Dobrawaga
 

Funkcje wapnia w organizmie

Głosów: 0
wtorek, 17 września 2013


Wapń to jeden z makroelementów, o którego wartości powinien wiedzieć każdy z nas. Należy do soli mineralnych, które nie tylko regulują metabolizm organizmu, ale również budują...

Wapń to jeden z makroelementów, o którego wartości powinien wiedzieć każdy z nas. Należy do soli mineralnych, które nie tylko regulują metabolizm organizmu, ale również budują, przede wszystkim kości oraz zęby. Całkowita zawartość wapnia w organizmie wynosi 1,4-1,6% masy ciała, czyli ponad 1,0-1,2 kg.

Wapń występujący w zębach i kościach odpowiada głównie za ich mechaniczną wytrzymałość. Proces uwapniania kości jest najbardziej intensywny do około 20 roku życia. Potem nieco zwalnia, ale do końca 35 roku życia możemy poprzez zrównoważoną dietę wpłynąć na gęstość i wytrzymałość naszych kości.

Wolny wapń w organizmie bierze udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych, w aktywizacji i hamowaniu skurczy mięśni, w tym mięśnia sercowego, oraz mięśni gładkich. Tylko w jego obecności aktywowane są czynniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi, a jony wapnia są niezbędne do aktywizacji i działania wielu enzymów oraz wydzielania hormonów.

Co sprzyja wchłanianiu wapnia?

Nie zawsze dieta bogata w wapń jest wystarczająca, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Do dziś utrzymanie biochemicznej równowagi minerałów stanowi zagadkę, a teorie mówiące o roli innych minerałów i ich wzajemnych oddziaływaniach zmieniają się bardzo często. Możemy jednak wskazać kilka istotnych elementów, mających wpływ na przyswajanie wapnia. Aby wapń został przyswojony z pożywienia, potrzebna jest do tego odpowiednia dawka zawartego w pożywieniu:

  • magnezu,
  • fosforu,
  • witamin A, C i D.

Trzeba pamiętać, że wszystkie potrzebne do życia składniki znajdują się w dynamicznej równowadze, a zachwianie poziomu jednego z nich wydatnie wpływa na przyswajanie innych. Dlatego też powinniśmy dążyć do zrównoważenia diety, czerpać składniki odżywcze z jak najmniej przetworzonego, pełnowartościowego pożywienia, zamiast sięgać po suplementację.

Czynniki hamujące wchłanianie wapnia

Niektóre z przyjmowanych przez nas pokarmów mogą znacząco zmniejszać zdolność organizmu do wchłaniania wapnia. Dlatego należy uważać na:

  • słodkie napoje i środki moczopędne,
  • nadmiar rafinowanego cukru oraz dużą ilość słodkich potraw w diecie,
  • nadmiar soli,
  • warzywa z rodziny psiankowatych - szczególnie pomidory, ziemniaki oraz bakłażany zawierają solaninę, która jest inhibitorem wchłaniania wapnia,
  • mała aktywność fizyczna lub jej nadmiar,
  • nadmierna ilość fosforu, którego źródłem są dodatki do żywności, żywność o wysokim stopniu przetworzenia oraz mięso.

Wapń z mleka

Wielu z nas traktuje mleko jako główne źródło wapnia. Wpływ mleka krowiego na nasz organizm wzbudza jednak wiele kontrowersji, a kolejne badania coraz częściej potwierdzają, że dieta bogata w mleko nie zmniejsza ryzyka złamań kości udowej lub kości przedramienia - jednych z najczęstszych urazów chorych na osteoporozę. Być może przyczyną jest zbyt niska jakość powszechnie stosowanych produktów nabiałowych. Szacuje się też, że znaczna cześć populacji jest uczulona na białka pochodzące z mleka, a hasło "skaza białkowa" stała się dla rodziców wielu dzieci chlebem powszednim. Dochodzi do tego fakt, że część z nas nie toleruje laktozy. Trzeba także pamiętać, że natura nie przewidziała w procesie ewolucji tego, by człowiek spożywał słodkie mleko w wieku dorosłym. Dlatego też podpuszczka - enzym rozrywający wiązania białek, zanika w wieku dziecięcym.

