Dobrawaga

Palenie bierne może powodować przyrost masy ciała

Źródło: fotolia.com
Głosów: 0
czwartek, 13 listopada 2014


Dorzucamy kolejny argument, aby trzymać palaczy jak najdalej od naszego środowiska.

Słyszymy często powtarzany mit, że palenie może powstrzymać nas przed złapaniem dodatkowych kilogramów. Nowe badanie całkowicie rozwiewa wątpliwości: naukowcy odkryli, że narażenie na dym tytoniowy prowadzi do zmian metabolicznych, które faktycznie powodują przyrost masy ciała, a palenie bierne może być pod tym względem jeszcze bardziej szkodliwe.

W badaniu naukowcy poddali jedną grupę myszy codziennej ekspozycji na dym tytoniowy, podczas gdy druga grupa oddychała tylko świeżym powietrzem. Następnie przeprowadzono analizę ich metabolizmu. Myszy przebywające w dymie tytoniowym przytyły – co spowodowane było zmianami komórkowymi, prowadzącymi do odporności na insulinę, co w efekcie skutkuje przyrostem masy ciała. Mimo, że badanie przeprowadzone było na zwierzętach, naukowcy przypuszczają, że wyniki dla ludzi będą takie same.

Oczywiście, jeśli jesteś palaczem, to jest to kolejny powód, aby zerwać z nałogiem. Ale jeżeli wdychasz dym tytoniowy dzięki uprzejmości palących przyjaciół, sąsiadów lub współpracowników, ucieczka z tej chmury może nie być taka prosta. Ponieważ trudno jest oszacować, jaka ilość dymu musi być wdychana, aby pojawiły się u nas dodatkowe kilogramy, naukowcy sugerują, żeby unikać nawet najmniejszej ilości. Może to oznaczać konieczność podróżowania z otwartymi oknami w samochodzie, zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, lub po prostu ograniczenie czasu spędzanego w towarzystwie palaczy – chyba, że obiecają wydychać dym daleko od nas.

Inna strategia – jedz zdrowo! „Wiele z tych zmian metabolicznych wydaje się być konsekwencją stanu zapalnego w organizmie, więc możliwe, że spożywanie większych ilości substancji o działaniu przeciwzapalnym może pomóc”, mówi dr Benjamin T. Bikman, współautor badania i wykładowca na wydziale Fizjologii i Biologii Rozwoju Uniwersytetu Brigham Young. Oznacza to dietę zawierającą dużo owoców, warzyw, i produktów pełnoziarnistych bogatych w przeciwutleniacze, a także potraw o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, takich jak niektóre ryby.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Komentarze

Brak komentarzy.
Badź pierwszy - dodaj komentarz!
Nazwa użytkownika:

Komentarz:

Dodaj komentarz

Facebook

Wybrane artykuły

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytryną

4 powody, aby każdego ranka pić ciepłą wodę z cytrynąŹródło: shape.com Próbujesz ograniczyć poranną kawę? Szklanka ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny jest idealną alternatywą, którą wielu dietetyków pije codziennie – i to nie tylko ze względu na orzeźwiający smak. Oto cztery powody, które być może skłonią Was do tego samego.1. Codzienne oczyszczanie organizmu: chociaż wydaje...

Dlaczego krótki masaż palców stóp postawi Cię na nogi?

Dlaczego krótki masaż palców stóp postawi Cię na nogi?Na paluchu mieszczą się również receptory głowy i mózgu. Każdy paluch zawiera punkty refleksoryczne dla przysadki mózgowej, szyszynki, podwzgórza, mózgu, skroni, zębów, siedmiu kręgów szyjnych, zatok, wyrostka sutkowatego, migdałków, nosa, ust i innych receptorów twarzy, jak również części trąb...

Przyczyna kurczy mięśniowych

Od zawsze uprawiałem jakiś sport. Najczęściej była to siatkówka, piłka nożna lub bieganie. Nigdy nie złapał mnie kurcz mięśniowy, natomiast moich znajomych dosyć często. Celowo piszę kurcze ponieważ tak jest poprawniej. Potocznie o tych nieprzyjemnych dolegliwościach mówi się skurcze. Jednak skurcz mięśnia to zjawisko fizjologiczne!Od zawsze słyszałem, że powodem kurczy jest niedobór magnezu lub jakiegoś innego mikr...

11 prostych czynności, które zmniejszają ryzyko nowotworu

Wśród czynników najbardziej sprzyjającym nowotworom lekarze wymieniają palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość, zanieczyszczenie środowiska, dietę ubogą w warzywa i owoce, a także brak aktywności fizycznej. W tych też dziedzinach możemy zrobić najwięcej, by przeciwstawić się chorobie. Wystarczą naprawdę niewielkie zmiany w stylu życia, jak choćby jedzenie zielonych warzyw, picie odpowiedniej ilości wody, d...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.