Dobrawaga

Palenie bierne może powodować przyrost masy ciała

Źródło: fotolia.com
Głosów: 0
czwartek, 13 listopada 2014


Dorzucamy kolejny argument, aby trzymać palaczy jak najdalej od naszego środowiska.

Słyszymy często powtarzany mit, że palenie może powstrzymać nas przed złapaniem dodatkowych kilogramów. Nowe badanie całkowicie rozwiewa wątpliwości: naukowcy odkryli, że narażenie na dym tytoniowy prowadzi do zmian metabolicznych, które faktycznie powodują przyrost masy ciała, a palenie bierne może być pod tym względem jeszcze bardziej szkodliwe.

W badaniu naukowcy poddali jedną grupę myszy codziennej ekspozycji na dym tytoniowy, podczas gdy druga grupa oddychała tylko świeżym powietrzem. Następnie przeprowadzono analizę ich metabolizmu. Myszy przebywające w dymie tytoniowym przytyły – co spowodowane było zmianami komórkowymi, prowadzącymi do odporności na insulinę, co w efekcie skutkuje przyrostem masy ciała. Mimo, że badanie przeprowadzone było na zwierzętach, naukowcy przypuszczają, że wyniki dla ludzi będą takie same.

Oczywiście, jeśli jesteś palaczem, to jest to kolejny powód, aby zerwać z nałogiem. Ale jeżeli wdychasz dym tytoniowy dzięki uprzejmości palących przyjaciół, sąsiadów lub współpracowników, ucieczka z tej chmury może nie być taka prosta. Ponieważ trudno jest oszacować, jaka ilość dymu musi być wdychana, aby pojawiły się u nas dodatkowe kilogramy, naukowcy sugerują, żeby unikać nawet najmniejszej ilości. Może to oznaczać konieczność podróżowania z otwartymi oknami w samochodzie, zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, lub po prostu ograniczenie czasu spędzanego w towarzystwie palaczy – chyba, że obiecają wydychać dym daleko od nas.

Inna strategia – jedz zdrowo! „Wiele z tych zmian metabolicznych wydaje się być konsekwencją stanu zapalnego w organizmie, więc możliwe, że spożywanie większych ilości substancji o działaniu przeciwzapalnym może pomóc”, mówi dr Benjamin T. Bikman, współautor badania i wykładowca na wydziale Fizjologii i Biologii Rozwoju Uniwersytetu Brigham Young. Oznacza to dietę zawierającą dużo owoców, warzyw, i produktów pełnoziarnistych bogatych w przeciwutleniacze, a także potraw o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, takich jak niektóre ryby.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Komentarze

Brak komentarzy.
Badź pierwszy - dodaj komentarz!
Nazwa użytkownika:

Komentarz:

Dodaj komentarz

Facebook

Wybrane artykuły

Na problemy z dietą – zdjęcie pizzy?

Naukowcy ze szwajcarskiego Nestlé Research Centre przeprowadzili ciekawy eksperyment, który może pomóc osobom próbującym przestrzegać wielu rygorystycznych wymogów różnych diet. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą jeść zdrowo, ale odrzuca ich na widok sałatek i innych zdrowych przekąsek. Grupa badawcza sprawdziła swój pomysł na grupie 14 wolontariuszy. Do ich językó...

Nadwaga z recesji

Polacy należą do wąskiej czołówki najszczuplejszych narodów w Europie – tak wynika ze statystyk opublikowanych w Brukseli przez Komisję Europejską pod koniec 2006 r. Szczuplejsi od nas są tylko Francuzi i Włosi. Do zgrabnej czołówki należą jeszcze Austriacy, Holendrzy i Słowacy, którym również udaje się utrzymać przeciętną wagę w zdrowych proporcjach. Niestety, w pozostałych 19 krajach unijnych i...

Mleko nasz "wybawca" i inne ciekawostki

Moja historia z mlekiem zaczęła się dosyć dziwnie. Otóż jako niemowlę stale bywałem głodny. Ssałem zatem pierś w celu zaspokojenia pierwotnej potrzeby potocznie określanej głodem. Nieprawdaż, dosyć niespotykana historia?! A teraz bardziej poważnie… PRACA W MLECZARNI Jest rok 2007 i zdałem maturę, szukam pracy na wakacje. No i jest, trafiłem do OSM (Okręgowej spółdzielni Mleczarskiej – gdyby ktoś nie z...

Odżywianie kłamstwem

“Szaleństwo diety nisko-tłuszczowych jest z nami od dwóch dekad, jednak Amerykanie wciąż przybierają na wadze. Dlaczego? Powód jest prosty: diety nisko-tłuszczowe po prostu nie działają.” (Kevin Vigilante, Mary Flynn, “Low-Fat Lies, High-Fat Frauds”, 1999)Pojęcie „dieta” pochodzi z łaciny i greki, jej znaczenie to rutyna, nawyk – droga życia. Lecz nowoczesne pojęcie tego terminu zm...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.