Dobrawaga

Palenie bierne może powodować przyrost masy ciała

Źródło: fotolia.com
Głosów: 0
czwartek, 13 listopada 2014


Dorzucamy kolejny argument, aby trzymać palaczy jak najdalej od naszego środowiska.

Słyszymy często powtarzany mit, że palenie może powstrzymać nas przed złapaniem dodatkowych kilogramów. Nowe badanie całkowicie rozwiewa wątpliwości: naukowcy odkryli, że narażenie na dym tytoniowy prowadzi do zmian metabolicznych, które faktycznie powodują przyrost masy ciała, a palenie bierne może być pod tym względem jeszcze bardziej szkodliwe.

W badaniu naukowcy poddali jedną grupę myszy codziennej ekspozycji na dym tytoniowy, podczas gdy druga grupa oddychała tylko świeżym powietrzem. Następnie przeprowadzono analizę ich metabolizmu. Myszy przebywające w dymie tytoniowym przytyły – co spowodowane było zmianami komórkowymi, prowadzącymi do odporności na insulinę, co w efekcie skutkuje przyrostem masy ciała. Mimo, że badanie przeprowadzone było na zwierzętach, naukowcy przypuszczają, że wyniki dla ludzi będą takie same.

Oczywiście, jeśli jesteś palaczem, to jest to kolejny powód, aby zerwać z nałogiem. Ale jeżeli wdychasz dym tytoniowy dzięki uprzejmości palących przyjaciół, sąsiadów lub współpracowników, ucieczka z tej chmury może nie być taka prosta. Ponieważ trudno jest oszacować, jaka ilość dymu musi być wdychana, aby pojawiły się u nas dodatkowe kilogramy, naukowcy sugerują, żeby unikać nawet najmniejszej ilości. Może to oznaczać konieczność podróżowania z otwartymi oknami w samochodzie, zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, lub po prostu ograniczenie czasu spędzanego w towarzystwie palaczy – chyba, że obiecają wydychać dym daleko od nas.

Inna strategia – jedz zdrowo! „Wiele z tych zmian metabolicznych wydaje się być konsekwencją stanu zapalnego w organizmie, więc możliwe, że spożywanie większych ilości substancji o działaniu przeciwzapalnym może pomóc”, mówi dr Benjamin T. Bikman, współautor badania i wykładowca na wydziale Fizjologii i Biologii Rozwoju Uniwersytetu Brigham Young. Oznacza to dietę zawierającą dużo owoców, warzyw, i produktów pełnoziarnistych bogatych w przeciwutleniacze, a także potraw o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, takich jak niektóre ryby.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Komentarze

Brak komentarzy.
Badź pierwszy - dodaj komentarz!
Nazwa użytkownika:

Komentarz:

Dodaj komentarz

Facebook

Wybrane artykuły

Sport dzieci i młodzieży - najistotniejsze korzyści

Sport nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny dzieci, wpływa również korzystnie na kształcenie ich cech psychicznych. Jak udowodniono, dzieci które uczestniczą regularnie w zajęciach sportowych są mniej skłonne do przedwczesnego porzucania nauki, rzadziej popadają w kłopoty związane z alkoholem i narkotykami, a także korzystnie wyróżniają się w nauce i są bardziej towarzyskie. Poniżej przedstawiamy naji...

Tylko będąc aktywnym można przeżyć sto lat

Jest takie miejsce, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Rzadziej zapadają na choroby, wolniej się starzeją, nie odchodzą na emeryturę. Nie chcą – ich życie wypełnione jest pasją. Pozostają aktywni seksualnie do późnego wieku. Są szczęśliwi i wydaje się, że doskonale wiedzą, czego chcą. To miejsce to Okinawa. To właśnie tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech s...

Trening ze skakanką

Skoki na skakance mogą być cennym elementem każdego treningu. Dodają energii, oczyszczają umysł, rozgrzewają ciało, spalają mnóstwo kalorii i przygotowują do innego rodzaju ćwiczeń lub zadań, jakie stawia przed tobą nie tyle sala treningowa, co samo życie. Wielu zawodowych sportowców ćwiczy ze skakanką i dzięki niej zyskują lepszą koordynację ruchową i poczucie równowagi.Trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ci...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.