Dobrawaga

Suplementy nie zastąpią zdrowej diety

Głosów: 0
poniedziałek, 06 sierpnia 2012


Te osoby, które zjadają więcej owoców i warzyw, rzadziej cierpią na choroby serca albo padają ofiarą raka.

Te osoby, które zjadają więcej owoców i warzyw, rzadziej cierpią na choroby serca albo padają ofiarą raka. Chociaż rozumiemy, jak duże znaczenie ma zaspokajanie zapotrzebowania organizmu na liczne witaminy, próby kliniczne zmierzające do uzupełnienia niedoborów konkretnych witamin i minerałów za pomocą suplementów nie przyniosły zadowalających rezultatów. Mimo to coraz częściej specjaliści w dziedzinie zdrowia zalecają suplementy.

W wielu czasopismach, radiu i telewizji często reklamowane są konkretne produkty. Większość sloganów zachęcających do ich kupna głosi, że chociaż w naszej diecie często brakuje konkretnych substancji odżywczych, to można uzupełnić te braki dzięki suplementom. Na ogół podobne teorie wydają się niezwykle logiczne, ale próby kliniczne pokazały, że suplementy nie przynoszą żadnych korzyści, a czasem nawet szkodzą zdrowiu. Trzeba zrozumieć, że zdrowa dieta nie powinna składać się z suplementów i że żadne suplementy nie zastąpią zdrowej diety.

Dlaczego suplementy działają gorzej, niż można by się spodziewać?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ niektóre suplementy mogą zawierać substancje zanieczyszczające, które powstają w procesie produkcyjnym, aby później niweczyć dobroczynne działanie produktów końcowych. Nawet „naturalne" produkty mogą tracić na jakości, kiedy upycha się je w wygodne tabletki albo kapsułki. Wielomiliardowy rynek suplementów witamin i minerałów jak na razie nie jest kontrolowany tak rygorystycznie jak przemysł farmaceutyczny. Moje własne analizy środków ziołowych otrzymywanych między innymi z pestek winogron, głogu czy żurawiny wykazały ogromne rozbieżności, jeśli chodzi o ich jakość. Niektóre z nich powinny być zabronione!

W Europie w 2005 roku wprowadzono nowe ustawodawstwo regulujące rynek suplementów i leków alternatywnych. Amerykańska Food and Drug Administration także szuka sposobu, aby sprawować nad nim większą kontrolę. Pomimo powszechnego oburzenia wśród konsumentów i lobbystów, którzy nie chcieli zaostrzenia przepisów, trzeba pamiętać, że chodzi jedynie o ochronę konsumentów. Ustawodawstwo ma dwa cele: poprawić jakość oraz bezpieczeństwo i powstrzymać rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o dobroczynnym działaniu tych produktów. Z pewnością uderzy to producentów po kieszeniach. Bez wątpienia część tych kosztów poniosą konsumenci. Na pewno wiele produktów zniknie, ale najlepsze przetrwają. To bardzo ważne. Na przykład suplementy oleju rybiego wzbogacone w tłuszcze omega-3 przynoszą niewielkie korzyści bądź nie przynoszą ich wcale, jeśli produkt został utleniony w procesie produkcji albo skażony rtęcią. Podobnie dopiero teraz zaczynamy zdawać sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie dają produkty zawierające procyjanidyny i określać optymalną dzienną dawkę, a zatem potrzebne będą testy kliniczne, aby stworzyć produkty wysokiej jakości.

Wady suplementów

Wiele testów klinicznych witamin i minerałów nie powiodło się. W latach 70. i 80. XX wieku spożycie beta-karotenu powiązano z rzadszym występowaniem raka, a potwierdziły to badania laboratoryjne. Tymczasem dwa istotne testy kliniczne, podczas których przyjrzano się efektom, jakie dają suplementy beta-karotenu wśród palaczy, nie dość że nie dowiodły żadnych korzyści, to pokazały, że liczba zachorowań na raka i ogólna liczba zgonów wzrosły wśród osób przyjmujących suplementy beta-karotenu. Najbardziej zaskakujące jest to, że nie wstrzymano sprzedaży suplementów beta-karotenu, które nadal reklamuje się jako zdrową alternatywę dla warzyw.