Lepiej przyswajaną przez nasz organizm formą mleka jest kwaśne mleko. Zakwaszone formy mleka rzadko są dostępne w formie czystej, za to powszechnie spotykamy je w postaci mocno dosładzanych jogurtów, w skład których często wchodzą barwniki, mleko w proszku, zagęstniki i stabilizatory. Z takich produktów nasz organizm nie uzyska dodatkowej dawki wapnia, lecz przeciwnie - ten pierwiastek, znajdujący się w naszym organizmie, zostanie wykorzystany m.in do strawienia cukru, a w konsekwencji bilans wapniowy może wyjść nawet ujemny. Patrz: Gotowe serki i jogurty dla dzieci. Co zawierają? Dlatego spora liczba rodziców szuka alternatywnych źródeł wapnia. Jest ich bardzo wiele.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi (dla poszczególnych grup wiekowych):

Grupa wiekowaDzienne zapotrzebowanie na wapń
dzieci800-1200 mg
młodzież1200 mg
dorośli1000 mg
kobiety w ciąży i karmiące1200 - 1500 mg
kobiety po menopauzie1500 mg
osoby po 65 roku życia1200 - 1500 mg

Gdzie szukać wapnia?

ProduktZawartość wapniaProduktZawartość wapnia
melasa z karobu3150 mgmak niebieski1266 mg
wodorosty Kombu800 mgmelasa Blackstrap685 mg
ser żółty682 mgsuszona trawa pszeniczna lub jęczmienna514 mg
sardynki433 mgwodorosty Agar Agar400 mg
wodorosty Nori260 mgmigdały239 mg
ziarno amarantusa222 mgfigi suszone203 mg
pietruszka liście203 mgbiała fasola197 mg
len nasiona195 mgorzechy laskowe189 mg
orzechy nerkowca186 mgnasiona słonecznika174 mg
komosa ryżowa (Quinoa)141 mgmorele suszone139 mg
pistacje135 mgczarna fasola135 mg
kapusta włoska134 mgspirulina131 mg
słonecznik131 mgmleko kozie130 mg
jogurt121 mgmleko120 mg
jarmuż117 mgnasiona sezamu110 mg
tofu100 mgbrokuł100 mg
orzechy włoskie99 mgboćwina97 mg
jajko47 mg

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Najważniejsze informacje na etykietach produktów (poza kaloriami)

Źródło: shape.comSięgając po produkty spożywcze, w pierwszej kolejności rejestrujemy zwykle ilość kalorii opisaną na etykiecie. To dobrze - pilnowanie sumy kalorii, którą konsumujemy i wiedza, jaki ładunek kaloryczny ma dana potrawa może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Jednak ilość kalorii to nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć. Kaloryczność potrawy nie powie nam, jak wpływa ona na poziom cukru we krwi, jak d...

Najgorsze napoje dla naszego organizmu

1. Napoje owocoweNazwa na etykiecie brzmiąca "Napój owocowy" niemal zawsze oznacza mocno posłodzoną wodę z dużym dodatkiem barwników. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zdrowy 100% sok owocowy.2. Kawa podana w wyszukany sposóbZmiksowana z 2% mlekiem i cukrem filiżanka kawy mrożonej może zawierać nawet 800 kalorii i 1/3 maksymalnej dziennej dawki zatykających tętnice tłuszczy nasyconych. A oto powód, ...

5 posiłków, których nigdy...

Unikając tych potraw wieczorem wyśpimy się lepiej oraz poprawimy efekty stosowanej diety.Nie ma potrzeby odmawiać sobie późnowieczornej przekąski gdy czujemy się naprawdę głodni. Należy jednak mądrze wybrać, co zjemy. Źle dobrana potrawa może zakłócić nam sen, a także dołożyć sporo zupełnie niepotrzebnych kalorii do naszej codziennej diety. Zamiast po prostu sięgnąć po pierwszy z brzegu lub najsmaczniejszy kąsek z lod&oacu...

8 sposobów na oczyszczenie organizmu

Czujesz, że Twój organizm jest osłabiony? Borykasz się z problemami skórnymi, bólami lub problemami trawiennymi? Bez powodzenia próbujesz schudnąć? Być może nadszedł czas na oczyszczenie organizmu.Praktykowana od wieków wśród różnych kultur na całym świecie - w tym również w medycynie ajuwerdyjskiej i chińskiej - detoksykacja polega na wypoczynku, oczyszczeniu i odżywieniu organizm...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.