamiętajmy! Nasz organizm nigdy na wakacjach nie będzie! A dbanie o zdrowie, właściwe odżywianie, nawadnianie i prawidłowy ruch są w stanie zapewnić nam regenerację organizmu – mówi Konrad Gaca.

 

 

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Zamień na zdrowsze!

Dobór zdrowszych potraw może być łatwiejszy niż sądzisz. Zmieniając tylko kilka nawyków żywieniowych uzyskasz znaczącą poprawę swojej diety. Wprowadzenie małych zmian do codziennej diety jest najzdrowszym i najłatwiejszym sposobem na obniżenie wagi ciała. Twoim pierwszym krokiem powinno być spożywanie mniejszej ilości potraw wysokokalorycznych, tłuszczu, soli i cukrów, zamieniając je na coś zdrowszego, włącznie z warzywami i owocami...

Bieganie nie zawsze pomaga w odchudzaniu – 5 przyczyn

1. Twój trening jest zawsze taki sam Twoje ciało jest doskonałym urządzeniem. Jest zaprojektowane do maksymalizacji wydajności. Oznacza to, że jeżeli powtarzasz wielokrotnie tę samą czynność, staje się ona dla Ciebie coraz łatwiejsza. Dotyczy to także treningów biegowych. Nie tylko będą one Cię kosztowały coraz mniej wysiłku, ale twój metabolizm „nauczy się” tego typu wysiłku i będzie minimalizował wydatek kaloryczny. Z tego pow...

Dbaj o zdrowie swojego dziecka – wskazówki, o których warto pamiętać.

Zadbajmy o przyszłość naszych dzieci. Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko rosło zdrowe, zadowolone i pełne energii, staraj się przestrzegać podanych wskazówek. Dawaj swojemu dziecku zdrowe śniadanie Powinniśmy zachęcać dzieci do jedzenia zdrowych śniadań każdego dnia. Dzięki temu będą mogły skupić swoją uwagę na zajęciach szkolnych, ponieważ nie będą się czuły głodne. Zdrowe śniadanie powinno zawierać ziarna, mleko, soki i owoce...

Mobilne odchudzanie...

Źródło: healthmeup.com Lose it! (iPhone) Skuteczne odchudzanie wymaga przygotowania celów i strategii. Aplikacja Lose it! nam w tym pomoże, a dodatkowo przypilnuje naszego budżetu. Dodatkowo Lose it! pomaga w osiąganiu celów dotyczących godzin snu i nawodnienia organizmu, a także funkcjonuje jako krokomierz. Możesz także mierzyć ilość przyjmowanych składników pokarmowych i proporcje swojego ciała. Simple Weight Loss R...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.