Badanie SU.VI.MAX (SUpplementation en VItamines et Mineraux AntioXydants) przeprowadzone w Paryżu na grupie 13 000 zdrowych uczestników to najnowsze badanie korzyści, jakie dają przeciwutleniające mieszanki witamin (120 mg witaminy C, 30 mg witaminy E, 6 mg beta-karotenu, 20 mg cynku i 100 mg selenu). Po siedmiu latach i sześciu miesiącach przyjmowania codziennie wspomnianej mieszanki u mężczyzn pojawiła się tendencja spadkowa w zakresie zachorowalności na raka, natomiast u kobiet nie zaobserwowano żadnych korzyści. Liczba zgonów się nie zmieniła. Wydaje się, że wśród osób przyjmujących suplementy nasiliła się miażdżyca. A zatem nie ma żadnego uzasadnienia przyjmowania tych wielozadaniowych suplementów.

Różne badania nad suplementami witaminy E pokazały, że przyjmowane w nadmiarze szkodzą. Z kolei w 2005 roku opublikowano analizę badań przyjmowania dużej dawki witaminy E. Dzienna dawka równa 100 mg albo mniejsza nie daje żadnych szkodliwych efektów, a czasem ma nawet dobroczynne działanie. Jednak większe dawki nie przynoszą żadnych korzyści, a jeśli przekraczają 267 mg, szkodzą. Trudno zjeść w ciągu dnia więcej niż 100 mg witaminy E, bazując wyłącznie na żywności bogatej w ten składnik, takiej jak awokado, orzechy i ziarna.

Wysoki poziom homocysteiny we krwi ma związek z częstszym występowaniem chorób serca, zwłaszcza u diabetyków. Homocysteina wywołuje stres oksydacyjny i zapalenie układu naczyniowego, a zatem nie dziwi jej związek z częstszym występowaniem chorób serca. Poziom homocysteiny wzrasta z licznych przyczyn związanych z odżywianiem i przemianą materii, takich jak nadmierne spożycie mięsa czy niewystarczające spożycie warzyw. Organizm nie może eliminować homocysteiny bez wystarczających ilości kwasu foliowego. Ale trwające trzy i pół roku Norwegian Vitamin Trial (NORVIT), które miało ocenić skuteczność suplementów kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12 w zapobieganiu kolejnym zawałom na grupie 3749 pacjentów, którzy przeżyli już jeden atak, nie przyniosło żadnych zadowalających rezultatów. Kiedy porównano te rezultaty z wynikami włoskiego badania, o którym była mowa wcześniej, stało się jasne, że zmiany nawyków żywieniowych są konieczne i przynoszą większe korzyści niż jakiekolwiek suplementy. I nie ma znaczenia, czy problemy z sercem nie są ci obce, czy cieszysz się doskonałym zdrowiem.

Czy superżywność może nas ocalić?

Określenie superżywność odnosi się do żywności zawierającej duże ilości witamin i minerałów w naturalnej postaci. Brokuły, czosnek, jagody i jabłka to tylko niektóre z nich. Jednak w minionych dwóch dekadach ich lista znacznie się wydłużyła.

Z pewnością witaminy i minerały, które czerpiemy z tych darów natury, działają skuteczniej od zawartych w suplementach. Chociaż nie całkiem rozumiemy zachodzące procesy, wydaje się, że wiele składników konkretnych produktów spożywczych współdziała ze sobą w taki sposób, którego producenci suplementów nie potrafią odtworzyć.

Dlatego, jeśli chcemy leczyć się jedzeniem, musimy działać z rozwagą. Bo jeśli codziennie będziemy sięgać po kolejne produkty z listy superżywności, prędzej czy później przekroczymy zapotrzebowanie organizmu na mikrosubstancje odżywcze albo zaczniemy się przejadać. Co więcej, w ten sposób możemy również zapomnieć o innych produktach spożywczych.

