Dobrawaga
 

Recepta na zdrowy sen

Źródło: fot. Shutterstock
Głosów: 0
poniedziałek, 04 lutego 2013


Nigdy nie powinniśmy kłaść się do łóżka z laptopem lub komórką, bo to znacznie pogorszy jakość snu, a nazajutrz będziemy zmęczeni.

Nigdy nie powinniśmy kłaść się do łóżka z laptopem lub komórką, bo to znacznie pogorszy jakość snu, a nazajutrz będziemy zmęczeni.

Jest sobota, 3.21 nad ranem. Cyferki na elektronicznym budziku roztaczają wściekle zieloną poświatę, a muzyka z baru, z którego wyszłam cztery godziny temu, wciąż rozbrzmiewa mi w uszach. Czerwona dioda miga na moim BlackBerry, a ikonka nieprzeczytanej wiadomości na ekranie iPhone’a. Przewracam się i wiercę w łóżku, pragnąc wreszcie zasnąć. Pociesza mnie tylko jedna myśl: przynajmniej rano będę mogła się wyspać.

Odsypianie to grzeszna weekendowa przyjemność. Większość z nas marzy o owych kilku dodatkowych godzinach w łóżku, które pozwolą nadrobić stracony w ciągu tygodnia sen. Jednak według najnowszych badań późne wstawanie wcale nie przekłada się na lepsze funkcjonowanie i nie daje nam zastrzyku energii. W rzeczywistości ma wręcz odwrotny skutek: do tego stopnia zakłóca wewnętrzny zegar organizmu, że po kilku dodatkowych godzinach snu jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni niż w typowy poniedziałkowy poranek.

Badacze z Southwestern Medical Centre na University of Texas odkryli, że uzupełniamy "niedobór snu" z całego tygodnia, tylko jeżeli wstajemy o regularnej porze po przespaniu ośmiu godzin, a nie zasypiamy i budzimy się dużo później niż zwykle. Rytm okołodobowy, który kontroluje nasz zegar biologiczny, może się całkowicie przestawić na skutek zmiany godzin snu (na przykład późnego chodzenia spać i wstawania), przez co ciężko będzie nam zasnąć w niedzielę wieczór, a jeszcze trudniej zbudzić się w poniedziałek do pracy. Nieraz musi minąć kilka dni, zanim uda się powrócić do regularnego trybu snu i odzyskać równowagę.

– Nikt nie chce rezygnować z zabawy i towarzyskich spotkań w weekend, więc wykorzystujemy sobotnie i niedzielne poranki na odpoczynek – tłumaczy dr Gregory Carter, specjalista od medycyny snu, który kierował badaniami. – Co prawda po odespaniu czujemy się lepiej, ale opóźniamy wówczas nasz wewnętrzny zegar nawet o dwie godziny, skazując się na półprzytomność w poniedziałek. Kiedy śpimy dłużej, nasz sen staje się mniej efektywny – przeważa sen lekki, a nie regenerujący [faza REM, czyli szybkich ruchów gałek ocznych, podczas której nasz organizm najlepiej się relaksuje].

To pocieszające, że naukowcy zidentyfikowali biologiczną przyczynę zmęczenia, które dręczy wielu z nas w ciągu tygodnia, bez względu na liczbę godzin odespanych w weekend. Brytyjczycy to naród dotknięty bezsennością. Aż jedna trzecia z nas – więcej niż kiedykolwiek wcześniej – ma problemy z zaśnięciem, a u co dziesiątej osoby zdiagnozowano zaburzenia snu. Choć powinniśmy przesypiać dziewięć godzin na dobę, śpimy średnio niecałe siedem, a w konsekwencji zmuszeni jesteśmy stosować doraźne wspomagacze w postaci środków i pigułek nasennych.

Źródło: Daily Telegraph, Sarah Rainey

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania

Łączenie żywności: sekret lepszego zdrowia i efektywnego odchudzania.Źródło: bodyecology.com Mięso z ziemniakami, zapiekanka z makaronem, jajecznica z grzankami – te smacznie brzmiące potrawy są także klasycznymi przykładami, dlaczego nasza dieta czyni nas grubszymi i bardziej podatnymi na choroby.Po zjedzeniu jednej z nich możemy cierpieć na wzdęcia, odwodnienie lub zmęczenie organizmu. Nic dziwnego – łamią one ...

Aktywność fizyczna osób starszych

Źródło: Centers for Disease Control and Prevention cdc.govAktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowego starzenia się.Będąc osobą starszą, jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla dobra swojego zdrowia jest regularna aktywność fizyczna. Może ona uchronić przed wieloma problemami zdrowotnymi, które wydają się nieuniknione wśród osób starszych. Pomoże także wzmocnić mięśnie, tak abyś m&oa...

Radiowitalność

Żywe komórki na skutek wibracji cząstek w nich zawartych, emitują promieniowanie, które z śmiercią tych komórek zanika.Tę tajemniczą, nie dość jeszcze poznaną właściwość ustrojów żywych, jak również pokarmów, francuski inżynier Simoneton nazwał radiowitalnością. Chroni ona ciało i podtrzymuje czynności układów i narządów płynąc poprzez kanały energetyczne (meridiany) w organizmie.O...

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jak zmniejszać, zapobiegać i radzić sobie ze stresem Często wydaje nam się, że na uczucie stresu nic nie można poradzić. Poczta nie przestanie przynosić rachunków, dzień się nie wydłuży, a praca i obowiązki rodzinne zawsze będą wymagające. Jednak nad odczuwaniem stresu możemy mieć większą kontrolę, niż sądzimy. Zarządzenie stresem polega na wzięciu w swoje ręce spraw związanych: ze swoim stylem życia, myślami, emocjami i sposobem radze...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.