Dobrawaga
 

Palenie bierne może powodować przyrost masy ciała

Źródło: fotolia.com
Głosów: 0
czwartek, 13 listopada 2014


Dorzucamy kolejny argument, aby trzymać palaczy jak najdalej od naszego środowiska.

Słyszymy często powtarzany mit, że palenie może powstrzymać nas przed złapaniem dodatkowych kilogramów. Nowe badanie całkowicie rozwiewa wątpliwości: naukowcy odkryli, że narażenie na dym tytoniowy prowadzi do zmian metabolicznych, które faktycznie powodują przyrost masy ciała, a palenie bierne może być pod tym względem jeszcze bardziej szkodliwe.

W badaniu naukowcy poddali jedną grupę myszy codziennej ekspozycji na dym tytoniowy, podczas gdy druga grupa oddychała tylko świeżym powietrzem. Następnie przeprowadzono analizę ich metabolizmu. Myszy przebywające w dymie tytoniowym przytyły – co spowodowane było zmianami komórkowymi, prowadzącymi do odporności na insulinę, co w efekcie skutkuje przyrostem masy ciała. Mimo, że badanie przeprowadzone było na zwierzętach, naukowcy przypuszczają, że wyniki dla ludzi będą takie same.

Oczywiście, jeśli jesteś palaczem, to jest to kolejny powód, aby zerwać z nałogiem. Ale jeżeli wdychasz dym tytoniowy dzięki uprzejmości palących przyjaciół, sąsiadów lub współpracowników, ucieczka z tej chmury może nie być taka prosta. Ponieważ trudno jest oszacować, jaka ilość dymu musi być wdychana, aby pojawiły się u nas dodatkowe kilogramy, naukowcy sugerują, żeby unikać nawet najmniejszej ilości. Może to oznaczać konieczność podróżowania z otwartymi oknami w samochodzie, zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, lub po prostu ograniczenie czasu spędzanego w towarzystwie palaczy – chyba, że obiecają wydychać dym daleko od nas.

Inna strategia – jedz zdrowo! „Wiele z tych zmian metabolicznych wydaje się być konsekwencją stanu zapalnego w organizmie, więc możliwe, że spożywanie większych ilości substancji o działaniu przeciwzapalnym może pomóc”, mówi dr Benjamin T. Bikman, współautor badania i wykładowca na wydziale Fizjologii i Biologii Rozwoju Uniwersytetu Brigham Young. Oznacza to dietę zawierającą dużo owoców, warzyw, i produktów pełnoziarnistych bogatych w przeciwutleniacze, a także potraw o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, takich jak niektóre ryby.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Facebook

Wybrane artykuły

Jak jeść, aby uniknąć miażdżycy

Aby uciec przed atakującą podstępnie miażdżycą należy jeść mniej kalorycznie, spokojnie i bez stresu. Specjaliści od żywienia zapewniają, że najskuteczniejszym sposobem profilaktyki zapobiegającej rozwojowi miażdżycy jest odżywianie się zgodnie z tzw. „piramidą zdrowego żywienia". Miażdżyca to choroba podstępna. Jest przypadłością, która nie daje objawów bólowych. Oczywiście do czasu. Gdy wskutek jej rozwoju dochodzi do zamykania światł...

Jak prawidłowo łączyć posiłki

Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia jest prawidłowy styl życia, w którym kluczową rolę odgrywa racjonalny sposób żywienia.  Zasady prawidłowego komponowania posiłków są bardzo proste. Jeść smacznie, niskokalorycznie i zdrowo. Wszystkie te aspekty ciężko połączyć w całość. Często co apetycznie wygląda na talerzu i na dodatek jest dietetyczne, nie zawsze bywa dobrym połączeniem dla naszego organizmu. Powode...

Recepta na zdrowy sen

Nigdy nie powinniśmy kłaść się do łóżka z laptopem lub komórką, bo to znacznie pogorszy jakość snu, a nazajutrz będziemy zmęczeni.Jest sobota, 3.21 nad ranem. Cyferki na elektronicznym budziku roztaczają wściekle zieloną poświatę, a muzyka z baru, z którego wyszłam cztery godziny temu, wciąż rozbrzmiewa mi w uszach. Czerwona dioda miga na moim BlackBerry, a ikonka nieprzeczytanej wiadomości na ekranie iPhone’a...

Zamiast diety... jogging!

Spójrzmy prawdzie w oczy: mało kto lubi biegać. A jednak autorka kontrowersyjnej książki przekonuje, że jogging jest kluczem do zdrowia, szczęścia i nawet lepszego życia miłosnego. Może więc czas porzucić modne diety i osiągnąć formę w tradycyjny, choć niełatwy sposób?Boję się spotkania z Ruth Field. Przeczytałam jej książkę "Run Fat Bitch Run" i postąpiłam według kilku zawartych w niej instrukcji. Książka jest w...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.