Pamiętaj

Aby zaspokajać zapotrzebowanie na wszystkie substancje odżywcze i cieszyć się dobrym zdrowiem, najlepiej stosować urozmaiconą dietę. Należy wprowadzać zmiany co tydzień albo częściej, żeby mieć pewność, że organizm otrzyma wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Trzeba wiedzieć, które produkty spożywcze są ważne i które należy regularnie wprowadzać do diety. Celem zdrowego odżywiania jest kompletny plan żywieniowy.

Źródło: Roger Corder "Dieta winna"; wyd. Bellona

Zobacz także

Komentarze

~Whiteape: Mówi się o diecie owocowo- warzywnej ( pani dr Ewa Dąbrowska, dr Sławomir Spandoeck ) A ja polecam wszystkim Juice Plus. Jest to coś najlepszego poza soczystymi warzywami i owocami zdjętymi z krzaczka. Kto ma w dzisiejszym świecie czas na przygotowanie 5 porcji co dzień warzyw i owoców. A tu mamy 9 różnych warzyw i 9 różnych owoców. Bez żadnych konserwantów !!! Robi to firma ze Szwajcarii. Jest to do dostania w 30 krajach na świecie i od kilku lat w Polsce. Ma w sobie tysiące wtórnych substancji roślinnych np. antyutleniacze Liczne badania na uniwersytetach w USA, Anglii, Australii Biodostępność- Układ odpornościowy i stany zapalne - Stres oksydacyjny i ochrona komórek- Ukrwienie- Zdrowe zęby- Ciąża- Zdrowie skóry- Badania z udziałem dzieci i młodzieży REWELACJA Zainteresowanych zapraszam po informacje. whiteape@interia,pl https://www.youtube.com/watch?v=PS89EDUc3xM
2015-03-16 19:41:19
Nazwa użytkownika:

Komentarz:

Dodaj komentarz

Facebook

Wybrane artykuły

Super łatwy przewodnik po odchudzaniu i zdrowym trybie życia

Kolejny dzień przynosi wyniki kolejnych badań naukowych, które pokazują, że żyjesz źle. Z jednej strony atakuje Cię badanie sugerujące, że żywność ekologiczna naprawdę jest zdrowsza niż ta zwyczajna, z drugiej strony inne badanie dowodzi, że jesteś kretynem dopłacając do żywności ekologicznej. Jednak za chwilę oba badania przestają mieć znaczenie, ponieważ nie przynoszą korzyści dla zdrowia. Najnowsze pokazuje wyraźnie – GMO dla każde...

Badania potwierdzają – orzechy obniżają ryzyko cukrzycy

Wszyscy wiemy, że orzechy są zdrowym uzupełnieniem diety: zawierają białko, błonnik, wiele witamin i składników mineralnych, mają także właściwości obniżające poziom cholesterolu. Jednak nowe amerykańskie badania pokazują, że orzechy oferują także znaczne korzyści w przypadku cukrzycy.Dwie porcje orzechów dziennie – takich jak migdały, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, kasztany, orzechy kokosowe, orzechy laskow...

Czy pasta do zębów może mieć działanie rakotwórcze?

Z biegiem lat niektóre chemikalia, początkowo uznawane za nieszkodliwe, okazywały się substancjami siejącymi spustoszenie na naszym zdrowiu (wystarczy przywołać azbest, nikotyna, ołów, a bardziej współcześnie bisfenol A). Ostatnio pojawił się nowy wróg publiczny: częsty składnik artykułów gospodarstwa domowego, przede wszystkim past do zębów, o nazwie triklosan. Triklosan jest środkiem grzybob&o...

Najbogatsze źródła kwasów Omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mają korzystny wpływ na pracę serca, a według niektórych badań poprawiają też nasz nastrój. Omega-3 występują w olejach z ryb, które możemy przyjmować w postaci wielu suplementów diety, albo – co smaczniejsze – po prostu jedząc ryby i owoce morza. Te ryby i owoce morza są najlepszymi źródłami Omega-3 (zawierają co najmniej 650mg kwasów tłuszczowych w porcji 1...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.