Dobrawaga

Palenie bierne może powodować przyrost masy ciała

Źródło: fotolia.com
Głosów: 0
czwartek, 13 listopada 2014


Dorzucamy kolejny argument, aby trzymać palaczy jak najdalej od naszego środowiska.

Słyszymy często powtarzany mit, że palenie może powstrzymać nas przed złapaniem dodatkowych kilogramów. Nowe badanie całkowicie rozwiewa wątpliwości: naukowcy odkryli, że narażenie na dym tytoniowy prowadzi do zmian metabolicznych, które faktycznie powodują przyrost masy ciała, a palenie bierne może być pod tym względem jeszcze bardziej szkodliwe.

W badaniu naukowcy poddali jedną grupę myszy codziennej ekspozycji na dym tytoniowy, podczas gdy druga grupa oddychała tylko świeżym powietrzem. Następnie przeprowadzono analizę ich metabolizmu. Myszy przebywające w dymie tytoniowym przytyły – co spowodowane było zmianami komórkowymi, prowadzącymi do odporności na insulinę, co w efekcie skutkuje przyrostem masy ciała. Mimo, że badanie przeprowadzone było na zwierzętach, naukowcy przypuszczają, że wyniki dla ludzi będą takie same.

Oczywiście, jeśli jesteś palaczem, to jest to kolejny powód, aby zerwać z nałogiem. Ale jeżeli wdychasz dym tytoniowy dzięki uprzejmości palących przyjaciół, sąsiadów lub współpracowników, ucieczka z tej chmury może nie być taka prosta. Ponieważ trudno jest oszacować, jaka ilość dymu musi być wdychana, aby pojawiły się u nas dodatkowe kilogramy, naukowcy sugerują, żeby unikać nawet najmniejszej ilości. Może to oznaczać konieczność podróżowania z otwartymi oknami w samochodzie, zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, lub po prostu ograniczenie czasu spędzanego w towarzystwie palaczy – chyba, że obiecają wydychać dym daleko od nas.

Inna strategia – jedz zdrowo! „Wiele z tych zmian metabolicznych wydaje się być konsekwencją stanu zapalnego w organizmie, więc możliwe, że spożywanie większych ilości substancji o działaniu przeciwzapalnym może pomóc”, mówi dr Benjamin T. Bikman, współautor badania i wykładowca na wydziale Fizjologii i Biologii Rozwoju Uniwersytetu Brigham Young. Oznacza to dietę zawierającą dużo owoców, warzyw, i produktów pełnoziarnistych bogatych w przeciwutleniacze, a także potraw o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, takich jak niektóre ryby.

Źródło: shape.com

Zobacz także

Komentarze

Brak komentarzy.
Badź pierwszy - dodaj komentarz!
Nazwa użytkownika:

Komentarz:

Dodaj komentarz

Facebook

Wybrane artykuły

Super łatwy przewodnik po odchudzaniu i zdrowym trybie życia

Kolejny dzień przynosi wyniki kolejnych badań naukowych, które pokazują, że żyjesz źle. Z jednej strony atakuje Cię badanie sugerujące, że żywność ekologiczna naprawdę jest zdrowsza niż ta zwyczajna, z drugiej strony inne badanie dowodzi, że jesteś kretynem dopłacając do żywności ekologicznej. Jednak za chwilę oba badania przestają mieć znaczenie, ponieważ nie przynoszą korzyści dla zdrowia. Najnowsze pokazuje wyraźnie – GMO dla każde...

Badania potwierdzają – orzechy obniżają ryzyko cukrzycy

Wszyscy wiemy, że orzechy są zdrowym uzupełnieniem diety: zawierają białko, błonnik, wiele witamin i składników mineralnych, mają także właściwości obniżające poziom cholesterolu. Jednak nowe amerykańskie badania pokazują, że orzechy oferują także znaczne korzyści w przypadku cukrzycy.Dwie porcje orzechów dziennie – takich jak migdały, orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, kasztany, orzechy kokosowe, orzechy laskow...

Czy pasta do zębów może mieć działanie rakotwórcze?

Z biegiem lat niektóre chemikalia, początkowo uznawane za nieszkodliwe, okazywały się substancjami siejącymi spustoszenie na naszym zdrowiu (wystarczy przywołać azbest, nikotyna, ołów, a bardziej współcześnie bisfenol A). Ostatnio pojawił się nowy wróg publiczny: częsty składnik artykułów gospodarstwa domowego, przede wszystkim past do zębów, o nazwie triklosan. Triklosan jest środkiem grzybob&o...

Najbogatsze źródła kwasów Omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mają korzystny wpływ na pracę serca, a według niektórych badań poprawiają też nasz nastrój. Omega-3 występują w olejach z ryb, które możemy przyjmować w postaci wielu suplementów diety, albo – co smaczniejsze – po prostu jedząc ryby i owoce morza. Te ryby i owoce morza są najlepszymi źródłami Omega-3 (zawierają co najmniej 650mg kwasów tłuszczowych w porcji 1...

Dobre zdrowie jest następstwem dobrego samopoczucia, a troska o oczyszczenie organizmu to najlepszy początek.

1-2-3-4
tylko tyle kroków
dzieli CIę od
zmiany swojego
stylu życia na
zdrowy i pełen
energii.
Run

Złe nawyki ograniczaj stopniowo.
Ważne jest nie to, ile jemy, ale jak wiele żywności zostanie strawione.

Wellness to nic innego jak troszczenie się o siebie i swoje życie. Aby być wellness trzeba dokonywać potrzebnych zmian i podtrzymywać do tego swoją motywację. Dlatego znajdź to, co Cię powstrzymuje od czucia się dobrze ze samym sobą. Nie omijaj tych przeszkód - pokonuj je!

..przecież chodzi tylko o to, żeby czuć się lepiej i cieszyć się lepszym wyglądem... Czy dotyczy to również Ciebie?
Dziś masz wiele możliwości, które mogą pomagać Tobie w osiąganiu przeróżnych celów, jeśli chodzi o Twój wygląd i samopoczucie.

Na rynku masz szereg produktów i usług, dzięki którym możesz być wellness:

  • suplementy diety,
  • zdrowa żywność,
  • usługi z zakresu aktywności fizycznej i rekreacji,
  • salony piękności, gabinety odnowy biologicznej, spa itp.
  • szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna itd.